Rekonstrukcja zabytkowego ogrodzenie Vilda Park zakończona
Zakończono rewitalizację zabytkowego ogrodzenia, na terenie inwestycji Vilda Park zrealizowanej przez BPI Real Estate Poland przy ul. Droga Dębińska w Poznaniu. Historyczny mur najprawdopodobniej pochodzi z okresu 20-lecia międzywojennego i był częścią zabudowy ogródków rozrywkowych, które w tym czasie istniały na terenie dzisiejszej dzielnicy Wilda. Rekonstrukcją ogrodzenia zajmowało się biuro architektoniczne Litobrski+Marciniak odpowiedzialne za cały projekt Vilda Park przy współpracy z BPI
i miejskim konserwatorem zabytków.
Vilda Park to inwestycja, która powstała w wyjątkowej lokalizacji w poznańskiej dzielnicy Wilda. Teren, na którym znajduje się osiedle to część obszaru tzw. południowego klinu zieleni, który bardzo dobrze jest znany wszystkim Poznaniakom. To właśnie tu już w XIX wieku powstawały ogródki rozrywkowe tzw. etablissement, m.in. „Nowa Wenecja”, „Domek Szwajcarski”, „Columbia”, „Nowa Ameryka”, „Dolina Szwajcarska” czy „Villa Nova”. Znajdowały się tam bawialnie, jadalnie, łaźnie
z natryskami i inne obiekty małej architektury. Taki typ kształtowania przestrzeni rozwijał się aż do
20-lecia międzywojennego i prawdopodobnie właśnie z tego okresu pochodzi ogrodzenie, które zrekonstruowano na terenie inwestycji BPI Real Estate Poland. Innym wyróżnikiem muru jest styl art deco, również charakterystyczny dla infrastruktury parkowo-rozrywkowej przedwojennego Poznania.
– Zabytkowe ogrodzenie jest fragmentem dawnej zabudowy tej części miasta i bardzo zależało nam na jego zachowaniu. Takie też były wytyczne miasta postawione nam na początku realizacji inwestycji. Renowacja muru odbyła się również przy współpracy z miejskim konserwatorem zabytków. W efekcie udało nam się wyeksponować ten wyjątkowy fragment lokalnej historii i wpleść go w nowoczesny projekt naszej inwestycji – powiedział Andrzej Świder, Project Director
BPI Real Estate Poland
Prace związane z rekonstrukcją zabytkowego ogrodzenia, które zlokalizowane jest od strony
ul. Piastowskiej dotyczyły betonowych przęseł ze zdobionymi kratami w górnej części muru. Osiem z nich to oryginalne stalowe konstrukcje o zdobionej formie, które zostały wykorzystane przy odnowie ogrodzenia. Jedno z przęseł służyło dawniej jako furta ogrodzeniowa, inna zaś była bramą wjazdową. Historycznie ogrodzenie składało się z piętnastu filarów i taki kształt muru postanowiono zachować. Dwa z nich to nieoryginalne stalowe słupy będące zespawanymi kształtownikami. Pozostałe to autentyczne słupy betonowe, w których możemy rozróżnić dwa typy wykończenia - tzw. „diamenty”, czyli wydłużone betonowe ośmioboki oraz „groty”.
– Ogrodzenie zawiera interesujące rozwiązania architektoniczne i plastyczne. Zostało poddane gruntownej konserwacji, murowane części zostały zrekonstruowane. Nie udało się odnaleźć historycznych źródeł, określających oryginalną kolorystykę ogrodzenia. Dlatego przeprowadziliśmy stratygrafię zabytku, która wykazała, że miejscami było nawet siedem warstw farby. Odtworzyliśmy tę najstarszą, koloru seledynowego i pokryliśmy wszystkie metalowe elementy zieloną farbą. Wszelkie ubytki i brakujące elementy lub nieodwracalnie zniszczone przez korozję uzupełniono nowymi, odtwarzając wzór oryginału - powiedział Piotr Marciniak z pracowni architektonicznej Litoborski+Marciniak.
Budowa inwestycji Vilda Park zakończyła się pod koniec kwietnia br. W jej ramach BPI Real Estate Poland wybudowało łącznie 248 mieszkań, z których sprzedano już ponad 96%. Inwestycje wyróżniają przede wszystkim funkcjonalne rozkłądy mieszkań z przestronnym balkonem lub ogródkiem oraz oryginalne przestrzenie wspólne - zielony dziedziniec z rzeźbą Bronisława Chromego, plac zabaw dla dzieci oraz ekologiczny ogródek. Więcej informacji nt. inwestycji dostepne jest na stronie www.vildapark.pl.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Prace nad unijnym budżetem po 2027 roku nabierają tempa. Projekt ma być gotowy w lipcu
W Parlamencie Europejskim głosowanie nad sprawozdaniem dotyczącym wieloletniego budżetu UE na lata 2028–2034. Uwzględnia ono stanowisko PE ws. priorytetów na kolejną perspektywę finansową, ale też struktury i zasobów budżetu. Priorytetem ma być m.in. kwestia obronności ze względu na globalne napięcia geopolityczne i wojnę w Ukrainie. Zdaniem europosła PiS w pracach nad wieloletnimi ramami finansowymi brakuje rzetelnej debaty o źródłach finansowania planowanych wydatków i konieczności szukania oszczędności. Obawia się przy tym niekorzystnych zmian w polityce spójności i polityce rolnej.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
PE pracuje nad zmianą rozliczania redukcji emisji CO2 dla nowych aut. Producenci mogą uniknąć wysokich kar

Na wtorkowym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego posłowie zgodzili się w trybie pilnym procedować kwestię zmiany dotyczącej redukcji emisji CO2 dla nowych aut osobowych i dostawczych. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek 8 maja. Dzięki zmianie podejścia do obowiązku corocznej redukcji dwutlenku węgla producenci samochodów mogą uniknąć grożących im kar, które pewnie przełożyłyby się na wzrost cen dla klienta końcowego oraz na dalsze pogorszenie kondycji branży.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.