Pomiar poboru mleka w fabryce Hochland w Węgrowie
Jednym z największych wyzwań współczesnych mleczarni są odbiory mleka, czyli pierwszy i zarazem kluczowy proces, dzięki któremu można rozpocząć produkcję serów. Głównym problemem są różne wartości podczas pobierania surowca z cysterny do punktu odbioru, czyli w tym przypadku - mleczarni. Dla polskiego oddziału firmy Hochland rozwiązanie znalazł Endress+Hauser, wdrażając odpowiedni system w zakładzie w Węgrowie.
Transport mleka od rolnika do mleczarni wiąże się wyzwaniami dotyczącymi dokładnego określania ilości surowca, decyduje np. o późniejszych rozliczeniach finansowych. Podczas odbioru mleka od dostawcy lub przedsiębiorcy jego ilość jest mierzona za pomocą systemu pomiarowego objętości, który jest zamontowany w cysternie samochodowej.
Zupełnie inaczej wygląda to w mleczarni – tutaj ilość jest zliczana przez wyznaczenie objętości na podstawie np. pomiaru wagi samochodowej, gęstości mleka określonej w laboratorium lub przez bezpośredni pomiar objętości, za pomocą systemu pomiarowego bazującego na przepływomierzach elektromagnetycznych. Różnice mogą być więc znaczące.
Określanie odpowiedniej ilości mleka
Wskazania układów pomiarowych w cysternach mogą się różnić od tych podawanych przez systemy stosowane w mleczarniach. – Zakłady produkcyjne zaczęły poszukiwać rozwiązań, które nie tylko będą dokładniejsze, ale jednocześnie mogą wpłynąć na usprawnienie procesów lub uzyskanie przewagi konkurencyjnej w postaci optymalizacji produkcji, lub uzyskania wyższej jakości produktu. W tym przypadku razem z firmą Hochland Polska w Węgrowie, uzyskaliśmy pewne i powtarzalne rozwiązanie niezależne od warunków atmosferycznych oraz znacznie wyższą przepustowość przyjęcia. Finalnie przełożyło się na znaczne obniżenie czasu rozładunku, dzięki czemu zarówno firma Hochland, jak i dostawcy, oszczędzają czas i swoje pieniądze. – mówi Łukasz Wołoszyn, Industry Manager Food & Beverages z Endress+Hauser.
Zastosowanie przepływomierza masowego w precyzyjny sposób pozwoli na usprawnienie kilku zasadniczych procesów. Były to: prowadzenie bezpośrednich pomiarów masy, gęstości i objętości, uniezależnienie pomiarów od warunków atmosferycznych, monitorowanie gęstości on-line z możliwością wykrywania rozwodnienia mleka, automatyczne rozpoznawanie produktu na podstawie gęstości (produkt lub CIP) oraz odporność na napowietrzanie mleka i piany, czy wreszcie automatyczną kontrolę rozładunku, zapewniającą najlepszą powtarzalność.
Zastosowanie tego rozwiązania sprawiło również, że pomiary są powtarzalne i nie była potrzebna dodatkowa rekalibracja, która jest też uzależniona od pory roku. Dodatkowo, zastosowanie takich systemów eliminuje potencjalne nieuczciwe praktyki dostawców. Wszystko to prowadzi do usprawnienia prowadzonych i niezbędnych procesów.
Nowoczesne systemu kontrolno-pomiarowe i… serek Almette
Endress+Hauser współpracuje z polskim oddziałem Hochland od wielu lat w kilku obszarach. Firma dostarcza m.in. aparaturę kontrolną pomiarową używaną w procesach produkcji – od prostszych rozwiązań, jak urządzenia do pomiaru ciśnienia czy temperatury, ale też te najbardziej zaawansowane do pomiarów mętności, przewodności, gęstości czy pH.
Jednym z nich, specjalnie dostarczonym dla procesu produkcji serka wiejskiego Almette, była aplikacja pomiaru pH. Ciągły pomiar procesu ma kluczowe znaczenie dla prowadzenia wytwarzania w sposób zapewniający wysoką jakość i powtarzalność produkcji. Układ pomiaru to w pełni automatyczny zestaw, przystosowany do automatycznego mycia, co jest ważne z uwagi na konieczność zachowania wysokiej higieny procesu.
Endress+Hauser jest obecny również w obszarze wytwarzania i dostarczania mediów, gdzie m.in. dokonuje pomiarów procesowych jak również monitoruje ich zużycie. W ostatnim roku została uruchomiona podczyszczalnia ścieków w węgrowskiej fabryce serów, w której skorzystano z rozwiązań szwajcarskiej firmy. – Od chwili uruchomienia instalacja działa zgodnie z założeniami. Cenimy sobie długoletnią współpracę, profesjonalizm, otwartość i elastyczność rozwiązań dostarczanych dla nas – podsumowuje Cezary Szymaniak, Menadżer ds. Rozwoju Technicznego w Hochland Polska.
Smak zaczyna się od mięsa
Dlaczego na świątecznych stołach zostaje tyle jedzenia?
„Herbapol. We współpracy z naturą.”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.