Komunikaty PR

Przy okazji Dnia Babci i Dziadka porozmawiaj z seniorami o finansach

2021-01-22  |  01:00
Biuro prasowe
  • Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że udział kosztów w dochodach emerytów wynosi średnio aż 75%*.
  • Brak możliwości odkładania większych sum pieniędzy powoduje, że w przypadku niespodziewanych wydatków seniorzy chętnie korzystają z kredytów czy pożyczek.
  • Eksperci Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce podpowiadają, w jaki sposób należy pomagać seniorom w podejmowaniu tego typu decyzji, by nie stały się powodem problemów finansowych.

Chęć udzielenia pomocy finansowej najbliższym, konieczność pokrycia kosztów leczenia, remonty czy po prostu bieżące wydatki, to tylko kilka powodów zaciągania przez seniorów kredytów czy pożyczek. Ze względu na stałe miesięczne dochody, emeryci mają spore szanse na pozyskanie takich środków. O czym jednak należy pamiętać, by ten „zastrzyk gotówki” stanowił dla nich faktyczne wsparcie, a nie stał się źródłem kłopotów? Jak pomóc seniorom w rozwiązaniu przejściowych problemów ze spłatą zadłużenia?

- Kredyty gotówkowe czy pożyczki w wielu sytuacjach pomagają w poprawie komfortu życia. Należy jednak pamiętać o najważniejszych zasadach korzystania z takich możliwości i to na każdym etapie – od momentu podjęcia decyzji o zaciągnięciu zobowiązania, przez okres jego spłaty, a także w razie wystąpienie ewentualnych problemów z obsługą zadłużenia. Kluczowe jest zachowanie racjonalnego podejścia do problemu i chęć współpracy z instytucjami finansowymi, którym również zależy na spłacie – mówi mec. Marcin Czugan, Prezes Zarządu Związku Przedsiębiorstw Finansowych.

Eksperci Związku Przedsiębiorstw Finansowych zaangażowani w kampanię edukacyjną „Windykacja? Jasna Sprawa!” przygotowali kilka wskazówek mówiących o tym, w jaki sposób dzieci i wnuki powinny rozmawiać z seniorami o finansach.

Przestrzegajmy przed podpisywaniem umów bez czytania

Decyzje finansowe zawsze wymagają zastanowienia i szczegółowej analizy swoich możliwości. Nie inaczej jest w przypadku seniorów. Wielu z nich może oczywiście doskonale zarządzać swoim budżetem, ale są też takie osoby, które gubią się w trudnym słownictwie wymaganym – przypomnijmy - przez przepisy prawne. Dlatego należy przestrzegać seniorów, aby nigdy nie podpisywali umów, których nie rozumieją.

- Skomplikowane nazewnictwo czy długie umowy, to wszystko może sprawić, że seniorzy zdecydują się nie do końca świadomie na kredyt, który w znaczny sposób obciąży ich budżet. Zaproponujmy im wspólne zapoznanie się z umową, poprośmy ich, by przemyśleli wszystkie za i przeciw. Dopiero po przeanalizowaniu warunków kredytu senior powinien podpisać umowę - tłumaczy mec. Czugan.

Zamiast kolejnej pożyczki, negocjacje w sprawie spłaty wcześniejszego zobowiązania

Przejściowe problemy w trakcie spłacania kredytu czy pożyczki, mogą przydarzyć się każdemu, nawet jeśli początkowo wydawało się, że rata nie obciąży zbytnio domowego budżetu. Nieprzewidziane koszty, np. w postaci drogiego leczenia czy koniecznej rehabilitacji, mogą spowodować, że seniorzy nie będą w stanie zapłacić kolejnej raty kredytu

- Jeśli nasze niespłacone zadłużenie trafi do firmy windykacyjnej, to najlepszym wyjściem jest rozmowa, a nie unikanie kontaktu. Współpraca z firmą windykacyjną jest najlepszym sposobem na pozytywne wyjście z takiej sytuacji – dodaje Marcin Czugan.

 

Najlepszy prezent dla dziadków? Szczera rozmowa

Seniorzy zwykle nie chcą obarczać swoimi sprawami rodziny, jednak kłopoty finansowe często rzutują na ich życie. Rodzina powinna ze zrozumieniem podchodzić do ewentualnych problemów finansowych seniorów, którzy mogli popaść w trudności finansowe. Co możemy zrobić, gdy dowiemy się o zadłużeniu naszych bliskich - babci czy dziadka?

•             Sprawdźmy zadłużenie i przygotujmy plan spłaty

Porozmawiajmy spokojnie i dowiedzmy się, jakie zobowiązania ciążą na seniorze. Najlepiej poprosić o przedstawienie umów, rachunków, itp. Warto zrobić listę wszystkich zobowiązań i terminów spłat, które są pilne.

•             Podarujmy swój czas

Wyjaśnijmy mechanizmy, które doprowadziły do tej sytuacji, a także pokażmy konsekwencje podejmowanych decyzji związanych ze spłatą. Dziadkowie powinni wiedzieć, jak postępować i na co zwrócić uwagę.

             Negocjujmy dogodne raty

Jeśli wśród listów u dziadków zauważymy pismo z firmy windykacyjnej, to przekonajmy ich do kontaktu z jej doradcami. Możemy uczestniczyć w rozmowie, jeśli seniorzy wyrażą na to zgodę. Wyjaśnijmy dziadkom, że firmie windykacyjnej zależy na polubownym wyjaśnieniu sytuacji i przygotowaniu dogodnego planu spłaty. Zawsze można też negocjować warunki spłaty zadłużenia.

***

Sprawy finansowe w wielu rodzinach są tematem tabu. Pamiętajmy jednak, że jesteśmy odpowiedzialni za naszych najbliższych. Tak, jak kiedyś dziadkowie poświęcali nam czas i dbali o nas, tak teraz my powinniśmy zadbać o to, żeby nie cierpieli z powodu problemów finansowych. Warto przeznaczyć czas, aby wyjaśnić bliskim najważniejsze mechanizmy, np. dotyczące spłaty kredytów i pożyczek konsumenckich i zaciągania zobowiązań finansowych. Seniorzy powinni mieć świadomość, że mogą na nas liczyć w każdej sytuacji.

 

* Udział przeciętnych miesięcznych wydatków na 1 osobę w dochodzie rozporządzalnym w gospodarstwach domowych składających się wyłącznie z osób w wieku 60 lat i więcej (Informacja o sytuacji osób starszych w Polsce za 2019 r. – Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej)

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Konsument SŁONECZNA AKCJA ZIKO DERMO - SAKIEWKA WAKACYJNYCH SKARBÓW Biuro prasowe
2024-05-14 | 12:00

SŁONECZNA AKCJA ZIKO DERMO - "SAKIEWKA WAKACYJNYCH SKARBÓW"

Od 15 maja w Ziko Dermo będzie można wziąć udział w wyjątkowej akcji p.t. "Sakiewka Wakacyjnych Skarbów”. Celem nowego projektu drogerii jest zachęcenie do efektywnej
Konsument Kultowe M&M’s® teraz dostępne w wersji mini!
2024-05-13 | 15:00

Kultowe M&M’s® teraz dostępne w wersji mini!

Już w maju portfolio czekoladowych produktów Mars Wrigley w Polsce poszerzy się o nowość. Na sklepowe półki trafią kultowe draże czekoladowe w wersji mini. M&M’s
Konsument Aż 40 proc. klientów podzieli się z marką danymi... jeśli dostanie coś w zamian
2024-05-13 | 11:00

Aż 40 proc. klientów podzieli się z marką danymi... jeśli dostanie coś w zamian

Już ponad połowa polskich konsumentów chce korzystać z personalizowanych zniżek i specjalnych ofert podczas zakupów – wynika z nowego corocznego badania Adyen Retail

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Samorządowy Kongres Finansowy

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rewolucja w legislacji dotyczącej opakowań i powstających z nich odpadów. Działania firm wyprzedzają wymogi prawne

Po długich i burzliwych pracach Parlament Europejski przyjął ostatecznie pod koniec kwietnia br. rozporządzenie PPWR w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Oczekuje się, że nowe przepisy wejdą w życie w 2026 roku i będą stanowić rewolucję nie tylko dla konsumentów, ale przede wszystkim dla przemysłu, który będzie musiał położyć dużo większy nacisk na ekoprojektowanie i wziąć odpowiedzialność za odpady powstające z wytwarzanych produktów. Część firm już zaczęła wprowadzać w tym zakresie zmiany na własną rękę, m.in. eliminując odpady z tworzyw sztucznych.

Infrastruktura

Polskie aglomeracje stają się coraz bardziej cyfrowe. Skokowo wzrasta zużycie danych w sieci

W 12 największych polskich metropoliach mieszka 16 mln Polaków, a każdego dnia z przedmieść do centrów dojeżdża do pracy i szkoły od 50 tys. do nawet 300 tys. ludzi – wynika z raportu Play. To duże wyzwanie dla infrastruktury miast, również telekomunikacyjnej, bo zużycie danych dynamicznie rośnie. W sieci Play wzrost ten już dwukrotnie przekroczył gwałtowny skok z okresu pandemii COVID-19. Dostęp do szybkiego internetu mobilnego i stacjonarnego jest obecnie kluczowy dla miast, a do tego konieczne są dalsze inwestycje w infrastrukturę sieciową.

Firma

Przedsiębiorcy chcą mieć wszystkie produkty finansowe i biznesowe na jednej platformie. W takie rozwiązania inwestują banki i firmy leasingowe

Niemal 70 proc. mikro-, małych i średnich firm chciałoby mieć zgromadzone wszystkie produkty finansowe na jednej platformie – wynika z raportu EFL  „Cyfrowa (r)ewolucja na rynku leasingu. Pod lupą”. Dodatkowo chętnie korzystaliby w jej ramach z usług ułatwiających prowadzenie biznesu, jak wsparcie księgowe, prawne, możliwość załatwienia sprawy urzędowej, rezerwacji noclegu na podróż służbową czy zakupu pakietu usług medycznych. Nad takimi hubami dla przedsiębiorców intensywnie pracują zarówno banki, jak i firmy leasingowe. Takie narzędzie udostępnili właśnie Credit Agricole i Grupa EFL.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.