Komunikaty PR

"Liga Innowacyjności” – pracownicy cennym źródłem nowatorskich pomysłów

2023-11-30  |  01:00
Biuro prasowe

Według danych GUS, w latach 2020-2022, 36,1% firm przemysłowych w Polsce działało aktywnie innowacyjnie. Oznacza to wzrost o prawie 10 punktów procentowych w porównaniu z okresem 2019-2021. Każda innowacja ma swoje źródło. Inspiracja może płynąć z działań konkurencji czy oczekiwań klientów, jednak nie zawsze trzeba szukać jej poza organizacją. Źródłem innowacji w firmie mogą być też pracownicy. Jak wykorzystać potencjał i umiejętności zatrudnionych osób?

Przewagę w biznesie można tworzyć poprzez inwestycje w różne obszary przedsiębiorstwa. Od zaplecza finansowego, przez wykwalifikowany personel, aż po długofalowe strategie poparte przemyślanymi inwestycjami. Obecnie, w czasach dużej konkurencji na rynku na znaczeniu zyskują innowacje, których potencjał odkrywa coraz więcej polskich firm.

Rosnące zaangażowanie przedsiębiorstw w tym obszarze potwierdzają nie tylko dane GUS, ale także wyniki Europejskiego Rankingu Innowacyjności opracowanego przez Komisję Europejską. Raport zawiera analizę porównawczą wskaźników w zakresie badań naukowych i innowacji w państwach członkowskich UE. Jak wynika z raportu Polska wykazuje się wynikiem 62,8%, co klasyfikuje ją jako Wschodzącego Innowatora[1]. W porównaniu do średniej europejskiej wyniki polskiej gospodarki rosną szybciej o 8,5 punktu procentowego, co świadczy o szybkim tempie rozwoju innowacyjności w kraju. To dowód na to, że inwestycje w innowacje stają się kluczowym elementem strategii rozwoju gospodarczego.

Podstawowym wyzwaniem jest postawienie pierwszego kroku, a więc znalezienie pomysłu na innowacyjne działania oraz dalszy przebieg procesów decyzyjnych związany z ich podejmowaniem. Gdzie szukać inspiracji? Czynników wpływających na procesy innowacyjne jest wiele. Często jest to chęć nadążenia za konkurencją czy trendami na rynku, jak też odpowiadanie na zmieniające się potrzeby i oczekiwania klientów. Podobnie jest w przypadku źródeł innowacji.

Jak wynika z IV edycji badania „Monitoring innowacyjności polskich przedsiębiorstw” przeprowadzonego przez PARP, w 2021 r. innowacje w firmach animują osoby zarządzające, które często też podejmują ostateczne decyzje w sprawie ich wdrożenia. W przypadku większych firm działalność innowacyjna często stymulowana jest przez pracę powołanych do tego celu jednostek organizacyjnych lub zespołów kreatywnych i B+R. Znaczącym źródłem innowacji jest też otoczenie zewnętrzne przedsiębiorstwa. Według badania PARP 53,6% firm aktywnych innowacyjnie oraz 58,3%, które realizowały projekt innowacyjny w sposób nieskuteczny, tzn. przerwały go, zaniechały lub nie ukończyły, zadeklarowało współpracę z partnerami zewnętrznymi w celu podjęcia działań innowacyjnych. Mogą to być uczelnie wyższe, zewnętrzne jednostki B+R, firmy konkurencyjne, odbiorcy, dostawcy czy doradztwo firm konsultingowych i doradczych. Warto jednak zwrócić uwagę także na wewnętrzne źródła innowacji, do których należą: prace własnego działu B+R, technologia czy proinnowacyjna kultura organizacyjna, własna kadra - wiedza, doświadczenie, kwalifikacje i umiejętności pracowników oraz różne metody gromadzenia pomysłów np. burze mózgów[2]. Jak zachęcić pracowników do aktywności w tym obszarze oraz jakie efekty może przynieść takie działanie?

Pracownicy motorem innowacji w firmie

Aktywne podejmowanie prób opracowania nowych, przełomowych rozwiązań w danej dziedzinie przy jednoczesnym angażowaniu w nie całego zespołu jest znane krajowym przedsiębiorstwom. Do takich należy m.in. firma Sienkiewicz zajmująca się produkcją prefabrykatów betonowych, która w październiku 2023 zakończyła kolejną już edycję wewnętrznego konkursu „Liga Innowacyjności”. Biorący w nim udział pracownicy zgłaszali własne propozycje innowacyjnych zmian, które mają na celu ulepszyć jakość produkowanych wyrobów i sposób, w jaki będą wykonywane.

- Nasza firma ma charakter rodzinny i zależy nam na tym, żeby każdy pracownik czuł się częścią organizacji. To powoduje, że pracownik związany jest wartościami i poczuciem, że buduje nie tylko samoświadomość, ale również czuje swój wkład w realne zmiany, które są wdrażane. Budowanie motywacji w zaangażowanie pracowników wpływa korzystnie, jednoczy, przywiązuje do samej idei wartości wizji organizacji – komentuje Emilia Mieszkowska, HR Business Partner w firmie Sienkiewicz.

Konkurs „Liga Innowacyjności” przeprowadzany jest w przedsiębiorstwie od wielu lat, a za wdrażanie projektu odpowiedzialny jest Andrzej Woźniakowski, Koordynator HR oraz ekspert ds. innowacji i zarządzania kapitałem ludzkim w firmie Sienkiewicz. W konkursie uczestniczą pracownicy firmy zgłaszając pomysły na innowacyjne zmiany w swoich wyrobach i sposobach ich wykonania.

- Idea konkursu Ligi Innowacyjności przynosi firmie cały szereg korzyści – w tym obniża koszty produkcji, zwiększa jakość wyrobów i ich nowoczesność, sprzyja poprawianiu bezpieczeństwa pracy i stymuluje talenty racjonalizatorskie pracowników. Najważniejsze efekty tej inicjatywy to nie tylko jakość i innowacyjność produkcji, ale zwiększanie bezpieczeństwa pracy. Konkurs ten wspaniale buduje poczucie satysfakcji pracowników i ich poczucie sprawstwa – zaznacza Andrzej Woźniakowski.

Wśród zgłoszonych pomysłów usprawniających produkcję znalazły się między innymi takie pomysły, jak:  zmiana składu dodatków do mieszkanek wykorzystywanych do produkcji betonu, dostosowanie hali produkcyjnej do manipulacji półproduktami, stół do produkcji zbrojeń, lustro zapewniające łatwy podgląd stanu zapełnienia kosza z betonem, zmiana konstrukcji zamków do form, która umożliwia zmniejszenie strat betonu i wydłużenie okresów pracy bezawaryjnej czy zmiany konstrukcyjne wprowadzane do form używanych do produkcji.

Firma Sienkiewicz planuje dalsze poszukiwania innowacyjnych rozwiązań poprzez realizację kolejnych edycji konkursu „Lider innowacyjności”. Przedsiębiorstwo posiada również duży dział badawczo-rozwojowy, który opracowuje nowe rodzaje produktów betonowych.

____________

Firma SIENKIEWICZ jest producentem prefabrykatów betonowych i żelbetowych ze 100% polskim kapitałem, którego wyróżnia wieloletnie doświadczenie w prefabrykacji, nastawienie na nieustanny rozwój i inwestycje w innowacje technologiczne oraz wykwalifikowana kadra, która jest z nami od lat i dzięki zdobytej wiedzy zapewnia profesjonalną usługę oraz doradztwo. Asortyment produktów firmy obejmuje prefabrykaty betonowe i żelbetowe dla takich obszarów i branż, jak: kanalizacja, kolejnictwo, retencja, drogownictwo, gazownictwo, budownictwo inżynieryjne i deweloperskie oraz elementy nietypowe, w tym niestandardowe wzory płyt i obiektów z betonu: opracowywane według indywidualnego projektu i odlewane na zamówienie.

 


[1] Europejski Ranking Innowacyjności za 2023 r. Profil kraju: Polska, Komisja Europejska, dostęp pod linkiem: https://ec.europa.eu/assets/rtd/eis/2023/ec_rtd_eis-country-profile-pl.pdf

[2] Chyba Z. (2014), Porównanie wybranych źródeł innowacji w przedsiębiorstwie, "Krakowskie Studia Małopolskie", nr 19, s.230-232

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł BRAK ZDJĘCIA
2024-05-07 | 01:00

Przemysł wraca do Europy i USA.

Drastyczne załamania w globalnych łańcuchach dostaw w ostatnich latach zmusiły firmy do gruntowej zmiany swojej polityki. Organizacje chcą, aby produkcja odbywała się blisko rynków krajowych lub wręcz w ich obrębie. Obecnie 47%
Przemysł Automatyzacja magazynu w branży automotive – case study
2024-04-30 | 14:05

Automatyzacja magazynu w branży automotive – case study

Produkujący oświetlenie, elektronikę i komponenty dla branży automotive zakład ZKW Krušovce uruchomił jeden z pierwszych na Słowacji w pełni zautomatyzowanych obiektów
Przemysł Od Kolonii po Kalkutę. Maszyny PROMOTECH na światowych targach
2024-04-30 | 13:00

Od Kolonii po Kalkutę. Maszyny PROMOTECH na światowych targach

Były niemieckie Eisenwarenmesse, targi w Chorwacji i wystawy w Indiach. Kolejne już w maju - Metal Show & TIB w Rumunii i targi w Szwecji. Dobra koniunktura na rynku globalnym wpływa na

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Postępowania sądowe w Polsce trwają coraz dłużej. Wydłuża się zwłaszcza czas w sprawach gospodarczych

Czas trwania postępowań sądowych, zamiast maleć, w ostatnich latach wzrósł. W przypadku spraw gospodarczych przewlekłość procesów może oznaczać paraliż działalności firmy, a w konsekwencji nawet jej upadłość. Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej receptą na ten stan rzeczy powinna być informatyzacja systemu sądowego, zwiększenie jego finansowania oraz ograniczenia zakresu przypadających do rozstrzygnięcia spraw, w których orzeczenia nie wymagają kompetencji sądów. Niepotrzebna jest też procedura gospodarcza.

Transport

Mazowieckie lotniska będą mogły wkrótce obsłużyć 40 mln pasażerów rocznie. Trwają przygotowania do modernizacji na Okęciu i w Modlinie

Lotnisko Chopina, które właśnie obchodziło 90. urodziny, może w tym roku obsłużyć nawet 20 mln pasażerów. To o 10 proc. więcej niż rok  temu. Aby sprostać rosnącemu ruchowi turystycznemu w kolejnych latach, potrzebne jest jednak zwiększenie przepustowości. Planowana rozbudowa do 2028 roku pozwoli obsługiwać rocznie nawet 30 mln pasażerów. Łącznie z możliwościami lotnisk w Modlinie i Radomiu ma to być ok. 10 mln pasażerów więcej.

Ochrona środowiska

Stworzenie cyfrowego bliźniaka Ziemi coraz bliżej. Pomoże precyzyjniej przewidywać klęski żywiołowe

Na początku czerwca mają zostać uruchomione dwa pierwsze komponenty cyfrowej repliki Ziemi. To inicjatywa Komisji Europejskiej, w ramach której powstaje superzaawansowana symulacja zjawisk, m.in. atmosferycznych i klimatycznych, do jakich dochodzi na Ziemi. Oparte na bogatych zbiorach danych, m.in. ze zdjęć satelitarnych, i ich zaawansowanej analizie narzędzia pozwolą z dwutygodniowym wyprzedzeniem przewidywać zdarzenia pogodowe, precyzując prognozę do obszarów podzielonych na kwadraty o boku zaledwie kilku kilometrów. Będą mogły być wykorzystywane także w planowaniu miast, farm wiatrowych czy w rolnictwie. W tworzeniu rozwiązania bierze udział polski dostawca rozwiązań chmurowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.