Komunikaty PR

Polski przemysł chce zatrudniać, ale nie ma kogo. Fachowcy są na wagę złota

2024-04-29  |  12:00
Biuro prasowe

W przemyśle brakuje wykwalifikowanych pracowników. Z konsekwencjami tego problemu muszą mierzyć się przedsiębiorcy. Niemal połowa polskich MŚP ma trudności ze znalezieniem pracowników z odpowiednimi kompetencjami - wynika z badania Eurobarometr*, a w Polsce rok do roku spada liczba absolwentów kierunków technicznych. Polskie firmy tracą więc potencjał rozwojowy, a co za tym idzie mają mniejsze dochody.

Problem dotyczy również całej gospodarki europejskiej - na przestrzeni ostatnich dwóch lat miało go 61 proc. mikroprzedsiębiorstw i 80 proc. średnich przedsiębiorstw*. Dane są niepokojące przede wszystkim z punktu widzenia obecnej sytuacji w regionie, gdy na pierwszy plan wysuwa się potrzeba zwiększenia produkcji w sektorze zbrojeniowym.

”Musimy przesunąć wszystkie środki i wysiłki nasze skierować na rzecz wsparcia przemysłu zbrojeniowego. W najbliższych miesiącach wiele firm będzie wykonywać dużo zadań dla polskiego wojska, dla przemysłu zbrojnego. Te firmy, które są w Polskiej Grupie Zbrojeniowej same nie dadzą rady. To już dzisiaj widzimy, że brakuje mocy przerobowych” - mówił minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz 3 kwietnia b.r. w Narwi na Podlasiu, a tymczasem liczba potencjalnych pracowników sektora spada. W 2022 roku studia na kierunkach technika, przemysł, budownictwo ukończyło niemal 5% mniej studentów niż rok wcześniej. Taki trend utrzymuje się przynajmniej od 2019 roku**. 

- Z danych jasno wynika, że to nie jest chwilowy problem, a na rynku pracy w przemyśle już od lat brakuje specjalistów. Skutki tego widać na rynku pracy. Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej sięgają po pracowników z zagranicy albo, mając w perspektywie zwiększenie produkcji, chcą skorzystać z outsourcingu całego procesu, co pozwoli im zrealizować kontrakt bez zaangażowania w rekrutację, produkcję czy załatwianie formalności. Wystarczy, że zapewnią materiały i linię produkcyjną - mówi Marzena Karpińska, CEO Find Work, która zajmuje się rekrutacją pracowników z zagranicy i outsourcingiem procesów m.in. w przemyśle zbrojeniowym

Długofalowym wsparciem dla polskiego przemysłu może być powracające do łask kształcenie zawodowe. Na liście prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego, publikowanej przez Ministra Edukacji, większość pozycji w tym roku stanowią zawody związane z przemysłem. To między innymi automatyk, elektromechanik, operator różnego typu maszyn i urządzeń, w tym obrabiarek skrawających.

 - Ta lista to wskaźnik dla szkół i uczelni zawodowych, jakie kierunki powinny być priorytetem. Faktycznie coraz więcej młodych ludzi decyduje się na zdobycie konkretnego zawodu zamiast wybrać liceum ogólnokształcące, ale pamiętajmy, że od startu nauki do uzyskania dyplomu droga jest długa, tym bardziej, że po szkole zawodowej absolwenci mogą iść na studia techniczne. To dobre rozwiązanie w perspektywie kilku lat, ale nie naprawi sytuacji „na już” - podkreśla ekspertka.

Rozwój przemysłu zbrojeniowego jest dziś priorytetem nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Opublikowana niedawno Europejska strategia przemysłu obronnego (EDIS) zakłada między innymi zwiększenie poziomu wspólnych inwestycji w przemyśle przez kraje UE oraz poprawę bezpieczeństwa łańcucha dostaw, a także osiągnięcie do 2023 roku co najmniej 50% wydatków z budżetów obronnych państw na zamówienia w UE.

 - Dziś duża część zamówień na taki sprzęt jest składana poza Europą, bo nasze zakłady zbrojeniowe nie są w stanie sprostać zapotrzebowaniu. Uczestniczymy w produkcji podzespołów i części, ale to tylko mała część całego rynku. Przekierowanie produkcji na wsparcie sektora zbrojeniowego dałoby solidny zastrzyk wsparcia polskiemu przemysłowi, bo mamy bardzo duży potencjał, który musimy wykorzystać. Polskie firmy mają dobrą zdolność adaptacyjną i potrafią dostosować swoje działania do potrzeb. Oczekiwania są duże, bo dzięki nowym zamówieniom przedsiębiorstwa mogłyby zwiększyć środki na inwestycje w nowoczesne technologie - podsumowuje Marzena Karpińska.

Marzena Karpińska, CEO Find Work - właściciel i prezes agencji pracy i spółek zajmujących się outsourcingiem procesów przemysłowych. Klientami jej firmy są przedsiębiorstwa produkcyjne z branży zbrojeniowej, przemysłu ciężkiego, automotive, lotnictwa, branży spożywczej, czy meblowej. 

Jest kwalifikowanym Coachem Biznesu. Ukończyła Studia Doktoranckie Nauk Prawnych w Instytucie Nauk Ekonomicznych we Wrocławiu, Studia Podyplomowe Rachunkowość i Podatki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, Magisterskie Studia Prawa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Magisterskie Studia Ekonomii na Uniwersytecie Wrocławskim, specjalność Ekonomia Menedżerska.

Przez pięć lat dzieliła się swoją wiedzą na Uniwersytecie Wrocławskim, wykładając takie przedmioty jak podstawy rachunkowości, rachunkowość finansowa, zarządzanie finansami, zarządzanie projektami, zarządzanie czasem, a także Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej i Rachunkowości. Była także inicjatorką i kierownikiem studiów podyplomowych z Zarządzania Projektami oraz Dyrektor Finansowy - Zarządzanie Finansami. Jest autorką licznych artykułów naukowych z zakresu finansów i zarządzania. Jako prelegent uczestniczyła w branżowych konferencjach krajowych i międzynarodowych.
 

*Badanie Eurobarometr 537 „MŚP i niedobór wykwalifikowanej siły roboczej”

**opracowane na podstawie danych GUS

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł Andrzej Wiśniowski z nagrodą „Osobowość 35-lecia Wolności RP” Biuro prasowe
2024-07-15 | 14:35

Andrzej Wiśniowski z nagrodą „Osobowość 35-lecia Wolności RP”

Andrzej Wiśniowski, założyciel i właściciel firmy WIŚNIOWSKI, został uhonorowany prestiżową nagrodą „Osobowość 35-lecia Wolności RP”. Statuetka, przyznana przez
Przemysł Pierwszy seryjnie produkowany AGV STILL z IFOY 2024
2024-07-11 | 11:15

Pierwszy seryjnie produkowany AGV STILL z IFOY 2024

Pierwszy seryjnie produkowany, automatyczny podnośnikowy wózek widłowy STILL EXV iGo zyskał uznanie jurorów i otrzymał nagrodę IFOY 2024 w kategorii robotów
Przemysł Contec powiększa zarząd i wzmacnia zespół dzięki nowej Dyrektorce Finansowej
2024-07-03 | 13:55

Contec powiększa zarząd i wzmacnia zespół dzięki nowej Dyrektorce Finansowej

Contec S.A. powiększa zarząd i wzmacnia zespół dzięki nowej Dyrektorce Finansowej     Contec, Spółka specjalizująca się w przetwarzaniu opon samochodowych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.