Komunikaty PR

Czego unikać, a co uwzględniać w końskiej diecie?

2023-11-08  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Ewa Kawiecka
Soul&Mind

ul. Grudzieniec 102b
60-621 POZNAŃ
ewa.kawiecka|soulandmind.pl| |ewa.kawiecka|soulandmind.pl
+ 48 664979170
https://www.soulandmind.pl/

Konie to majestatyczne i piękne zwierzęta, które potrzebują odpowiedniej diety, aby zachować zdrowie i witalność. Istnieje wiele produktów, które są dla nich szkodliwe, a właściciele tych zwierząt muszą być odpowiedzialni w zakresie żywienia swoich pupili. Warto więc przyjrzeć się produktom, których konie nie mogą jeść oraz zapoznać się z tymi, które są dla nich odpowiednie. Jednym z wartościowych elementów w diecie są niewątpliwie wysłodki buraczane.

Czego konie powinny unikać?

Jednym z produktów, którego żaden troskliwy hodowca koni nie serwuje swoim podopiecznym jest czekolada. Zawiera teobrominę, która jest dla tych zwierząt substancją toksyczną. Spożycie czekolady może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak: zatrucie, zaburzenia sercowo-naczyniowe, czy inne równie niebezpieczne objawy.

Konie powinny także unikać wszelkiego rodzaju produktów mlecznych. Zwierzęta te nie są w stanie strawić laktozy, co może prowadzić do problemów żołądkowych, biegunki i innych dolegliwości układu gastrycznego. Szkodliwe dla koni są także niektóre warzywa i owoce. Należy unikać karmienia ich cytrusami, cebulą i czosnkiem, ponieważ mogą one powodować problemy zdrowotne. W diecie koni nie ma także miejsca na surowe ziemniaki. Zawierają one solaninę, która jest dla zwierząt szkodliwa. Gotowane ziemniaki mogą być spożywane w ograniczonych ilościach, ale ich nadmiar może prowadzić do problemów trawiennych. Na liście produktów zakazanych znajdują się także łodygi i liście niektórych roślin. Są wśród nich m.in.: bukszpan, skrzyp, dąb szypułkowy, cis czy jaskier.

Co warto uwzględnić z żywieniu konia?

Zbilansowana dieta jest w przypadku koni niezwykle ważna. Dlatego, aby zadbać o zdrowie tych zwierząt, a zarazem serwować im coś smacznego, warto sięgnąć po niemelasowane wysłodki buraczane marki Tofi Horses. Powstają one jako produkt uboczny wytwarzania cukru i są jednym z nielicznych "słodyczy", które konie mogą jeść bez większych obaw. Wysłodki buraczane zawierają mniej cukru niż marchewki czy jabłka, co oznacza, że są one mniej kaloryczne i nie stwarzają ryzyka przewlekłego nadmiaru cukru we krwi koni. To produkt bogaty w błonnik i łatwo przyswajalne pektyny, co sprzyja zdrowej przemianie materii i wspiera trawienie zwierząt. Dodatkowo błonnik pomaga utrzymać zdrowe jelita i zmniejsza ryzyko kolki. Dzięki zawartym w wysłodkach aminokwasom mają one doskonały wpływ na budowę mięśni. Sprawdzają się w diecie wszystkich koni – młodych i starszych.

- Wysłodki buraczane Tofi Horses są w naszej stajni nieodłącznym elementem końskiego menu w okresie jesień-zima. Pastwisko jest już wtedy „wyjedzone po korzenie” i nie jest w stanie zapewnić koniom dostatecznego zapotrzebowania na przygotowanie się do pogodowych zawirowań. Wysłodki bez problemu dostarczają odpowiedniej ilości włókna i pozwalają utrzymać kondycję oraz zdrowy włos nawet gdy robi się zimno – mówi Natalia Jastrzębska ze stajni Szkoła na kopytach.

Niemelasowane wysłodki buraczane stanowią smaczną alternatywę do zwykłych świeżych warzyw i owoców, co pomaga zróżnicować dietę koni i zapewnić im różnorodne smaki. Produkt Tofi Horses dostarcza zwierzętom też witaminy i minerały, co stanowi dodatkowe korzyści dla zdrowia koni. W jego składzie znajduje się średnio 8-10% białka, 7% cukrów i ok. 12-16 MJ/kg energii strawnej. Znaczną część, czyli aż 16% w wysłodkach stanowi samo włókno, które jest jednym z najważniejszych elementów prawidłowej diety konia. Wysłodki zawierają też lizynę (aminokwas budulcowy mięśni) na poziomie ok. 3%, popiół – 9% (składniki mineralne), a także fosfor – ok. 0,1%, wapń – 0,7%, potas ok. 1%, sód, 0,25% oraz tłuszcze – 0,7%. Niską zawartość fosforu w niemelasowanych wysłodkach buraczanych warto uzupełnić dodaniem do diety np. otrębów pszennych, albo lucerny (np. w formie sieczki), mającej równocześnie właściwości obniżające kwasowość samych wysłodków. Aby zwiększyć różnorodność pokarmu, do wysłodków możemy dodać łuski słonecznika lub zioła (np. aronię).

Konie mają specyficzne potrzeby żywieniowe, a właściciele powinni dokładnie monitorować ich dietę. Wysłodki buraczane Tofi Horses mogą być bezpiecznym i smacznym dodatkiem do diety koni, który dostarcza im błonnika i wartości odżywczych, jednocześnie minimalizując ryzyko nadmiaru cukru.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Soul&Mind
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Rolnictwo Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty Biuro prasowe
2025-03-12 | 06:00

Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty

Resort rolnictwa zapowiedział kontynuację dofinansowywania ubezpieczenia zwierząt gospodarskich od chorób zakaźnych, rozpoczętego w 2025 roku. Dopłata ponownie wyniesie 70
Rolnictwo Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?
2024-12-17 | 14:00

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?

Jedna z najnowocześniejszych instalacji rolniczych w kraju - magazyn zbożowy w Goli k. Gostynia w woj. wielkopolskim należący do gospodarstwa Top Farms Wielkopolska,
Rolnictwo SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
2024-12-02 | 01:00

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie. Firma już zapowiada kolejne inwestycje Dzięki uruchomieniu drugiego modułu szklarni w podwarszawskim Zdunowie,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność

Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.

Polityka

Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.

Transport

Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.