Ransomware uderza w branżę nowych technologii
Bitdefender Labs wykrywa co minutę ponad 400 nowych incydentów bezpieczeństwa i codziennie weryfikuje 30 miliardów zapytań o zagrożenia. To pozwala uzyskać w czasie rzeczywistym stosunkowo szeroki obraz na temat cyberataków. Bitdefender w lipcu przeanalizował informacje pochodzące ze statycznych silników antymalware, które stanowią jedną z pierwszych linii bezpieczeństwa, identyfikującą złośliwy kod na podstawie wcześniej znanych atrybutów (na przykład znany hash złośliwego pliku lub certyfikat pliku). W sumie Bitdefender Labs wykrył 21 milionów złośliwych programów, z czego 54 343 należało do kategorii ransomware. Systemy telemetryczne zidentyfikowały 372 rodziny oprogramowania ransomware. Największą aktywnością w lipcu wykazała się grupa Stop/DJVU, która atakuje przede wszystkim użytkowników domowych. Stop/DJVU używa algorytmów do szyfrowania danych ofiary na komputerze lub całym serwerze. Po raz pierwszy ten rodzaj ransomware’u wykryto w 2018 roku. Warto podkreślić, że tak duży udział Stop/DJVU wśród zagrożeń po części wynika z faktu, iż baza próbek Bitdefendera obejmuje dane telemetryczne z milionów punktów końcowych konsumentów. Wyniki badań Bitdefendera pokazują, że branżą najczęściej nękaną przez gangi ransomware jest branża nowych technologii ( 84 proc.), a w dalszej kolejności media (11 proc.).
Źródło: marken.com.pl;bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.