Komunikaty PR

"Dyskryminacja osób z niepełnosprawnościami" – ważny społecznie raport Fundacji

2023-05-24  |  14:47
Biuro prasowe
Kontakt
Paulina Liberadzka
Fundacja Avalon

Domaniewska 50a
02-672 Warszawa
pr|fundacjaavalon.pl| |pr|fundacjaavalon.pl
534452357
https://www.fundacjaavalon.pl/

Ponad 80 proc. osób z niepełnosprawnościami twierdzi, że przynajmniej w niewielkim stopniu ma poczucie przynależności do grupy dyskryminowanej ze względu na niepełnosprawność. Taki wniosek wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Avalon na przełomie marca i kwietnia. Od 5 maja Organizacja prowadzi szereg działań w ramach Miesiąca Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami.

Z uwagi na istotę tematu i mnogość danych raport został podzielony na dwie części - w pierwszej zawarte są wyniki z badań ilościowych, w drugiej zaś z badań jakościowych. Fundacja Avalon 24 maja opublikowała pierwszą część raportu z badań “Dyskryminacja osób z niepełnosprawnościami”.

Główne obszary dyskryminacji OzN – wyniki badań ilościowych

W badaniach wzięło udział 906 osób. Kwestionariusz badania poruszał tematy związane z wieloma aspektami życia. Fundacja Avalon zobrazowała problem dyskryminacji m.in.: w urzędach, szpitalach, szkołach, na rynku pracy czy też w zakresie obecności osób z niepełnosprawnościami w mediach. Wyniki z badań ilościowych Fundacji Avalon przedstawiają jak szerokim zjawiskiem jest dyskryminacja i to jak wiele aspektów życia wpływa na siebie nawzajem.

Ponad 50 proc. Badanych potwierdza, że w takich placówkach jak: szkoły, urzędy, szpitale czy zakłady pracy spotykają się z barierami architektonicznymi. Brak dostępu do wielu budynków mocno utrudnia codzienne funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami. Problemem jest także kwestia niskiego poziomu obsługi osób z niepełnosprawnościami odwiedzających wspomniane placówki, co wynika z braku przeszkolenia ich personelu. Uczestnicy badania wskazali również sytuacje, gdy byli dyskryminowani w urzędach i placówkach medycznych. Około 60 proc. doświadczyło braku odpowiedniego przygotowania pracowników w tych rodzajach placówek. Badani często zwracali uwagę na za małą empatię, zwracanie się tylko do osoby towarzyszącej.

W zakresie edukacji, blisko 50 proc. badanych doświadczyło dyskryminujących zachowań kolegów i koleżanek na różnych jej etapach, począwszy od szkół podstawowych. Ankietowani wspominają sytuacje, gdy byli wykluczani przy organizacji wycieczek szkolnych, co uniemożliwiało im integrację z klasą. Brak kontaktów społecznych, za mała świadomość społeczeństwa w zakresie niepełnosprawności utrudnia z kolei OzN funkcjonowanie na rynku pracy. Ponad 52 proc. badanych spotkało się z decyzją odmowną przyjęcia do pracy z powodu niepełnosprawności. Mimo spełniania wszystkich oczekiwań pracodawcy, ta jedna cecha dyskwalifikowała w procesie rekrutacji. Jest to związane również z obawami pracodawców przed zatrudnieniem OzN i braku odpowiedniego przygotowania przełożonych, czego doświadczyło ponad 53 proc. badanych.

Wnioski z pierwszej części raportu badań Fundacji Avalon

Powyższe obszary i zachowania dyskryminacyjne kreują negatywny wizerunek osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie i mediach. Blisko 60 proc. potwierdza, że nie spotkało się z sytuacją, gdzie osoby z niepełnosprawnością były ukazywane w innym kontekście niż nawoływanie do wsparcia danej zbiórki itp. Zauważalnym zjawiskiem jest również to, że media ukazują w różnych sytuacjach tylko niepełnosprawności widoczne, co powoduje, że społeczeństwo zapomina o tym, że niepełnosprawność nie zawsze musi być od razu zauważalna.

"Temat dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami jest bardzo szeroki i nie sposób wyczerpać go w jednym badaniu. Osoby z niepełnosprawnościami spotykają się z wieloma przejawami dyskryminacji na różnych polach. Takie doświadczenia często przyczyniają się do wycofywania się z życia, zamykania w domach lub gronie znajomych – najczęściej także doświadczających niepełnosprawności. To powoduje, że ludzie bez niepełnosprawności nie znają ich i w kontaktach bazują na stereotypach oraz uprzedzeniach, a przy projektowaniu usług, produktów, miejsc pracy czy przestrzeni o nich zapominają. W Fundacji Avalon wyraźnie sprzeciwiamy się wszelkim przejawom dyskryminacji, dlatego wyszliśmy z inicjatywą “Miesiąca Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami” ​- podsumowuje badania Katarzyna Szustak, zastępczyni kierowniczki działu Komunikacji i Promocji Fundacji Avalon, która przeprowadziła badania.

"Zachęcamy wszystkich, aby głośno sprzeciwili się zjawisku dyskryminacji! Przeprowadzone przez Fundację badania ukazują obszary, nad którymi w pracy Organizacji musimy się pochylić i jeszcze mocniej wspierać osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore. Pierwszym krokiem do zmiany może być właśnie moja i Twoja decyzja." - mówi Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon.

W pierwszej połowie czerwca Fundacja Avalon opublikuje drugą część raportu – wyniki badań jakościowych. Badania są niezwykle cennym materiałem dla środowiska akademickiego, politycznego oraz społecznego. Ukazane w nich dane skłaniają do refleksji i podejmowania właściwych decyzji w drodze do budowania dostępnego świata dla wszystkich.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Fundacja Avalon
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków Biuro prasowe
2025-04-14 | 06:00

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Według danych World Economic Forum [1] do 2030 roku aż 39 proc. obecnych kompetencji zawodowych będzie wymagało aktualizacji lub stanie się zbędne. Przyszłość rynku pracy
Edukacja Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
2025-01-03 | 08:00

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od
Edukacja Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
2024-12-31 | 15:30

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku jest placówką z tradycjami. Istnieje od ponad 100 lat i dba o to, żeby narzędzia i środki dydaktyczne, które

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do nadzoru nad pierwszą polską elektrownią jądrową. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo

Trwają przygotowania do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Zgodnie z harmonogramem przedstawianym przez rząd fizyczna budowa ma ruszyć w 2028 roku, a początek eksploatacji pierwszego bloku planuje się na 2036 rok. Również Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do realizacji zadań związanych z dozorem nad budową, rozruchem i eksploatacją nowej jednostki. Kluczowe są kwestie związane z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną obiektu.

Ochrona środowiska

K. Wyszkowski: Porozumienie paryskie to duże osiągnięcie. Odwrót USA tego nie zmieni

Z danych Climate Action Tracker wynika, że do końca lutego br. tylko 18 państw sygnatariuszy porozumienia paryskiego zaktualizowało swoje plany realizacji celów klimatycznych do 2035 roku. Chociaż walka z rosnącymi emisjami CO2 nie postępuje w takim tempie, jakie jest wymagane, to samo porozumienie klimatyczne z Paryża należy uznać za osiągnięcie, które przyniesie efekty. Zdaniem Kamila Wyszkowskiego z UN GCNP nie powinno tego zmienić nawet wycofanie się z niego Stanów Zjednoczonych.

Ochrona środowiska

Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł

Niemal 200 mln zł trafi na realizację innowacyjnych projektów dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. NCBR i Orlen w ramach konkursu NEON III chcą znaleźć partnerów wśród instytucji naukowych i technologicznych do działania w trzech obszarach: dekarbonizacji, cyfryzacji i gospodarki obiegu zamkniętego. Nabór wniosków potrwa do 30 czerwca br.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.