"Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś" - nowa inicjatywa edukacyjna dla ucznió
38 PR CONTENT COMMUNICATION
MODRA 92 C
02-661 WARSZAWA
aneta.szerszeniewska|38pr.pl| |aneta.szerszeniewska|38pr.pl
509 453 985
www.38contentcommunication.pl
Na rynku publikacji skierowanej do uczniów szkół podstawowych pojawiła się wyjątkowa pozycja "Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś", która została wydana z inicjatywy Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Ta seria sześciu książek to wyjątkowe narzędzie edukacyjne, które nauczycielom zapewni ciekawe pomysły na prowadzenie lekcji, a dzieci przeniesie w fascynujący świat życia dawnej wsi – od połowy XIX wieku do lat 50. XX wieku.
Przewodnikami po etnograficznej mapie Polski jest tytułowa Etnoekipa – niezwykli bohaterowie: Bazyl, Bebok, Chmurnica i Buczka, którzy prowadzą dzieci przez poszczególne aspekty życia wiejskiego, od domowego ogniska po tradycje, zawody, specyficzne pożywienie i sposoby świętowania. W ich towarzystwie młodzi czytelnicy odbędą wyjątkową podróż w czasie: obejrzą wieś z lotu ptaka, przymierzą stroje, nauczą się zapomnianych słów czy skosztują regionalnych potraw.
„Jesteśmy przekonani, że wspólne odkrywanie tajemnic dawnej wsi w towarzystwieEtnoekipy rozpali w uczniach fascynację historią regionu, w którym mieszkają, a także dawnymi tradycjami, które powoli zanikają. Nadrzędnym celem publikacji jest wzbudzenie zainteresowania wsią, jej tradycją, kulturą, czy rytmem życia mieszkańców.- podkreśla Katarzyna Saks, Dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi - Pragniemy ocalić od zapomnienia dziedzictwo naszych przodków i sprawić, aby poznały i pokochały je wszystkie dzieci. Dzięki naszej serii chcemy zachęcić nauczycieli i dyrektorów do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji regionalnej w szkołach podstawowych. Odgrywa ona w końcu kluczową rolę w kształtowaniu tożsamości lokalnej oraz chroni unikalne aspekty kultury i historii.”
Edukacja regionalna jako narzędzie rozwijania świadomości kulturowej
Celem edukacji regionalnej jest przekazywanie wiedzy na temat różnorodności kulturowej, tradycji, zwyczajów i historii społeczności lokalnych. Skupia się na poznawaniu i zrozumieniu własnej kultury ludowej, zarówno w wymiarze historycznym, jak i współczesnym. W kontekście szkół podstawowych, edukacja regionalna wprowadza uczniów w świat lokalnych tradycji, gwary, dziedzictwa kulturowego oraz historii miejsc, w których mieszkają. Działa jako narzędzie rozwijania świadomości kulturowej, kształtowania tożsamości oraz zachęcania do poszanowania różnic i dziedzictwa wspólnotowego.
Wszystkie te cele doskonale spełniają "Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś". Ta sześciotomowa seria książek powstała przy współpracy z etnografami i metodykami, a ich autorkami – zarazem autorkami koncepcji serii – są wybitne specjalistki w dziedzinie etnologii i folklorystyki: prof. Anna Weronika Brzezińska, prof. Katarzyna Smyk, dr Katarzyna Ceklarz, dr Karolina Dziubata-Smykowska, dr Katarzyna Waszczyńska. Szatę graficzną książek, pełną ilustracji inspirowanych autentycznym wiejskim krajobrazem, przygotowała utalentowana Ewelina Garbula.
Każdy z sześciu tomów serii poświęcony jest innemu obszarowi tematycznemu: tom pierwszy omawia zagadnienia z związane z tradycyjną zabudową terenów wiejskich; z tomem drugim czytelnicy dowiedzą się, jak wyglądała praca na wsi w różnych porach roku; tom trzeci opowiada o dawnych zawodach i wykorzystywanych narzędziach; tom czwarty zabiera w modową podróż do świata tradycyjnych ubiorów. Z kolei piąta serii opowiada o kulinarnych przysmakach, zaś część szósta odkrywa tajemnice świąt i obrzędami dorocznych różnych zakątków Polski.
„Pogłębianie zrozumienia tradycji regionu oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego są kluczowymi aspektami, które wyróżniają tę edukacyjną inicjatywę. Seria nie tylko dostarcza ogólnej wiedzy o kulturze ludowej Polski, ale również skupia się na perspektywie regionalnej i lokalnej, umożliwiając uczniom lepsze zrozumienie specyfiki etnograficznej swojej okolicy. Poprzez wzbudzanie ciekawości i interaktywne formy przekazu, Etnoekipa inspiruje dzieci do aktywnego uczestnictwa w odkrywaniu uroku dawnej i współczesnej wsi oraz stanowi doskonały przykład, jak zintegrować wiedzę o lokalnym dziedzictwie kultury tradycyjnej z edukacją szkolną, tworząc inspirujące i wartościowe narzędzie edukacyjne.” – powiedziała Katarzyna Smyk, folklorystka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i współautorka koncepcji i serii książek "Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś"
W najbliższych tygodniach Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprosi nauczycieli zainteresowanych serią na bezpłatne szkolenia, które dotyczyć będą efektywnych metod pracy z książkami oraz edukacji etnograficznej w szkołach.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.