Rekord: 5 dni do gotowego domu

Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Trzy dni prefabrykowano elementy według otrzymanego projektu, by dwa dni później w Lubaszu stanął gotowy dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym. W rekordowym tempie powstał energooszczędny, ekologiczny i zdrowy budynek, a do jego montażu wystarczyły... 3 osoby i dźwig.
W sierpniu zrealizowano w Lubaszu (woj. wielkopolskie) pierwszy w Polsce budynek z systemowych prefabrykatów STEICO. Dom jednorodzinny o powierzchni parteru 71 m2 i z poddaszem użytkowym o powierzchni 50 m2 jest wykonany w technologii szkieletu drewnianego w standardzie pasywnym. Do jego realizacji użyte zostały kompletnie sprefabrykowane elementy ścian, stropu i dachu o łącznej powierzchni 480 m2. Wykonane precyzyjnie i zgodnie ze specyfikacją, dzięki zautomatyzowanemu procesowi produkcji odbywającemu się pod stałym nadzorem, gotowe elementy zostały dostarczone na plac budowy, gdzie wystarczyło już tylko je zamontować.
Proces montażu prefabrykatów, na wcześniej przygotowanej płycie fundamentowej, trwał zaledwie dwa dni. Krótki czas realizacji, którego najlepszym przykładem jest chociażby zrealizowana inwestycja w Lubaszu, to jedna z wielu zalet prefabrykacji, dzięki którym metoda cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Dzięki temu, że na plac budowy dostarczane są elementy w zaawansowanym stopniu wykończenia, można budować szybciej i wygodniej od tradycyjnej metody murowanej. Wiele prac zostaje uproszczonych, a cały proces inwestycyjny jest w dużym stopniu skrócony. Mechanizacja procesu produkcji gwarantuje wysoką jakość paneli ścian, stropów i dachów, pozwalając wyeliminować błędy, których trudno uniknąć wykonując je na miejscu budowy.
Dom w Lubaszu został zaprojektowany w technologii STEICO, w której realizowane są ekologiczne, trwałe i bezpieczne budynki w standardzie energooszczędnym i pasywnym.
Prefabrykaty, których użyto do jego wykonania, zostały wytworzone z innowacyjnego i wytrzymałego forniru LVL, belek dwuteowych i płyt drewnopochodnych, z przegrodami wypełnionymi izolacją z włókien drzewnych. Taka konstrukcja pozwala w pełni wykorzystać naturalne walory i właściwości fizyczne drewna.
Rozwój budownictwa prefabrykowanego w Polsce ma szansę znacznie przyśpieszyć, dzięki uruchomieniu nowoczesnego zakładu prefabrykacji w Czarnkowie z trzema liniami produkcyjnymi. Potencjał zakładu pozwoli wyprodukować elementy prefabrykowane do skonstruowania około 350 budynków wolnostojących rocznie o powierzchni użytkowej ok. 130 m2.

Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.