Raport PLGBC: Certyfikacja zielonych budynków w liczbach 2020
Monika Kmera
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
ul. Zabrska 39d
44-100 Gliwice
mkmera|plgbc.org.pl| |mkmera|plgbc.org.pl
600025968
www.plgbc.org.pl
Tegoroczny Raport PLGBC Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach podsumowuje okres pomiędzy marcem 2019 roku a marcem 2020 roku.
Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w minionym roku w zrównoważonym budownictwie zaznacza się wysoka aktywność. Coraz wyraźniej widać polaryzację poszczególnych sektorów z nową dynamiką wzrostów, zaś mapa zrównoważonych budynków w Polsce dynamicznie się zagęszcza.
Niezmiennie, od początku prowadzenia przez PLGBC statystyk certyfikowanych obiektów, Polska pozostaje liderem certyfikacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Z porównania liczby certyfikowanych budynków w systemach BREEAM, DGNB, HQE, LEED i WELL na obszarze 14 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, wynika jasno, że w naszym kraju znajduje się 51% certyfikowanych obiektów regionu.
Najbardziej obrazowym parametrem, który pokazuje rozwój zrównoważonego budownictwa jest powierzchnia użytkowa certyfikowanych obiektów, która przekroczyła już 17 mln m2. W ciągu roku zanotowano przyrost o ponad 3 mln m2 certyfikowanej powierzchni; dla porównania w roku 2019 był to wzrost o 2 mln m2.
W zestawieniu przewodzi, podobnie jak w poprzednich latach, certyfikacja BREEAM, z prawie 77-procentowym udziałem (3-procentowy wzrost w skali roku). W LEED certyfikowanych jest 20% budynków, w DGNB 1,7%, w WELL 1%, a w HQE 0,6%. Liczba certyfikowanych obiektów w Polsce wynosi 845 budynków .
Warto też podkreślić roczny 30-procentowy wzrost liczby budynków (197 certyfikowanych obiektów), które dołączyły do niniejszego zestawienia.
Niezmiennym branżowym liderem jest sektor nieruchomości biurowych, z prawie 62-procentowym udziałem (spadek o 3% w stosunku do zeszłego roku).
Najwyraźniejszą obserwacją tego okresu jest bardzo duży wzrost w liczbie certyfikowanych obiektów magazynowych. Branża logistyczno-przemysłowa coraz częściej decyduje się na certyfikację nowych inwestycji i wzmocniła swój udział do prawie 17% (z 13,3% w roku ubiegłym). Tym samym udział powierzchni handlowych spadł o 1,5%.
Sektor mieszkaniowy zwiększył swój udział do ponad 5%, hotele do prawie 2%, natomiast udział szkół pozostał praktycznie bez zmian.
Z końcem 2019 r. w Polsce dysponowaliśmy 11,2 mln m2 nowoczesnej powierzchni biurowej. Jej część podlegająca certyfikacji stanowi już 76% ogółu! Jest to skokowy, 9-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Nawet najwięksi sceptycy certyfikacji nie mogą nie zgodzić się z faktem, że certyfikacja w sektorze nieruchomości komercyjnych jest już standardem.
Branża handlowa notuje 38-procentowy udział powierzchni certyfikowanej w stosunku do ogółu nowoczesnej powierzchni handlowej. To utrzymanie zeszłorocznego trendu.
- W chwili obecnej, gdy – zgodnie z raportem – aż 87% (sic!) nowoczesnej powierzchni biurowej Warszawy stanowią budynki z certyfikatami, może okazać się, że rynek ponownie zweryfikuje tych, którzy nie zdążyli na czas wpasować się w ekologiczne standardy. W raporcie, na tle innych, mocno wyróżnia się liczba certyfikacji w sektorze budynków przemysłowo-magazynowych, które zajmują też najważniejsze miejsce w portfolio certyfikacji prowadzonych przez moją firmę. Odnotowany wzrost to aż 64% więcej takich budynków w stosunku do całkiem niezłego roku poprzedniego, z 48-procentowym wzrostem. Po raz pierwszy certyfikowane obiekty przemysłowo-magazynowe staną więc pod względem liczebności na drugim miejscu, zaraz za obiektami biurowymi, nieznacznie dystansując w tym roku (równie mocne i ciągle na podium) obiekty handlowe.- podsumowuje Rafał Schurma, Prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, właściciel visio architects and consultants.
Premiera Raportu PLGBC Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach 2020 odbyła się 22 kwietnia w 50. rocznicę obchodów Światowego Dnia Ziemi.
Raport PLGBC jest dostępny bezpłatnie do pobrania: https://plgbc.org.pl/wp-content/uploads/2020/04/Certyfikacja-zielonych-budynkow-2020.pdf
Centrum Marszałkowska z nowym najemcą
Grupa Murapol zaprasza na ostatni w 2024 roku Mieszkaniowy Dzień Otwarty
Aurec Home laureatem Symbolu Nowoczesnego Budownictwa 2024
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.