Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?
Zwyżki nożycowe to jeden z kilku typów podnośników koszowych. Cechują się one bardzo kompaktową konstrukcją, dlatego sprawdzają się przy pracach, w których nie da się zastosować innych maszyn. Do czego wykorzystuje się takie zwyżki? Co je wyróżnia?
Budowa zwyżki nożycowej
Zwyżka nożycowa opiera się na układzie skrzyżowanych ramion, które prostując się, podnoszą kosz. Podstawę takiej maszyny stanowi masywna konstrukcja z kołami. Pozwala ona na szybką zmianę lokalizacji urządzenia, co sprawdza się świetnie podczas prac realizowanych w kilku punktach lub wzdłuż ścian. W górnej części podnośnika koszowego znajduje się natomiast platforma z barierkami i panelem sterującym.
Napędy stosowane w zwyżkach nożycowych
Zwyżki nożycowe dzielą się na dwa podstawowe typy:
- akumulatorowe – taki sprzęt zasila prąd pobierany bezpośrednio z gniazdka za pomocą specjalnej ładowarki. Zwyżka nożycowa elektryczna nie wydziela spalin, dlatego może być używana w pomieszczeniach;
- spalinowe – to klasyczny, nieco tańszy typ podnośników. Takie maszyny wykorzystują benzynę lub olej napędowy, a w wyniku ich spalania wydzielają szkodliwe substancje. Z tego powodu stosuje się je tylko przy pracach w terenie.
Zwyżka nożycowa może mieć też napęd na dwa lub cztery koła. Druga opcja sprawdzi się świetnie na grząskim, nierównym terenie.
Wybór odpowiedniego typu podnośnika zależy głównie od miejsca, w którym ma on być wykorzystywany. Używanie spalinowych modeli w zamkniętych przestrzeniach jest niezgodne z przepisami BHP i może spowodować poważne zagrożenie dla pracowników.
Podstawowe cechy zwyżek nożycowych
Zwyżki nożycowe cechują się:
- kompaktową konstrukcją – po złożeniu zajmują niewiele miejsca, dzięki czemu mogą wjeżdżać do budynków;
- stabilnością – szeroka podstawa i dodatkowe podpory zapewniają bezpieczeństwo podczas prac na wysokości;
- łatwą obsługą – ich ramiona poruszają się tylko do dołu i góry, co ułatwia użytkowanie;
- dużą wysokością roboczą – dokładna wartość zależy od modelu, ale często wynosi około 20 m.
- Zwyżki nożycowe, w przeciwieństwie do innych typów podnośników, wymagają podjechania bezpośrednio pod miejsce wykonywania prac. Wynika to z ich konstrukcji, w której kosz wysuwa się jedynie w dół i w górę, a nie na boki – tłumaczy specjalista z firmy Gizo oferującej różne rodzaje podnośników.
Zastosowania zwyżek koszowych
Zakup lub wynajem zwyżki nożycowej jest doskonałym wyborem w przypadku następujących prac:
- malarskich i wykończeniowych,
- dotyczących instalacji – np. oświetlenia, klimatyzacji czy wentylacji,
- montażowych,
- porządkowych – np. do czyszczenia okien i elewacji w wysokich budynkach,
- konserwacyjnych,
- związanych z pielęgnacją zieleni.
Zwyżki nożycowe są też wykorzystywane na terenach, na których odbywają się wydarzenia plenerowe, a także przy budowie scen i planów filmowych. Znajdują zastosowanie również w energetyce i telekomunikacji – przy naprawie i konserwacji linii oraz masztów. Za ich pomocą wiesza się także reklamy i neony.
Zwyżki nożycowe to bardzo uniwersalne i funkcjonalne maszyny. Stanowią podstawowe wyposażenie wielu firm i są wykorzystywane zarówno w budynkach, jak i na świeżym powietrzu.
Źródło informacji: Gizo Renta
Materiał promocyjny

Nowy Prezes Związku Browary Polskie

CBAM - szansa czy zagrożenie dla polskiego przemysłu?

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.