Rekord: 5 dni do gotowego domu

Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Trzy dni prefabrykowano elementy według otrzymanego projektu, by dwa dni później w Lubaszu stanął gotowy dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym. W rekordowym tempie powstał energooszczędny, ekologiczny i zdrowy budynek, a do jego montażu wystarczyły... 3 osoby i dźwig.
W sierpniu zrealizowano w Lubaszu (woj. wielkopolskie) pierwszy w Polsce budynek z systemowych prefabrykatów STEICO. Dom jednorodzinny o powierzchni parteru 71 m2 i z poddaszem użytkowym o powierzchni 50 m2 jest wykonany w technologii szkieletu drewnianego w standardzie pasywnym. Do jego realizacji użyte zostały kompletnie sprefabrykowane elementy ścian, stropu i dachu o łącznej powierzchni 480 m2. Wykonane precyzyjnie i zgodnie ze specyfikacją, dzięki zautomatyzowanemu procesowi produkcji odbywającemu się pod stałym nadzorem, gotowe elementy zostały dostarczone na plac budowy, gdzie wystarczyło już tylko je zamontować.
Proces montażu prefabrykatów, na wcześniej przygotowanej płycie fundamentowej, trwał zaledwie dwa dni. Krótki czas realizacji, którego najlepszym przykładem jest chociażby zrealizowana inwestycja w Lubaszu, to jedna z wielu zalet prefabrykacji, dzięki którym metoda cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Dzięki temu, że na plac budowy dostarczane są elementy w zaawansowanym stopniu wykończenia, można budować szybciej i wygodniej od tradycyjnej metody murowanej. Wiele prac zostaje uproszczonych, a cały proces inwestycyjny jest w dużym stopniu skrócony. Mechanizacja procesu produkcji gwarantuje wysoką jakość paneli ścian, stropów i dachów, pozwalając wyeliminować błędy, których trudno uniknąć wykonując je na miejscu budowy.
Dom w Lubaszu został zaprojektowany w technologii STEICO, w której realizowane są ekologiczne, trwałe i bezpieczne budynki w standardzie energooszczędnym i pasywnym.
Prefabrykaty, których użyto do jego wykonania, zostały wytworzone z innowacyjnego i wytrzymałego forniru LVL, belek dwuteowych i płyt drewnopochodnych, z przegrodami wypełnionymi izolacją z włókien drzewnych. Taka konstrukcja pozwala w pełni wykorzystać naturalne walory i właściwości fizyczne drewna.
Rozwój budownictwa prefabrykowanego w Polsce ma szansę znacznie przyśpieszyć, dzięki uruchomieniu nowoczesnego zakładu prefabrykacji w Czarnkowie z trzema liniami produkcyjnymi. Potencjał zakładu pozwoli wyprodukować elementy prefabrykowane do skonstruowania około 350 budynków wolnostojących rocznie o powierzchni użytkowej ok. 130 m2.

Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.