Komunikaty PR

Wyzwania w logistyce paliw płynnych

2024-11-13  |  09:00

W dniach 23-24 października w Uniejowie odbyła się Pierwsza Konferencja Logistyka Paliw Płynnych, organizowana wspólnie przez firmy Endress+Hauser i Merrid Controls. Ponad 160 przedstawicieli sektora logistyki paliw, firm wykonawczych i środowiska naukowego dyskutowało o aktualnej sytuacji oraz przyszłości sektora paliw płynnych w Polsce. 

Podczas konferencji omawiano perspektywy rozwoju paliw alternatywnych, takich jak LNG/bioLNG, biododatków oraz paliw syntetycznych, które mogą odgrywać istotną rolę w przyszłym miksie paliwowym. Podkreślane były tu wyzwania związane z wymogami Unii Europejskiej w zakresie wdrożenia dyrektyw REDII i REDIII, z których implementacją Polska ma od dawna problem i opóźnienie w stosunku do innych krajów członkowskich. Związane z tymi zagadnieniami prelekcje wygłosili m.in. przedstawiciele grupy DUON, a także Politechniki Wrocławskiej oraz Instytutu Technologii Paliw i Energii z Gliwic. 

Duże zainteresowanie wzbudził wykład Wojciecha Jakóbika, eksperta ds. energetyki i twórcę podcastu Energy Drink oraz Ośrodka Bezpieczeństwa Energetycznego. Prelekcja skupiała się na geopolityce paliw i potencjalnych „Czarnych Łabędziach” sektora paliw w 2025 roku, które mogą przynieść niespodziewane zmiany i konsekwencje nie tylko w branży, ale wpłynąć na całą gospodarkę Polski i Europy. Przykładem są potencjalne działania służb rosyjskich, wpływające na funkcjonowanie szlaków handlowych operatorów logistycznych paliw płynnych. 

Podczas prezentacji przedstawicieli firm Orlen i PERN skupiono się na kwestiach digitalizacji i optymalizacji procesów logistycznych na terminalach paliw w Polsce, związanych ze zmieniającym się otoczeniem rynkowym i wymaganiami klientów. Główny wniosek z obu prezentacji był jeden – za pomocą obecnej infrastruktury i przy użyciu odpowiednich systemów informatycznych możemy znacząco przyśpieszyć procedurę obsługi klientów oraz skutecznie zarządzać ryzkiem bezpieczeństwa procesu, bez konieczności rozbudowy terminali o chociażby kolejne fronty nalewcze. 

Uzupełnieniem konferencji były dwa panele dyskusyjne, z których pierwszy skupiał się na wyzwaniach inwestycyjnych w branży infrastruktury krytycznej. Przedstawiciele firm PERN, AGAT, Gazoprojekt i Asia Connecting Center rozmawiali o problemach związanych ze stabilnością legislacyjną, wymogami unijnymi w zakresie dyrektyw RED II i RED III, ale także tych związanych z dostępnością wykwalifikowanych specjalistów. Panel kończył pierwszy dzień konferencji i mimo późnych godzin popołudniowych, sala była wypełniona niemal po brzegi. 

Drugi panel dyskusyjny skupiał się na jeszcze nieobecnym w Polsce, ale już widocznym na horyzoncie problemie logistyki CO2 w związku z planowaną budową przemysłowych instalacji CCS (Carbon Capture Storage). W panelu wziął udział m.in. przedstawiciel firmy Holcim Polska, Filip Adamkiewicz, który opowiedział o założeniach pierwszej wielkoskalowej instalacji wychwytu CO2 ze spalin cementowni Holcim Kujawy. Instalacja zaplanowana jest na niemal milion ton CO2 rocznie, co rodzi szereg wyzwań natury logistycznej związanych zwłaszcza z przesyłem produktu drogą kolejową. 

W drugim dniu konferencji goście mieli okazję do wysłuchania prelekcji Michała Boruckiego, prezesa firmy Blue Energy, związanej z wdrożeniem dyrektywy NIS2 (Network and Information Systems Directive 2), której  celem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa m.in. w obszarze infrastruktury krytycznej. Uzupełnieniem tej tematyki była prezentacja Adama Wachowskiego z firmy Enmaro dotycząca przygotowania projektów produkcji i transportu paliw alternatywnych w dialogu z odbiorcami i instytucjami finansującymi. 

Pierwsza Konferencja Paliw Płynnych w Uniejowie zgromadziła więc czołowych ekspertów i praktyków branży, którzy omawiali najnowsze wyzwania i kierunki rozwoju sektora paliwowego w kontekście zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej sektora. Nie zapomniano przy tym o teraźniejszości i wykorzystaniu zasobów, które już dziś są w zasięgu przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi i technologii informatycznych. Konferencja była również okazją do wymiany wiedzy i nawiązania współpracy między uczestnikami. Kolejna edycja wydarzenia planowana jest na wiosnę 2026 roku.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł Nowy Prezes Związku Browary Polskie Biuro prasowe
2025-06-16 | 14:30

Nowy Prezes Związku Browary Polskie

Od 12 czerwca Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie ma nowego prezesa. Mieszko Musiał, na co dzień kierujący Carlsberg Polska, objął tę funkcję na
Przemysł CBAM - szansa czy zagrożenie dla polskiego przemysłu?
2025-06-03 | 12:30

CBAM - szansa czy zagrożenie dla polskiego przemysłu?

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej od lat wyznacza ambitne cele redukcji emisji, stawiając coraz większe wymagania wobec firm działających na wspólnym rynku. Dla wielu
Przemysł MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny
2025-05-26 | 14:30

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Jeśli myślisz, że roboty to wciąż pieśń przyszłości, a rewolucja przemysłowa to temat z podręcznika do historii, to najwyraźniej nie byłeś na MSV w Brnie. Jesienią

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.

Bankowość

RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.

Handel

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.