Komunikaty PR

Wysoka jakość produktów najważniejsza w budowaniu przewagi rynkowej

2024-09-12  |  12:00
Kontakt
CCG
CCG

CCG
02-518 Warszawa
clearcom|clearcom.pl| |clearcom|clearcom.pl
512 643 009
CCG
Do pobrania sfs ( 0.16 MB )

Ponad połowa MŚP z sektora przemysłowego (51,3 proc.) uważa, że wysokiej jakości produkt to kluczowy czynnik pozwalający osiągnąć przewagę nad konkurencją. Ankietowani w badaniu Siemens Financial Services w Polsce wskazywali tę odpowiedź najczęściej, niezależnie od tego, w jakiej branży działają. Na kolejnych miejscach znalazły się: najniższe ceny (29 proc.), dobre relacje z kontrahentami (22,3 proc.) i terminowość dostaw (19,7 proc.).

 

Z raportu Index MiU 2023 wynika, że przedsiębiorcy coraz bardziej doceniają znaczenie jakości produktów w budowaniu przewagi konkurencyjnej. W porównaniu z poprzednią edycją badania z 2022 r. współczynnik ten wzrósł o 7 pkt proc. O budowaniu przewagi konkurencyjnej w kraju i zagranicą decyduje jednak nie tylko wysoka jakość produktów końcowych.

 

Według ankietowanych istotnymi czynnikami są także najniższe ceny (29 proc.), dobre relacje z kontrahentami (22,3 proc.), terminowość dostaw (19,7 proc.) oraz szybkość realizacji zamówień (17,7 proc.). Kolejność tych przewag w pewnym stopniu różni się w zależności od branży. Najniższe ceny na drugim miejscu wymieniały firmy spożywcze (27 proc.) oraz przetwarzające tworzywa sztuczne (32 proc.). Z kolei ankietowani z branży obróbki metali, na drugim miejscu wskazywali dobre relacje z kontrahentami (30 proc.).

 

Nowoczesne maszyny mają coraz większe znaczenie

 

Mali i średni przedsiębiorcy dostrzegają też rosnące znaczenie nowoczesnego parku MiU – okazało się to drugim czynnikiem z najwyższym wzrostem wskazań względem poprzedniej edycji badania. W najnowszym badaniu 15,3 proc. ankietowanych oceniło, że jest to istotny obszar budowania przewagi konkurencyjnej, w porównaniu do 10,3 proc. rok wcześniej (wzrost liczby wskazań o 5 pkt proc.). Z kolei 8 proc. uważa, że ważny jest zautomatyzowany park maszynowy (wobec 7,7 proc. w 2022 r.), a 6,3 proc. docenia dysponowanie nowymi, niezawodnymi maszynami (wzrost o 2 pkt. proc. względem 2022 r.).

 

­ – Porównując wyniki badań z raportów Index MiU widzimy, jak zmienia się świadomość przedsiębiorców  - przypisują oni coraz większe znaczenie inwestycjom w sprzęt. Nowoczesne maszyny i urządzenia zapewniają dużo efektywniejsze wykorzystanie surowców i są mniej energochłonne, wspierając tym samym założenia zrównoważonego rozwoju w przedsiębiorstwie – mówi Katarzyna Kaczmarek, CEO w Siemens Financial Services w Polsce. – Wnioski te potwierdzają również wyniki raportu Siemens Financial Services „Defining Sustainability: How machine builders are leveraging finance to respond to manufacturers’ demands for sustainability-enabling technology and equipment”, z którego dowiadujemy się, że 77 proc. czołowych producentów maszyn na świecie działa na rzecz zrównoważonego rozwoju właśnie poprzez produkcję efektywnych energetycznie maszyn. Wdrażanie nowych technologii jest bardzo istotne dla przedsiębiorstwa, które chce utrzymać wysoką jakość produktów i rozwijać swoją konkurencyjność – dodaje.

Nowoczesne maszyny równie ważne jak pracownicy

Ankietowani w badaniu Siemens Financial Services w Polsce rzadziej wskazywali na znaczenie wykwalifikowanego zespołu pracowników – w poprzedniej edycji badania czynnik ten był wymieniany na 3. miejscu – wskazywało go 25,7 proc. badanych MŚP.  Obecnie znajduje się on na 7. pozycji ze wskazaniem przez 14,7 proc. ankietowanych. Rzadziej wskazywane były też czynniki takie jak terminowość (spadek z 25,3 proc. do 19,7 proc.) oraz szybkość realizacji zamówienia (spadek z 23 proc. do 17,7 proc.).

- Jeżeli porównamy z poprzednim badaniem wyróżniki, które według MŚP z sektora przemysłowego decydują o osiągnięciu przewagi nad konkurencją, widać spadek przewag związanych z łańcuchami dostaw. Jest to w pewnym stopniu efekt dostosowania się przedsiębiorców do sytuacji panującej na rynku. We wcześniejszym badaniu średnio jedna czwarta ankietowanych wskazała, że istotna jest terminowość i szybki czas realizacji zamówienia, natomiast teraz na te wyróżniki zwraca uwagę niemal jedna piąta respondentów. – mówi Grzegorz Jarzębski, Country Head of Sales Siemens Financial Services w Polsce.  –  Obecnie firmy nadal funkcjonują w dynamicznie zmieniających się warunkach. Widać jednak, że wiele z nich dostosowało swoją działalność i stara się przygotować na przyszłe wyzwania – podsumowuje.

 

Nota metodologiczna:

Badanie z przedstawicielami 300 małych i średnich firm zrealizował Instytut Badań i Rozwiązań B2B Keralla Research we wrześniu 2023 r. Uczestnikami badania byli przedsiębiorcy z branży spożywczej, obróbki metali i przetwórstwa tworzyw sztucznych z całej Polski, posiadający własny park maszyn i urządzań (MiU). Wykorzystano metodę ilościową, technikę standaryzowanych wywiadów telefonicznych (CATI).

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: CCG
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane? Biuro prasowe
2025-03-18 | 12:40

Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?

Zwyżki nożycowe to jeden z kilku typów podnośników koszowych. Cechują się one bardzo kompaktową konstrukcją, dlatego sprawdzają się przy pracach, w których
Przemysł Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie
2025-01-23 | 11:00

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie

Wybór właściwego sprzętu spawalniczego to kluczowy element każdej firmy zajmującej się obróbką metali. Wśród wielu dostępnych na rynku rozwiązań szczególnie
Przemysł Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
2024-12-27 | 17:30

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic

Adaptico to firma z siedzibą w Katowicach, która zajmuje się dystrybucją produktów i systemów zwiększających bezpieczeństwo w zakładach pracy. Firma

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca

5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.

Ochrona środowiska

Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.

Handel

Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.