Komunikaty PR

Rehabilitacja pulmonologiczna dla pacjentów po COVID-19 w Uzdrowisku Ustroń

2020-12-03  |  14:00
Biuro prasowe

Skala zachorowań na COVID-19 w Polsce wciąż utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie. Specjalistycznej opieki potrzebują nie tylko osoby zarażone, ale również ozdrowieńcy, których liczba wynosi obecnie ponad 600 tysięcy. Niezwykle ważnym elementem kontynuacji leczenia ostrej fazy choroby jest rehabilitacja, która pomaga wrócić do formy i pokonać skutki zakażenia koronawirusem, m.in. takie jak: dyskomfort przy oddychaniu, uciążliwe duszności, obniżona kondycja fizyczna, słaba wydolność krążeniowa czy atrofia mięśni. W tej sytuacji pomóc może specjalny program rehabilitacji po przebytym COVID-19, który jest dostępny w Uzdrowisku Ustroń od końca listopada.

Grupa American Heart of Poland aktywnie uczestniczy w walce z pandemią COVID-19, udostępniając i przystosowując swoje ośrodki w Katowicach, Ustroniu i Zgierzu do potrzeb pacjentów zmagających się z COVID-19. W tym trudnym czasie eksperci z Grupy AHP nie zapominają również o osobach, które pokonały chorobę, ale zmagają się z powikłaniami i potrzebują specjalistycznej opieki, by wrócić do pełni zdrowia. Po ośmiu miesiącach doświadczeń z wirusem SARS-CoV-2, obserwacji przebiegu choroby COVID-19 i jej powikłań, wiadomo już, że nawet u osób przechodzących zakażenie łagodnie lub bezobjawowo można zaobserwować zmiany w płucach o charakterze nieodwracalnych zwłóknień. Rekonwalescencja po przebyciu ciężkiej choroby związanej z zakażeniem COVID-19 powinna być zatem wsparta odpowiednim procesem rehabilitacji.

- Wielu ozdrowieńców przyznaje, że po upływie miesiąca od choroby zaczyna odczuwać pogorszenie samopoczucia. Świadczy to o powikłaniach późnych, związanych z trwającymi zmianami w tkance płucnej, czy też w mięśniu sercowym. COVID-19 nie jest już tylko niebezpieczny dla seniorów i dla osób z chorobami przewlekłymi. W tej chwili wśród chorych obserwuje się pełen przekrój wiekowy. Powikłania po chorobie często obejmują przewlekłe zmęczenie, problemy z oddychaniem, wynikające z uszkodzenia płuc, a także dolegliwości sercowo-naczyniowe. Warto wspomnieć, że ozdrowieńcy narażeni są również na zaburzenia neurologiczne i psychiczne, takie jak lęk, depresja czy zespół stresu pourazowego. Na powikłania skarżą się nie tylko osoby, które były hospitalizowane, ale również te, które przeszły zakażenie łagodnie lub bezobjawowo. Wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom osób po przebytej chorobie, w Uzdrowisku Ustroń rozpoczynamy rehabilitację pulmonologiczną po COVID-19 – komentuje Ewa Rybicka, Prezes Zarządu Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia.

Specjalistyczny program rehabilitacji po przebyciu COVID-19 obejmuje treningi rowerowe, ćwiczenia oporowe, gimnastykę ogólnousprawniającą metodą BIOFEEDBACK, treningi marszowe na bieżni lub Nordic Walking, gimnastykę oddechową, fizykoterapię, różnego rodzaju inhalacje czy treningi behawioralno-relaksacyjne. Ponadto, po wyeliminowaniu ewentualnych przeciwwskazań, stosowane będą innowacyjne zabiegi fizykoterapeutyczne oparte na zaawansowanym urządzeniu służącym do stymulacji elektromagnetycznej.

- Terapia oddechowa polem elektromagnetycznym o wysokiej intensywności wywołuje na przemian silne i delikatne skurcze mięśni oddechowych. Jest to nowoczesna forma fizykoterapii, która pozwala na aktywną rehabilitację osób z problemami ze strony układu oddechowego m.in. stanowiącymi powikłania po zakażeniu koronawirusem. Zabiegi przy użyciu metody stymulacji elektromagnetycznej rozszerzają naczynia krwionośnie i oskrzela, zmniejszają stany zapalne oraz obrzęki w błonach śluzowych płuc i oskrzeli, wzmacniają przeponę i mięśnie międzyżebrowe, poprawiają wentylację płuc, a także usprawniają krążenie krwi w okolicy klatki piersiowej. Dzięki takiej stymulacji pacjenci obciążeni powikłaniami mają szansę na przywrócenie efektywnego procesu oddychania, a co za tym idzie poprawę ogólnej kondycji fizycznej. Warto dodać, że zabiegi są nieinwazyjne i komfortowe dla pacjenta – wyjaśnia Ewa Rybicka, Prezes Zarządu Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia.

Pacjenci mogą skorzystać z rehabilitacji pulmonologicznej w ramach programów specjalistycznych Uzdrowiska Ustroń. Każdy pobyt w formie stacjonarnej i ambulatoryjnej rozpoczyna się wizytą lekarską, konsultacją ze specjalistą pulmonologiem i fizjoterapeutą oraz wykonaniem badań diagnostycznych. Na tej podstawie przygotowany zostaje indywidualny program usprawniania. Ponadto, pacjenci są edukowani w zakresie obserwacji swoich dolegliwości i wykonywania rehabilitacji w domu.

- Celem naszego programu jest zmniejszenie nasilenia objawów choroby, poprawa sprawności fizycznej i wydolności oraz edukacja zdrowotna pacjentów. Uczestnicy mogą skorzystać z konsultacji pulmonologicznej, badań diagnostycznych, zabiegów rehabilitacyjnych oraz nauczą się, jak rozładowywać stres. Bazujemy na obowiązujących modelach rehabilitacji pulmonologicznej i na naszych doświadczeniach. Posiadamy odpowiedni sprzęt i infrastrukturę, które umożliwiają nam świadczenie profesjonalnej i fachowej opieki, przy udziale doświadczonej kadry lekarzy, fizjoterapeutów, pielęgniarek i psychologów dodaje Ewa Rybicka.

Chcesz poznać więcej szczegółów?

Więcej informacji o ofercie Uzdrowiska Ustroń można znaleźć na oficjalnej stronie lub  pod numerem telefonu: +48 33 854 54 54, gdzie również można dokonać rezerwacji.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Geny mają znaczenie – szybka diagnostyka może zmienić życie z ALS Biuro prasowe
2025-07-16 | 09:00

Geny mają znaczenie – szybka diagnostyka może zmienić życie z ALS

– Według aktualnych zaleceń każdy pacjent z diagnozą stwardnienie zanikowe boczne (ALS/SLA) powinien mieć wykonane badania genetyczne – mówi dr hab. n. med. Maria
Zdrowie Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”
2025-07-01 | 11:00

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Kampania „Rany pod kontrolą” ogłasza start ogólnopolskiego badania ankietowego, mającego na celu poznanie codziennych wyzwań i potrzeb farmaceutów związanych
Zdrowie Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?
2025-06-26 | 15:00

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Pieczarki to jedne z najczęściej wybieranych grzybów w polskich domach – są delikatne w smaku, łatwe w przygotowaniu i dostępne przez cały rok. Ale

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Prawo

Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone

16 lipca br. Komisja Europejska przedstawi propozycję wieloletnich ram finansowych. To będzie dopiero początek wytężonych prac nad kształtem nowego budżetu i trudnych dyskusji na ten temat, bo wśród państw członkowskich, ale też w różnych frakcjach parlamentarnych jest wiele różnic dotyczących szczegółowych rozwiązań. Chodzi m.in. o podejście do wspólnego zadłużania się, nowych źródeł zasobów UE czy rozszerzania kompetencji UE.

Konsument

Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.