Komunikaty PR

Ranking Dzielnic Otodom 2020 – SŁUŻBA ZDROWIA

2020-08-20  |  09:47
Biuro prasowe
Do pobrania zdrowie ( 0.05 MB )

Szybki dostęp do lekarza w nagłej sytuacji jest niezwykle istotny, ale ważna jest również możliwość skorzystania z całodobowej apteki kiedy to konieczne. W tej edycji Rankingu Dzielnic Otodom dodaliśmy nową kategorie „dzielnica z łatwym dostępem do służby zdrowia”. Poprosiliśmy mieszkańców 12 miast Polski o ocenę w skali od 1 do 5 stwierdzenia „w mojej okolicy jest łatwy dostęp do służby zdrowia (przychodnia, szpital, apteka)”. Można zaryzykować stwierdzenie, że Polacy oceniają służbę zdrowia na trójkę z plusem. Dzisiaj prezentujemy szczegółowe wyniki w tej kategorii.

Posiadanie sprawdzonej przychodni lekarskiej blisko domu jest bardzo wygodne. Jeszcze lepiej, gdy w zasięgu krótkiego spaceru mamy też laboratorium, dobrego dentystę i kilku innych specjalistów, do których raz na jakiś czas wpadamy na kontrolę. Gdzie możemy liczyć na najlepszą opiekę medyczną, a gdzie najszybciej dostaniemy się do specjalisty? Gdzie są najlepiej zaopatrzone apteki? Jak wypadają poszczególne miasta w tej kategorii Rankingu Dzielnic Otodom?

Szczegółowe wyniki wyglądają następująco:

1

Katowice

3,86

2

Gdynia

3,72

2

Poznań

3,72

3

Szczecin

3,69

4

Białystok

3,67

5

Lublin

3,62

6

Łódź

3,6

7

Warszawa

3,59

8

Gdańsk

3,57

8

Kraków

3,57

9

Wrocław

3,52

10

Bydgoszcz

3,49

 

Wyniki w kategorii służba zdrowia ...

Przede wszystkim należy zauważyć, że średnia dla całej Polski to nieco ponad 3,5, a poziom zadowolenia mieszkańców 12 miast, dla których Otodom opracował Ranking Dzielnic 2020 jest podobny. Najwyższe wyniki padły w Katowicach (3,86), Gdyni i Poznaniu (po 3,72) oraz Szczecinie (3,69). Najmniej zadowoleni z dostępu do lekarzy i aptek są mieszkańcy Bydgoszczy - tam średnia ocena to 3,49.

Najlepiej oceniona kategoria w rankingu dzielnic Katowic

Mimo wyrównanych wyników jedna lokalizacja zdaniem mieszkańców zasłużyła na szczególne wyróżnienie. Mowa o Piotrowicach-Ochojcu, które zostały ocenione na 4,25 punktu w 5-punktowej skali ocen, tym samym wygrywając drugą edycję Rankingu Dzielnic Katowic. Na podium znalazła się również Ligota-Panewniki, która o jedną setną punktu wyprzedziła trzecie w zestawieniu Murcki. Ankietowani przyznali tym dzielnicom odpowiednio 4,08 oraz 4,07 punktu.

Piotrowice-Ochojec to dzielnica, w której znajdziemy nie tylko gęstą sieć przychodni, ale  także kliniki i Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca. Chociaż w całym mieście oceny były dość wyrównane, prawdopodobnie sąsiedztwo dużego szpitala przesądziło o zwycięstwie w rankingu – ocenia Michał Marciniak, z biura MMC Nieruchomości Sp. z o.o., które jest laureatem nagrody Lider Nieruchomości Otodom 2019 w województwie śląskim.    

Tymczasem w Szczecinie

Mimo iż Szczecin znalazł się na ostatnim miejscu podium to nie można nie zwrócić uwagi, że aż 8 dzielnic stolicy Pomorza Zachodniego otrzymało noty pozwalające na znalezienie się w ścisłej czołówce w podsumowaniu wszystkich dzielnic w Polsce:

Ranking

Dzielnica

Wartość

Miasto

1

Arkońskie-Niemierzyn

4,45

Szczecin

2

Zawadzkiego-Klonowica

4,39

Szczecin

3

Zaspa-Młyniec

4,32

Gdańsk

4

Bukowe-Klęskowo

4,30

Szczecin

4

Zdroje

4,30

Szczecin

5

Łękno

4,26

Szczecin

6

Zaspa-Rozstaje

4,25

Gdańsk

6

Piotrowice-Ochojec

4,25

Katowice

7

Majowe

4,24

Szczecin

7

Słoneczne

4,24

Szczecin

8

Flisy

4,19

Bydgoszcz

9

Śródmieście

4,17

Gdynia

10

Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo

4,14

Szczecin

 

 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Już niedługo podsumowanie Rankingu Dzielnic Otodom.

Więcej o OTODOM

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce. Umożliwia swoim użytkownikom wyszukanie, przeglądanie i zamieszczanie ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości:
w szczególności mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich, biur czy lokali. W serwisie znajdują się zarówno oferty z rynku pierwotnego jak i wtórnego. W styczniu  2020  serwis odwiedziło ponad 3,9 mln realnych użytkowników. Daje to Otodom pierwsze miejsce wśród serwisów specjalizujących się w ogłoszeniach nieruchomości. Dane te potwierdza niezależny audyt Gemius/PBI. 

Biuro prasowe Otodom:

Strefa prasowa: media.otodom.pl

Więcej informacji:

Jarosław Krawczyk, Otodom, e-mail: jaroslaw.krawczyk@otodom.pl, tel. 512 068 949

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Nieruchomości Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
2025-02-21 | 11:50

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Inwestowanie w nieruchomości to budowanie majątku na pokolenia, dlatego od zawsze jest ono postrzegane jako pewna i dochodowa forma lokowania kapitału. Nie od dziś wiadomo, że

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów

Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.

Firma

Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.

Ochrona środowiska

Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.