Komunikaty PR

Większość wiodących producentów maszyn produkuje maszyny efektywne energetycznie

2024-09-12  |  07:00
Biuro prasowe
Kontakt
CCG
CCG

CCG
02-518 Warszawa
clearcom|clearcom.pl| |clearcom|clearcom.pl
512 643 009
CCG
Do pobrania sfs ( 0.23 MB )
  • Ponad 75 proc. spośród 50 największych producentów maszyn na świecie angażuje się w aktywne promowanie zrównoważonego rozwoju, poprzez produkcję tzw. zrównoważonych maszyn.
  • Z nowego badania przeprowadzonego przez Siemens Financial Services dowiadujemy się, jak wiodący producenci maszyn wspierają założenia zrównoważonego rozwoju.
  • W badaniu zapytano również, w jaki sposób odpowiednie finansowanie może pomóc we wdrożeniu technologii i sprzętu sprzyjającego zrównoważonemu rozwojowi.
  • Najpopularniejszym działaniem na rzecz zrównoważonego rozwoju, wskazywanym przez 77 proc. czołowych producentów maszyn, jest produkcja maszyn efektywnych energetycznie.
  • Około połowa badanych promuje również tzw. gospodarkę obiegu zamkniętego, np. w formie modernizacji i renowacji (54 proc.) lub regeneracji części (45 proc.).

 

Siemens Financial Services opublikował raport „Defining Sustainability: How machine builders are leveraging finance to respond to manufacturers’ demands for sustainability-enabling technology and equipment”, w którym przeanalizowano technologie sprzyjające zrównoważonej transformacji oraz ich wykorzystanie przez 50 największych na świecie producentów maszyn przemysłowych.

Promowane przez nich zrównoważone podejście do maszyn obejmuje szereg cech, począwszy od efektywności energetycznej, zwiększania produktywności poprzez cyfryzację, przez rozwój produktów z niskim śladem węglowym, modernizację, aż po odpady, surowce, zużycie wody i redukcję zanieczyszczeń.

- Celem wiodących producentów maszyn jest dostarczanie maszyn, które przyczyniają się do pozytywnej transformacji w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wynika to częściowo z oczekiwań ich kontrahentów, ale i ze zmieniającego się otoczenia rynkowego. Korporacje coraz częściej stosują standardy raportowania zrównoważonego rozwoju, nie bez znaczenia pozostaje też presja akcjonariuszy, czy zmieniające się regulacje dotyczące rynków kapitałowych. Producenci maszyn mogą wypełniać te oczekiwania na różne sposoby, np. poprzez wprowadzanie energooszczędnych rozwiązań lub elementów cyrkularnego gospodarowania zasobami – mówi Grzegorz Jarzębski, Country Head of Sales w Siemens Financial Services w Polsce.

Zrównoważony rozwój według producentów maszyn

Na powyższej grafice zestawiono cechy maszyn sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi, wskazane przez ankietowanych. Dzielą się one na 5 poziomów: począwszy od najbardziej powszechnych, do najrzadziej stosowanych.

Producenci maszyn największą wagę przykładają do efektywności energetycznej (zmniejszenia zużycia energii – np. dzięki napędom o zmiennej prędkości) produkowanych przez nich jednostek (77 proc.) i ich produktywności, będącej efektem wdrażania cyfryzacji, zgodnie z założeniami Przemysłu 4.0 (70 proc.), w celu zwiększenia produkcji lub zmniejszenia liczby usterek. Na drugim miejscu znalazły się: modernizacje i renowacje będące alternatywą dla budowy nowej maszyny (wskazywane przez 54 proc. producentów), stosowanie tzw. „cyfrowego bliźniaka”, czyli rozwiązania które pozwala przetestować produkt przed jego wprowadzeniem poprzez cyfrowy model (50 proc.) oraz odnowienie części (45 proc.), czyli naprawa zużytych części lub ich odbudowa, np. za pomocą druku 3D i ponowne wykorzystanie w celu oszczędzania materiałów i energii.

Z badania wynika, że producenci maszyn zwracają też uwagę na oszczędności w procesie produkcji – istotne jest ograniczenie wytwarzanych odpadów (39 proc.), zużycia surowców (36 proc.) i wody ( 34 proc.). Jeden na czterech producentów deklaruje stosowanie surowców pochodzących z recyklingu, oszczędności związane z wykorzystaniem maszyn typu „multi-product” oraz redukcję zanieczyszczeń, a nieco mniej, bo 21 proc. stosuje też konstrukcje modularne (21 proc.), w celu wyeliminowania konieczności wymiany całej maszyny, gdy zmieniają się wymagania produkcyjne. Najrzadziej stosowanymi usprawnieniami w produkcji maszyn jest ograniczanie wagi urządzenia (13 proc.) oraz elektryfikacja (9 proc.).

Finansowanie umożliwiające zrównoważony rozwój

Niezależnie od tego, czy przedsiębiorstwo decyduje się na wymianę maszyn produkcyjnych na nowe, bardziej zrównoważone, czy na modernizację posiadanego parku maszyn i urządzeń (MiU), wiąże się to z potrzebą inwestowania. Istotną kwestią jest zapewnienie kapitału na pokrycie inwestycji.

- Specjalistyczne rozwiązania finansowe pomagają dostawcom maszyn i sprzętu technologicznego dostarczać bardziej zrównoważone rozwiązania - poprzez ułatwienie inwestycji ich kontrahentom. Przedsiębiorstwo korzystające z takiego finansowania może bowiem inwestować „stopniowo”, poprzez miesięczne, ratalne płatności, zamiast jednorazowego zamrażania dużego kapitału – mówi Grzegorz Jarzębski, Country Head of Sales w Siemens Financial Services w Polsce. – Zintegrowane finansowanie rozkłada koszty na kilka lat w zależności od potrzeb związanych z przepływami środków pieniężnych, z kolei finansowanie modernizacji sprzyja znacznym oszczędnościom producenta w zakresie kosztów i śladu węglowego. Pomocne mogą być też płatności odroczone – np. gdy producent chce unikać zamrażania środków, kupując komponenty do maszyn, których produkcja i sprzedaż zajmie więcej czasu – podsumowuje Grzegorz Jarzębski.

Obecnie ponad 90 proc. firm należących do koncernu Siemens umożliwia klientom osiągnięcie pozytywnego wpływu na zrównoważony rozwój. Technologie sprzedane przez Siemens w 2023 roku pozwoliły klientom uniknąć niepotrzebnej emisji około 190 milionów ton CO2.

Cały raport Siemens Financial Services „Defining Sustainability: How machine builders are leveraging finance to respond to manufacturers’ demands for sustainability-enabling technology and equipment” dostępny jest do pobrania pod adresem: https://www.siemens.com/global/en/products/financing/whitepapers/whitepaper-financing-sustainable-machines.html

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: CCG
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane? Biuro prasowe
2025-03-18 | 12:40

Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?

Zwyżki nożycowe to jeden z kilku typów podnośników koszowych. Cechują się one bardzo kompaktową konstrukcją, dlatego sprawdzają się przy pracach, w których
Przemysł Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie
2025-01-23 | 11:00

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie

Wybór właściwego sprzętu spawalniczego to kluczowy element każdej firmy zajmującej się obróbką metali. Wśród wielu dostępnych na rynku rozwiązań szczególnie
Przemysł Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
2024-12-27 | 17:30

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic

Adaptico to firma z siedzibą w Katowicach, która zajmuje się dystrybucją produktów i systemów zwiększających bezpieczeństwo w zakładach pracy. Firma

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca

5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.

Ochrona środowiska

Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.

Handel

Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.