Psychiczne i duchowe aspekty pogrzebów online
Face it
Bagatela 10
02-003 Warszawa
j.owsianko|agencjafaceit.pl| |j.owsianko|agencjafaceit.pl
+48 503 543 876
www.agencjafaceit.pl
Covid-19 wymusił powstanie na rynku nowej usługi - streamingów pogrzebów. Restrykcje pandemiczne i strach przed chorobą powodują, że rodziny, przyjaciele i znajomi często nie mają możliwości towarzyszyć w ostatniej drodze tym, którzy odeszli. Wyjściem jest uczestnictwo online podczas nabożeństwa w kościele i pożegnaniu na cmentarzu. Okazuje się, że ta usługa ma coraz więcej zwolenników, którzy doceniają jej pozytywne aspekty - psychiczne i duchowe.
Choć jeszcze kilka miesięcy temu pogrzeb online wydawał się czymś nowym i kontrowersyjnym, dziś firmy oferujące tę usługę wyrastają jak grzyby po deszczu. Jednym z pionierów na polskim rynku jest firma Relive z Lublina, która ma wieloletnie doświadczenie przy produkcjach eventowych i filmowych tj. śluby, konferencje, koncerty. Jednak zmieniające się realia, w jakich żyjemy, spowodowały, że w portfolio firmy pojawiły się także profesjonalne transmisje z pogrzebów.
- Pogrzeby online pojawiły się w naszej ofercie z potrzeby serca i chęci pomocy. Pierwszy streaming z pochówku zorganizowaliśmy dla rodziny, która ze względu na kwarantannę i obostrzenia związane z podróżami między krajami nie mogła osobiście pożegnać zmarłego taty. Okazało się, że uczestnictwo w pogrzebie online było dla nich bardzo oczyszczające i potrzebne. W uroczystości mogli wziąć udział także dalsi krewni z innych miast Polski i z zagranicy i dzięki temu cała rodzina czuła się zjednoczona w tym trudnym i bolesnym czasie. To dało impuls, by świadczyć taką usługę też innym ludziom - mówi Tomasz Jurowicz, który wraz z Andrzejem Majem tworzy firmę Relive.
O pogrzebach online pozytywnie wypowiadają się również psycholodzy i duchowni. Pogrzeb jako rytuał stanowi bardzo ważne wydarzenie dla psychiki żałobnika, gdyż daje przestrzeń do wyrażenia emocji związanych z bólem, tęsknotą i stratą. Niemożność przeżycia takiego doświadczenia może utrudnić przeżycie żałoby i adaptację do nowych warunków życia bez zmarłego.
- Pogrzeb stanowi ważny element radzenia sobie ze stratą bliskiej osoby na płaszczyźnie emocjonalnej. Brak możliwości pożegnania może wywołać poczucie osamotnienia i umniejszenia wartości czyjejś śmierci. Idea pogrzebów online jest formą przystosowania się do zmieniającej rzeczywistości i stanowi ewolucję procedury rytuału, która umożliwia doświadczenie pogrzebu i może stanowić substytut normalnej ceremonii* - mówi Kacper Wilk, psychoterapeuta z Grupy Medycznej Vertimed+.
W podobnym duchu wypowiadają się księża katoliccy. Choć żadna transmisja liturgii online nie zastąpi fizycznego udziału w mszy świętej niedzielnej czy pogrzebowej, to w obecnej sytuacji epidemiologicznej dla tych wiernych, którzy z przyczyn niezależnych nie mogą wziąć fizycznie udziału w ceremonii pogrzebowej, transmisja internetowa stanowi cenną pomoc duchową.
- Uczestniczenie w uroczystości pogrzebowej online daje możliwość godnego pożegnania zmarłego, a osobom chorym, przebywającym na kwarantannie lub niemogącym uczestniczyć w ceremonii w kościele z powodu ograniczeń pandemicznych pozwala ze spokojnym sumieniem modlić się w domu, gdyż dla zmarłych najważniejsza jest nasza modlitwa zgodnie ze słowami Pisma Świętego, iż piękną i zbawienną rzeczą jest modlić się za zmarłych (por. 2 Mch 12, 45) - dodaje ks. Piotr Kutynia.
Procedura uczestnictwa i przygotowania do streamingu online jest skomplikowana, ale dzięki doświadczeniu firmy Relive osoby w każdym wieku nie mają problemów ze skorzystaniem z usługi. Klienci elektronicznie otrzymują link, w który wystarczy jedynie kliknąć i od razu wyświetla się transmisja, bez zbędnego instalowania wtyczek i wprowadzania haseł. Transmisja jest niepubliczna i skierowana tylko do wąskiego grona najbliższej rodziny i znajomych. Dodatkowym plusem jest to, że po zakończonej uroczystości zlecający może pobrać plik z filmem i bez ograniczeń odtwarzać pod tym samym linkiem.

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.