Komunikaty PR

Wdrożenie systemu RTLS w fabryce Volkswagena w Poznaniu- case study

2020-06-29  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania Schemat ( 1.38 MB )

Wdrożenie systemu RTLS w fabryce Volkswagena w Poznaniu

Dzięki systemowi możliwe jest automatyczne wysterowanie wkrętarki po wejściu pracownika do auta bez konieczności skanowania numeru identyfikacyjnego auta. Powoduje to obniżenie czasu pracy pracownika i polepsza warunki pracy dla pracowników poprzez wyeliminowanie uciążliwego skanowania auta. System umożliwia sprawdzenie pozycji auta na całym montażu dzięki umieszczeniu taga na dachu auta i za pomocą specjalnych anten, wykrywających informację na odpowiedniej częstotliwości.

Główny cel klienta: Poprawienie ergonomii pracy oraz efektywności pracowników na linii, skrócenie czasu cyklu operacji na stanowiskach pracy.
Pośredni cel klienta: Uniemożliwienie pracownikowi wykonywania niewłaściwych operacji na danym stanowisku pracy poprzez pełną kontrolę nad jego narzędziami pracy.

Opis realizacji:
W procesie produkcyjnym występuje wiele narzędzi wspomagających produkcję samochodów, nad którymi kontrolę mają pracownicy linii produkcyjnej. Mówimy tutaj np. o wkrętarkach automatycznych, manipulatorach do montowania kokpitów i frontów w aucie. W zależności od doświadczenie pracownika, jego kondycji psychofizycznej może dochodzić do pomyłek i niewłaściwych operacji przy użyciu tych narzędzi. Przed wdrożeniem systemu RTLS pracownik z linii miał możliwość wykonania np. niewłaściwych połączeń śrubowych w aucie, co mogło skutkować problemami w eksploatacji auta w przyszłości. W skutek zastosowania systemu RTLS znacząco ograniczono problemy procesowe „śledząc” narzędzie pracy pracownika i dając mu odpowiednie uprawnienia we właściwym momencie cyklu produkcyjnego.

Jak to działa i co to jest system RTLS?

RTLS (Real-time locating systems) – czyli system pozwalający na lokalizację, identyfikację i nadzór obiektu w czasie rzeczywistym. Śledzenie może odbywać się w dowolnym zakładzie produkcyjnym zarówno w środowisku zamkniętym i otwartym pozwalając na optymalizowanie każdego procesu produkcyjnego. Poprzez „śledzenie” pracownika lub jego narzędzia pracy mamy pełną kontrolę nad procesem nadając uprawnienia w zależności od lokalizacji pracownika/narzędzia. Do zbudowania takiego systemu potrzebujemy etykiety (tagi) emitujące sygnały ultra szerokopasmowe (UwB), sensory oraz oprogramowanie. Sygnał UwB mogą być rozróżniane z punktu widzenia sygnału bezpośredniego i odbicia poprawiając dokładność lokalizacji nadzorowanego obiektu w stosunku do standardowych zakresów częstotliwości, pozwalając na dokładność 30cm w lokalizacji obiektu w procesie produkcyjnym. Zasięg takiego systemu jest nieograniczony z racji komórkowej struktury działania sensorów. System RTLS może być stosowany w wielu branżach przemysłowych oraz wszędzie tam gdzie celem nadrzędnym jest monitorowanie obiektów w tym ludzi.

Jakie korzyści uzyskał klient po wdrożeniu RTLS ?

Projekt został wdrożony w branży motoryzacyjnej na spawalni oraz montażu. Śledzenie aut (tag zamontowany na dachu auta) oraz narzędzi (tag zamontowany na wkrętarce lub manipulatorze) pozwoliło lepiej kontrolować proces oraz znacząco poprawiono ergonomię pracy operatora. Teraz pracownik podchodząc do auta z wkrętarką nie musi już skanować barcode auta co znacząco zmniejsza czas cyklu i ergonomię operacji. System „widzi” do jakiego auta wszedł operator i z automatu może wysterować odpowiedni program wkrętarki dostosowany do modelu auta, w którym znalazł się operator. Gdy operator wyjdzie ze strefy auta to automatycznie wkrętarka przestaje działać co uniemożliwia fałszywe skręcenie poza autem.

Śledzenie auta na linii pozwoliło wyeliminować szereg kamer, czytników barcode oraz tracking danych . Teraz gdy auto wjeżdża np. strefę stacji zrobotyzowanej programy dla robotów są wysterowane przy użyciu danych z RTLS a nie jak wcześniej z kamer/skanerów. Uniezależniamy się od czynników obniżających skuteczność działania skanerów barcode w cyklu produkcyjnym (złe światło, źle wydrukowana naklejka). Dane z RTLS są pewne i zawsze przychodzą na czas. Inwestycja w system zwraca się bardzo szybko ponieważ klient ponosi główny koszt na początku a późniejsze rozbudowy o nowe punkty pobierania danych sprowadza się do dołożenia nowych anten do śledzenia a cała infrastruktura już jest gotowa. Czas przestojów gdy skaner nie odczytał danych z auta też znacząco wpływają na korzyść zastosowania systemu RTLS. Gdy system RTLS działa w zakładzie produkcyjnym nie ma już konieczności stosowania drogich systemów do odczytu numery identyfikującego produkt (kamery, skanery i in.).

Jaki sprzęt jest potrzebny?

Do stworzenie działającego systemu potrzebujemy :
 

  • tagi (różne rozmiary uzależnione od śledzonego obiektu)
  • anteny, czyli sensory które odbierają impulsy UWB od tagów
  • maszyna robocza, na której powstanie aplikacja zbierająca dane z sensorów
  • PLC, do odbierania danych z aplikacji i sterowania urządzeniami produkcyjnymi
  • infrastruktura sieciowa


Więcej case study oraz inspiracji: https://www.apagroup.pl/catalog/realizacje-wszystkie

Autor: Filip Wierzchowski, Project Manager, APA Group

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł Jak polskie termoelektryki mogą odpowiedzieć na wyzwania zielonej transformacji Biuro prasowe
2024-04-24 | 01:00

Jak polskie termoelektryki mogą odpowiedzieć na wyzwania zielonej transformacji

W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o konieczności przejścia na odnawialne źródła energii. To nie tylko kwestia ekologii, ale także suwerenności energetycznej. W Polsce, ze
Przemysł Co trzeci przetwórca tworzyw sztucznych inwestuje w park maszyn i urządzeń
2024-04-13 | 08:00

Co trzeci przetwórca tworzyw sztucznych inwestuje w park maszyn i urządzeń

Polskie przedsiębiorstwa przetwarzające tworzywa sztuczne zwiększyły swoją zdolność do konkurowania. Świadczy o tym wzrost sub-indeksu MiU dla tej branży o 6,15 pkt. Jest to efekt m.in.
Przemysł Forum Holzbau Polska - spotkanie profesjonalistów branży konstrukcji drewnianych
2024-04-05 | 12:30

Forum Holzbau Polska - spotkanie profesjonalistów branży konstrukcji drewnianych

Wydarzenie: Forum Holzbau Polska - spotkanie profesjonalistów branży konstrukcji drewnianych Data: 23-24.04.2024 r. Miejsce: Windsor Hotel Jachranka Dla

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Zmiany klimatu i dezinformacja wśród największych globalnych zagrożeń. Potrzeba nowego podejścia do zarządzania ryzykiem

Niestabilność polityczna i gospodarcza, coraz większa polaryzacja społeczeństwa, kryzys kosztów utrzymania, rosnąca liczba konfliktów zbrojnych i ryzyka cybernetyczne związane z rozwojem sztucznej inteligencji – to największe zagrożenia dla biznesu wskazywane w tegorocznym „Global Risks Report 2024”. Z raportu wynika, że obawy o bliską i dalszą przyszłość wciąż są zdominowane przez ryzyka klimatyczne i środowiskowe. Jednak w tym roku przykryły je niebezpieczeństwa związane z dezinformacją, wspieraną przez AI, która może wywoływać coraz większe niepokoje społeczne. – W tym roku na świecie 3 mld ludzi weźmie udział w wyborach, więc konieczność zaradzenia temu ryzyku staje się coraz pilniejsza – podkreśla Christos Adamantiadis, CEO Marsh McLennan w Europie.

Ochrona środowiska

Ciech od czerwca będzie działać jako Qemetica. Chemiczny gigant ma globalne aspiracje i nową strategię na sześć lat

Globalizacja biznesu, w tym możliwe akwizycje w Europie i poza nią – to jeden z głównych celów nowej strategii Grupy Ciech. Przedstawione plany na sześć lat zakładają także m.in. większe wykorzystanie patentów, współpracę ze start-upami w obszarze czystych technologii i przestawienie biznesu na zielone tory. – Mamy ambitny cel obniżenia emisji CO2 o 45 proc. do 2029 roku – zapowiada prezes spółki Kamil Majczak. Nowej strategii towarzyszy zmiana nazwy, która ma podsumować prowadzoną w ostatnich latach transformację i lepiej podkreślać globalne aspiracje spółki. Ciech oficjalnie zacznie działać jako Qemetica od czerwca br.

Finanse

72 proc. firm IT planuje podwyżki. W branży wciąż ogromna jest różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

W ubiegłym roku rynek pracy IT był znacznie mniej dynamiczny niż w poprzednich latach – wynika z „Raportu płacowego branży IT w 2024” Organizacji Pracodawców Usług IT. Przy wysokim poziomie podwyżek specjaliści rzadziej zmieniali pracę, ale niektórych zmusiły do tego cięcia w zatrudnieniu wynoszące w zależności od wielkości firmy od 12 do 26 proc. Ten rok zapowiada się bardziej optymistycznie: 61 proc. przedsiębiorstw planuje zwiększać zatrudnienie, a 72 proc. – pensje. Eksperci zwracają uwagę na wciąż duży rozstrzał między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn w tej branży.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.