Rekord: 5 dni do gotowego domu

Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Trzy dni prefabrykowano elementy według otrzymanego projektu, by dwa dni później w Lubaszu stanął gotowy dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym. W rekordowym tempie powstał energooszczędny, ekologiczny i zdrowy budynek, a do jego montażu wystarczyły... 3 osoby i dźwig.
W sierpniu zrealizowano w Lubaszu (woj. wielkopolskie) pierwszy w Polsce budynek z systemowych prefabrykatów STEICO. Dom jednorodzinny o powierzchni parteru 71 m2 i z poddaszem użytkowym o powierzchni 50 m2 jest wykonany w technologii szkieletu drewnianego w standardzie pasywnym. Do jego realizacji użyte zostały kompletnie sprefabrykowane elementy ścian, stropu i dachu o łącznej powierzchni 480 m2. Wykonane precyzyjnie i zgodnie ze specyfikacją, dzięki zautomatyzowanemu procesowi produkcji odbywającemu się pod stałym nadzorem, gotowe elementy zostały dostarczone na plac budowy, gdzie wystarczyło już tylko je zamontować.
Proces montażu prefabrykatów, na wcześniej przygotowanej płycie fundamentowej, trwał zaledwie dwa dni. Krótki czas realizacji, którego najlepszym przykładem jest chociażby zrealizowana inwestycja w Lubaszu, to jedna z wielu zalet prefabrykacji, dzięki którym metoda cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Dzięki temu, że na plac budowy dostarczane są elementy w zaawansowanym stopniu wykończenia, można budować szybciej i wygodniej od tradycyjnej metody murowanej. Wiele prac zostaje uproszczonych, a cały proces inwestycyjny jest w dużym stopniu skrócony. Mechanizacja procesu produkcji gwarantuje wysoką jakość paneli ścian, stropów i dachów, pozwalając wyeliminować błędy, których trudno uniknąć wykonując je na miejscu budowy.
Dom w Lubaszu został zaprojektowany w technologii STEICO, w której realizowane są ekologiczne, trwałe i bezpieczne budynki w standardzie energooszczędnym i pasywnym.
Prefabrykaty, których użyto do jego wykonania, zostały wytworzone z innowacyjnego i wytrzymałego forniru LVL, belek dwuteowych i płyt drewnopochodnych, z przegrodami wypełnionymi izolacją z włókien drzewnych. Taka konstrukcja pozwala w pełni wykorzystać naturalne walory i właściwości fizyczne drewna.
Rozwój budownictwa prefabrykowanego w Polsce ma szansę znacznie przyśpieszyć, dzięki uruchomieniu nowoczesnego zakładu prefabrykacji w Czarnkowie z trzema liniami produkcyjnymi. Potencjał zakładu pozwoli wyprodukować elementy prefabrykowane do skonstruowania około 350 budynków wolnostojących rocznie o powierzchni użytkowej ok. 130 m2.

Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.