Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?
Zwyżki nożycowe to jeden z kilku typów podnośników koszowych. Cechują się one bardzo kompaktową konstrukcją, dlatego sprawdzają się przy pracach, w których nie da się zastosować innych maszyn. Do czego wykorzystuje się takie zwyżki? Co je wyróżnia?
Budowa zwyżki nożycowej
Zwyżka nożycowa opiera się na układzie skrzyżowanych ramion, które prostując się, podnoszą kosz. Podstawę takiej maszyny stanowi masywna konstrukcja z kołami. Pozwala ona na szybką zmianę lokalizacji urządzenia, co sprawdza się świetnie podczas prac realizowanych w kilku punktach lub wzdłuż ścian. W górnej części podnośnika koszowego znajduje się natomiast platforma z barierkami i panelem sterującym.
Napędy stosowane w zwyżkach nożycowych
Zwyżki nożycowe dzielą się na dwa podstawowe typy:
- akumulatorowe – taki sprzęt zasila prąd pobierany bezpośrednio z gniazdka za pomocą specjalnej ładowarki. Zwyżka nożycowa elektryczna nie wydziela spalin, dlatego może być używana w pomieszczeniach;
- spalinowe – to klasyczny, nieco tańszy typ podnośników. Takie maszyny wykorzystują benzynę lub olej napędowy, a w wyniku ich spalania wydzielają szkodliwe substancje. Z tego powodu stosuje się je tylko przy pracach w terenie.
Zwyżka nożycowa może mieć też napęd na dwa lub cztery koła. Druga opcja sprawdzi się świetnie na grząskim, nierównym terenie.
Wybór odpowiedniego typu podnośnika zależy głównie od miejsca, w którym ma on być wykorzystywany. Używanie spalinowych modeli w zamkniętych przestrzeniach jest niezgodne z przepisami BHP i może spowodować poważne zagrożenie dla pracowników.
Podstawowe cechy zwyżek nożycowych
Zwyżki nożycowe cechują się:
- kompaktową konstrukcją – po złożeniu zajmują niewiele miejsca, dzięki czemu mogą wjeżdżać do budynków;
- stabilnością – szeroka podstawa i dodatkowe podpory zapewniają bezpieczeństwo podczas prac na wysokości;
- łatwą obsługą – ich ramiona poruszają się tylko do dołu i góry, co ułatwia użytkowanie;
- dużą wysokością roboczą – dokładna wartość zależy od modelu, ale często wynosi około 20 m.
- Zwyżki nożycowe, w przeciwieństwie do innych typów podnośników, wymagają podjechania bezpośrednio pod miejsce wykonywania prac. Wynika to z ich konstrukcji, w której kosz wysuwa się jedynie w dół i w górę, a nie na boki – tłumaczy specjalista z firmy Gizo oferującej różne rodzaje podnośników.
Zastosowania zwyżek koszowych
Zakup lub wynajem zwyżki nożycowej jest doskonałym wyborem w przypadku następujących prac:
- malarskich i wykończeniowych,
- dotyczących instalacji – np. oświetlenia, klimatyzacji czy wentylacji,
- montażowych,
- porządkowych – np. do czyszczenia okien i elewacji w wysokich budynkach,
- konserwacyjnych,
- związanych z pielęgnacją zieleni.
Zwyżki nożycowe są też wykorzystywane na terenach, na których odbywają się wydarzenia plenerowe, a także przy budowie scen i planów filmowych. Znajdują zastosowanie również w energetyce i telekomunikacji – przy naprawie i konserwacji linii oraz masztów. Za ich pomocą wiesza się także reklamy i neony.
Zwyżki nożycowe to bardzo uniwersalne i funkcjonalne maszyny. Stanowią podstawowe wyposażenie wielu firm i są wykorzystywane zarówno w budynkach, jak i na świeżym powietrzu.
Źródło informacji: Gizo Renta
Materiał promocyjny

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic

Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Polityka
J. Scheuring-Wielgus: Napięcia geopolityczne wymagają silniejszego zjednoczenia państw Europy. To lekcja z II wojny światowej

Parlament Europejski podczas specjalnej sesji w Strasburgu uczcił 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. – Jesteśmy zdeterminowani, by stanąć razem i powiedzieć jasno i stanowczo: nigdy więcej – podkreśliła przewodnicząca PE Roberta Metsola. Zarówno kombatanci, których obecność uświetniła uroczystość, jak i europosłowie podkreślali, że projekt utworzenia europejskiej wspólnoty był odpowiedzią na ówczesne zagrożenia dla pokoju, o który nieustannie trzeba wspólnie dbać.
Ochrona środowiska
Budownictwo modułowe coraz popularniejsze w samorządach. Teraz rozwój sektora jest napędzany przez KPO

Rozwój budownictwa modułowego jest coraz bardziej zauważalny w inwestycjach samorządowych. Wpływa na to przede wszystkim szybsze tempo prowadzonych prac w porównaniu z tymi, w których wykorzystywane są tradycyjne technologie budowlane. Istotną kwestią jest również spełnianie warunków środowiskowych, w tym wysoka efektywność energetyczna budynków, która ma wpływ na możliwość uzyskania dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy. Samorządowcy mają już niewiele czasu na finalizację dotowanych inwestycji. Termin upływa 31 sierpnia 2026 roku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.