Rok 2021 rekordowym w Polsce – Panattoni wynajęło ponad 3,2 mln m kw.
Konkret PR
ul. Konduktorska 4 lok. 9
00-775 Warszawa
e.ciuchta|konkretpr.pl| |e.ciuchta|konkretpr.pl
508 338 267
www.konkretpr.pl
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, informuje o gigantycznym wzroście wynajmowanej powierzchni na polskim rynku w 2021 roku. Przez dwanaście miesięcy deweloper podpisał ok. 300 umów najmu na ponad 3,2 mln m kw. powierzchni – o 1 mln m kw. więcej niż rok wcześniej! Obiekty Panattoni wybrali tacy klienci jak Zalando, LPP, Media Expert, Carrefour, DHL, DB Schenker, Inpost, Solaris czy Action. W sumie deweloper dostarczył w ub. roku 1,8 mln m kw. potwierdzonych certyfikacją BREEAM, a kolejne 2,8 mln m kw. jest w budowie.
Panattoni podsumowało swoją aktywność w 2021 roku. Deweloper podpisał ok. 300 umów najmu, których wolumen sięgnął 3 257 659 m kw. To ponad 50 proc. więcej niż rok wcześniej. – „Sektor magazynowy w Polsce pędzi, bijąc kolejne rekordy popytu i podaży. Sprzyja mu rozkwit e-commerce i chęć posiadania centrów dystrybucyjnych jak najbliżej konsumenta oraz trend nearshoring’u zwiększający aktywność produkcyjną w całej Europie. To sprawiło, że rok 2021 był przełomowy dla Panattoni i branży” - komentuje Robert Dobrzycki, CEO & Co-Owner Panattoni. Dodaje, że równie dobry dla firmy może być także bieżący rok: - „Na koniec 2021 mieliśmy w budowie blisko 2,4 mln m kw., a zrealizowana przez Panattoni powierzchnia przekroczyła w Polsce 10,3 mln m kw. - mówi.
Największe ubiegłoroczne transakcje Panattoni to m.in.: 146 000 m kw. dla Zalando w Bydgoszczy, 105 000 m kw. dla DHL Supply Chain i Zalando pod Poznaniem, 82 tys. mkw. w Gorzyczkach, 78 tys. m kw. dla ID Logistics we Wrocławiu pod obsługę sektora e-commerce oraz ponad 134 tys. m kw. dla LPP w dwóch lokalizacjach. Deweloper podpisał również kilkanaście transakcji z firmą InPost, wchodząc jednocześnie na nowe rynki – m.in. Głogów, Koluszki, Siedlce. – „Z tych danych widać, że klienci byli zainteresowani każdym rynkiem. Oczywiście najwięcej umów dotyczyło tzw. „Wielkiej Piątki”, ale najemców przyciągały również rynki wschodzące i ściana zachodnia, która staje się nową bramą do obsługi rynku niemieckiego. Zróżnicowana była także wielkość wynajmowanej powierzchni - od zaledwie 1 000 mkw. po blisko 150 000 m kw.” - dodaje Robert Dobrzycki.
Na fali zielonej transformacji. Rok 2021 był też niezwykle efektywny dla Panattoni w zakresie wyzwań zrównoważonego rozwoju i zielonej transformacji w sektorze nieruchomości komercyjnych. Wszystkie ubiegłoroczne inwestycje dewelopera cechuje zminimalizowany, negatywny wpływ tego typu inwestycji na środowisko, mniejsza emisja CO2, niższe koszty operacyjne obiektów oraz dbałość o wellbeing pracujących w nich osób.
We wrześniu ub.r. Panattoni podwyższyło stopień środowiskowej certyfikacji metodą BREEAM z poziomu „Very Good” na „Excellent” w ramach nowego standardu obiektów. Zaangażowanie dewelopera w zieloną zmianę dało konkretne rezultaty - pierwsze w Polsce tak wysokie oceny dla obiektów przemysłowych otrzymały Panattoni Park Sosnowiec I oraz BTS Świebodzin, który liczy blisko 200 000 m kw. Łączna powierzchnia inwestycji, które w 2021 r. otrzymały zielone certyfikaty, to ponad 1,2 mln m kw. W sumie Panattoni zrealizowało już w Polsce 109 obiektów zgodnych z przyjętą przez firmę koncepcją zrównoważonego rozwoju. To łącznie ponad 3,6 mln m kw. powierzchni poddanej certyfikacji. Kolejne 1,1 mln m kw. jest zaś w trakcie procesu pozyskania oceny „Excellent” – jak dotąd najwyższej na polskim rynku w branży - gwarantującej prowadzenie projektów w sposób zgodny z założeniami zrównoważonego rozwoju.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.