Komunikaty PR

Coraz więcej pożarów w rolnictwie. Jakie mienie można ubezpieczyć?

2020-11-24  |  14:05
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.02 MB )
  • Rośnie liczba pożarów w polskim rolnictwie, w 2019 roku było ich ponad 38 tys. – wynika
    z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (KG PSP).
  • Blisko 3 tys. spośród tych pożarów dotyczyło budynków rolniczych, a 6,5 tys. upraw oraz maszyn rolniczych.
  • Wchodzące w skład gospodarstwa budynki rolnik musi ubezpieczyć w ramach obowiązkowej polisy, a pozostałe mienie może objąć ubezpieczeniami dobrowolnymi.

 

Aż 38,3 tys. pożarów w branży rolniczej w 2019 roku oznacza prawie 8 tys. więcej, niż rok wcześniej. Różnica wynika przede wszystkim z zarejestrowanych interwencji na nieużytkach rolnych (wzrost z 19,8 tys. do 26 tys. r./r.).

 

Z kolei roczna liczba pożarów budynków rolniczych[*] utrzymała się na zbliżonym poziomie i wyniosła 2,7 tys. Straż pożarna zanotowała poza tym ponad 6,5 tys. interwencji związanych z płonącymi uprawami, maszynami i pojazdami rolniczymi oraz pożarami podczas zbiorów – to o 1,4 tys. więcej w porównaniu z wcześniejszym rokiem.

 

Statystyki potwierdzają, że ryzyko pożaru to jedno z podstawowych zagrożeń dla rolniczego mienia.
W jakim zakresie można je ubezpieczyć?

 

- Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych obiekty budowlane o powierzchni powyżej 20 m2 trzeba objąć ubezpieczeniem od ognia i innych zdarzeń losowych, m.in. pożaru, silnego wiatru, gradu, deszczu nawalnego. Ale należy pamiętać, że mienie, które nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu, można chronić przed finansowymi skutkami pożaru dobrowolnym ubezpieczeniem.
I z pewnością warto to zrobić, bo statystyki dobitnie pokazują, że ogień może strawić nie tylko budynki rolnicze, ale i maszyny rolnicze czy ziemiopłody
– mówi Andrzej Paduszyński, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group

 

Ubezpieczenie pozwala uzyskać odszkodowanie, które umożliwi odbudowę lub odkupienie zniszczonej w pożarze nieruchomości oraz zakup spalonego mienia. Na przykładzie ubezpieczeń dobrowolnych
w Compensie widać, co można objąć ochroną na wypadek ognia i innych zdarzeń losowych:

  • budynki i budowle,
  • ruchomości domowe,
  • zwierzęta gospodarskie,
  • sprzęt rolniczy, ziemiopłody i zapasy,
  • pojazdy wolnobieżne i maszyny rolnicze.

 

- Co istotne, ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne można zawrzeć na jednej polisie. To ułatwia
i na pewno usprawnia zakup. Poza tym przedmioty można, w zależności od potrzeb, ubezpieczyć  na różne okresy, np. budynki na rok, a pojazdy wolnobieżne i maszyny rolnicze na krótszy okres
– wyjaśnia Andrzej Paduszyński z Compensy.

 

Ważna jest suma ubezpieczenia

Dom i mieszkanie wraz z ruchomościami można przede wszystkim ubezpieczyć od tzw. ryzyk nazwanych, czyli z nazwy wymienionych w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Do nich należy oczywiście pożar. Jedną z najważniejszych czynności przy zakupie ubezpieczenia jest prawidłowe określenie sumy ubezpieczenia – rolnik robi to samodzielnie. Pod tym pojęciem kryje się wartość, do której ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie po szkodzie. Suma musi precyzyjnie odpowiadać wartości mienia. Jeśli będzie zbyt niska, otrzymane po pożarze odszkodowanie może nie wystarczyć do pokrycia strat. Z kolei zbyt wysoka suma wiąże się z wyższą składką za ubezpieczenie, choć odszkodowanie i tak będzie wypłacone do faktycznej wartości poniesionych strat.

 

- Warto także pamiętać, że ubezpieczenie na wypadek pożaru to tylko jeden z elementów pakietu ubezpieczeniowego, jakim rolnik może objąć swoje życie, zdrowie i majątek. Na przykład u nas na jednej polisie może „zmieścić” obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenia: ochronę dla budynków, OC rolnika i w życiu prywatnym, assistance medyczne czy wsparcie finansowe w przypadku zachorowania na nowotwór. Oprócz tego rolnik może korzystać z osobnych produktów, zabezpieczając w ten sposób finansowo siebie i swoich najbliższych na wypadek trudnych sytuacji losowych oraz zapewniając rodzinie dostęp do prywatnego leczenia – dodaje Andrzej Paduszyński z Compensy.

 

Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group

 


[*] Budynki i instalacje przerobu produktów rolnych; budynki inwentarskie, hodowlane, magazynowe (stodoły), szklarnie; budynki gospodarcze (szopy, komórki, wiaty, kotłownie - bez garaży) – klasyfikacja za KG PSP.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Rolnictwo Lignosulfoniany – moc natury w nawozach dolistnych foliQ Biuro prasowe
2024-10-29 | 14:00

Lignosulfoniany – moc natury w nawozach dolistnych foliQ

Współczesne rolnictwo stale poszukuje rozwiązań, które jednocześnie zwiększają plonowanie upraw i są przyjazne dla środowiska. Na tym tle wyróżnia się technologia
Rolnictwo XXV jubileuszowa edycja Wystawy AGRO SHOW
2024-09-26 | 12:52

XXV jubileuszowa edycja Wystawy AGRO SHOW

XXV jubileuszowa edycja Wystawy AGRO SHOW – podsumowanie wystawy Tegoroczna XXV jubileuszowa edycja Międzynarodowej Wystawy Rolniczej AGRO SHOW odbyła się w dniach 20-22 września na
Rolnictwo Badania: Jak kupują rolnicy? Mniej ufni i bardziej patriotyczni
2024-09-24 | 10:30

Badania: Jak kupują rolnicy? Mniej ufni i bardziej patriotyczni

Dobre, bo polskie – nie wydaje się w przypadku rolników tylko marketingowym sloganem. Tylko dla co dziewiątego z nich pochodzenie produktów nie ma znaczenia – wynika z

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Polityka

Wynik wyborów prezydenckich w USA zależeć będzie od kilku stanów. Jest ryzyko nieuznania przegranej jednej ze stron, zwłaszcza przez Donalda Trumpa

Kończy się kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych, obfitująca w historyczne wydarzenia. Symbolicznie wybory rozstrzygną się we wtorek 5 listopada, ale ostateczną decyzję podejmie Kolegium Elektorów dopiero w grudniu. O wyniku zadecydują głosy w tzw. stanach wahających się, czyli niepopierających tradycyjnie demokratów ani republikanów. Najnowszy sondaż wskazuje na minimalną przewagę Kamali Harris w większości tych okręgów. Istnieje ryzyko, że Donald Trump nie uzna niekorzystnego dla siebie wyniku wyborów, jak było to cztery lata temu.

Konsument

Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie

Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.