Komunikaty PR

Swiss Krono tworzy krok wyprzedzający dla recyklingu drewna w Polsce

2022-06-01  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt

Małgorzata Wnorowska
Forestor

ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl

Nawet 100 tys. metrów sześciennych drewna z lasu będzie można zastąpić surowcem wtórnym po uruchomieniu w zakładzie Swiss Krono w Żarach nowoczesnego węzła recyklingu drewna. Będzie tam trafiać już wstępnie oczyszczony, pozbawiony piasku czy gwoździ surowiec, z którego jedna z największych fabryk w Polsce, wyprodukuje nowe płyty budowlane, meblowe czy podłogowe.

 

W II połowie 2023 r. w zakładzie w Swiss Krono w Żarach planowane jest uruchomienie węzła recyklingu drewna.

-To milowy krok w kierunku ochrony środowiska i gospodarki o obiegu zamkniętym – mówi Jędrzej Kasprzak, prokurent Swiss Krono. - Docelowo nawet 50% surowca w produkcji naszych płyt budowlanych i meblowych będzie pochodzić z odzysku surowców wtórnych, podobnie jak dzieje się to od kilku lat na całym świecie.

Z wyspecjalizowanych firm recyklingowych (które segregują zużyte meble, podłogi, okna czy drewno rozbiórkowe, wstępnie oczyszczają je z gwoździ oraz piasku) do Żar przyjeżdżać będzie pełnowartościowy surowiec wtórny. W zakładzie Swiss Krono, na nowej, zautomatyzowanej linii będzie dokładnie oczyszczany. Usuwane będą wszelkie „obce materiały”, tj. metale, tworzywa sztuczne, kamienie. Następnie przekształcany w zrębkę technologiczną powędruje do produkcji płyt, a odzyskany przy tej okazji surowiec w postaci metali czy tworzyw sztucznych wróci do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w celu dalszego przetworzenia i wykorzystania.

- Dzięki inwestycji powstaną nowe miejsca pracy, zyska na niej również środowisko naturalne, obniżymy koszt wytworzenia płyty, zyskają też na tym firmy, które będą dla nas segregować odpady drzewne – zapewnia Jędrzej Kasprzak.

W Polsce funkcjonuje już kilka linii do recyklingu drewna, ale ta powstająca w Żarach oparta jest na najnowocześniejszych rozwiązaniach wypracowanych w ostatnich latach w Europie. Została ona zaprojektowana specjalnie na potrzeby Swiss Krono. Jej wydajność to aż 30 ton surowca na godz.

- Instalacja będzie całkowicie czysta, zamknięta i bezemisyjna, a przez to jej działania nie odczują w żaden sposób okoliczni mieszkańcy – dodaje Jędrzej Kasprzak. - Zrębkowane drewno poużytkowe będzie przechowywane w zamkniętym silosie na terenach należących do fabryki.


Inwestycja wyprzedzająca

Inwestycja w linię recyklingu wyprzedza trend odzysku drewna poużytkowego, który jeszcze nie dotarł do Polski. Wprawdzie w punktach PSZOK Polacy mogą bezpłatnie oddać odpady wielkogabarytowe, tj. meble czy stolarkę drewnianą, ale wciąż są to działania na niewielką skalę.

- Stawiając naszą linię dajemy wyraźny sygnał branży recyklingowej w Polsce, że już za chwilę będziemy gotowi przyjąć od niej duże ilości drewna poużytkowego, zalegającego obecnie na hałdach – mówi Jędrzej Kasprzak. - Bez obaw mogą zwiększyć selektywną zbiórkę tego typu odpadów z gospodarstw domowych i je przygotować do recyklingu, bo my przyjmiemy je i wytworzymy z nich nowe płyty. Obecnie niestety taki surowiec wtórny, po uzyskaniu specjalnych pozwoleń, trzeba importować, bo jest go w Polsce za mało. Liczymy, że to się zmieni.


Zrębka z recyklingu zastąpi drewno z lasu

Procesy logistyczne związane z dostarczaniem surowca wtórnego do zakładu Swiss Krono nie będą generowały większego ruchu transportowego. Ten utrzyma się na podobnym jak dotychczas poziomie, ponieważ drewno poużytkowe zastąpi częściowo surowiec z lasu – może być to nawet 100 tys. m3 drewna okrągłego rocznie.

- Odzysk i wielokrotne wykorzystywanie drewna poużytkowego są konieczne, jeżeli chcemy chronić lasy i ograniczyć nadmierną eksploatację zasobów naturalnych – przekonuje Tomasz Rola, pełnomocnik Zarządu ds. Systemu Zarządzania Środowiskiem i BHP w firmie Swiss Krono. - Przerabiając zużyte drewno eliminujemy wiele problemów: zmniejszamy ilość składowanych odpadów i koszty ponoszone na ich utylizację. Mamy zapewnione dodatkowe źródło surowca, którego niedobory coraz wyraźniej odczuwa nie tylko branża płytowa.


Obieg zamknięty

Recykling drewna to racjonalne działanie wspierające gospodarkę o obiegu zamkniętym, ale dla producentów może być również zyskowne. Podaż drewna z lasów jest niewspółmierna do potrzeb rynku, a jego ceny stale rosną. Ograniczona jest również dostępność produktów ubocznych z tartaków, które wykorzystuje się do produkcji płyt. Przemysł musi konkurować o trociny i zrzyny z energetyką, która skupuje ich ogromne ilości, by wytwarzać energię z biomasy dotowaną jako OZE. Odzysk i ponowny przerób drewna jest więc uzasadniony nie tylko z ekologicznego, ale jest konieczny z ekonomicznego punktu widzenia.


 

*********

Firma Swiss Krono jest wiodącym producentem płyt drewnopochodnych w Polsce z roczną produkcją na poziomie ponad 1,5 mln m3. W zakładzie w Żarach wytwarzane są płyty OSB, płyty wiórowe surowe i laminowane, płyty MDF, panele podłogowe i blaty kuchenne.

Branża płyt drewnopochodnych w Polsce jest strategicznym dostawcą produktów dla polskiego meblarstwa i budownictwa. Wytwarza około 12 mln m3 różnego typu płyt, co stanowi prawie 18% całej europejskiej produkcji. Do wytworzenia płyt w polskich zakładach potrzeba około 9 mln m3 drewna okrągłego oraz około 5 mln m3 zrębek.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Forestor
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic Biuro prasowe
2024-12-27 | 17:30

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic

Adaptico to firma z siedzibą w Katowicach, która zajmuje się dystrybucją produktów i systemów zwiększających bezpieczeństwo w zakładach pracy. Firma
Przemysł Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
2024-12-23 | 08:00

Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę

To już pewne - międzynarodowy koncern branży motoryzacyjnej zainwestuje w Żagańskiej Strefie Gospodarczej. Mowa o firmie CEFA Poland, będącej częścią grupy Samvardhana
Przemysł Ultrakompaktowe wózki podnośnikowe
2024-12-19 | 11:15

Ultrakompaktowe wózki podnośnikowe

Firma STILL prezentuje nowy podnośnikowy wózek widłowy EXV 10C-16C. Kompaktowe i zwrotne urządzenie zapewnia wysoką wydajność transportu wewnętrznego w ograniczonych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.