Komunikaty PR

Czy mamy szansę na samowystarczalność energetyczną wsi?

2022-10-11  |  14:40
Biuro prasowe

V. edycja Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo”,
21 października 2022

 

Jakie są perspektywy polskiego sektora energetycznego? Czy jesteśmy w stanie przezwyciężyć skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę? Jakie są szanse rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich? Jakie bariery musimy pokonać w tym obszarze? To pytania, które zostaną postawione podczas V. edycji Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo”, odbywającej się 21 października br. w Grodnie k. Międzyzdrojów.

 

O zielonej energii będącej przyszłością wsi oraz efektywności energetycznej obszarów wiejskich w Polsce dyskutować będą przedstawiciele resortu gospodarki, organizacji pozarządowych, branżowych i środowisk naukowych, a także samorządowcy, politycy i przedsiębiorcy. Wprowadzenia w tematykę konferencji dokonają Kadri Simson, komisarz ds. energii UE, oraz prof. Jerzy Buzek, przewodniczący rady programowej Fundacji EFRWP, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego.

 

Podczas październikowego wydarzenia odbędą się dwa panele: Samowystarczalność energetyczna obszarów wiejskich oraz Doświadczenia w zakresie realizacji inwestycji OZE na obszarach wiejskich.

 

Samowystarczalność energetyczna obszarów wiejskich

W ramach pierwszego panelu omówione zostaną możliwości wsparcia energetyki odnawialnej, a w szczególności biogazowni w zakresie polityki energetycznej na terenach rozproszonych w Polsce. W obliczu widma kryzysu energetycznego w Europie po agresji Rosji na Ukrainę, wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energetycznych jest jednym z najistotniejszych zagadnień, dla których należy szukać pilnych, a zarazem efektywnych rozwiązań.

 

W panelu wezmą udział:

  • Henryk Kowalczyk – wicepremier RP, minister odpowiedzialny za rolnictwo i energetykę na obszarach wiejskich
  • Norbert Lins – przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. rolnictwa i rozwoju wsi (AGRI)
  • Teresa Czerwińska – wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego
  • Jerzy Buzek – przewodniczący Rady Programowej Fundacji EFRWP, członek komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE
  • Narcis de Carreras Roques – prezes GD4s

 

Doświadczenia w zakresie realizacji inwestycji OZE na obszarach wiejskich

Tej kwestii poświęcony będzie drugi panel. Towarzyszyć mu będzie dyskusja ekspercka o doświadczeniach przedsiębiorców i inwestorów w obszarze realizacji przedsięwzięć OZE w Polsce – od etapu projektowania i realizacji do użytkowania przedmiotowych instalacji. Poruszony zostanie również temat perspektywy intensyfikacji wsparcia i rozwoju tej gałęzi energetyki w obliczu obecnej sytuacji gospodarczej.

 

 

Dyskutować o tym będą zaproszeni goście:

 

  • Grzegorz Brodziak – prezes zarządu Goodvalley AGRO S. A.
  • Krzysztof Dziaduszyński – członek zarządu PAK PCE Fotowoltaika Sp. z o.o.
  • Marcin Laskowski – prezes zarządu PGB Inwestycje Sp. z o.o.
  • Ryszard Pawlik – doradca parlamentarny Jerzego Buzka, posła do PE
  • Mateusz Balcerowicz – dyrektor Departamentu Innowacji w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.

 

- Kryzys gospodarczy, wyrażający się m.in. szalejącymi cenami gazu i energii elektrycznej, wymusza poszukiwanie skutecznych rozwiązać łagodzących jego skutki. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym kryzysem są odnawialne źródła energii, o których będziemy dyskutować podczas konferencji. Jak najszersze wykorzystanie źródeł odnawialnych, a także zwiększenie efektywności energetycznej na terenach miejskich i wiejskich to jedno z założeń Europejskiego Zielonego Ładu. W ostatnich latach widoczny jest dynamiczny rozwój zielonej energetyki na terenach wiejskich, ale nie brakuje też ograniczeń i wyzwań związanych z rozwojem branży OZE. Czy jesteśmy w stanie zintensyfikować rozwój OZE na obszarach wiejskich, a jednocześnie przezwyciężyć istniejące bariery? Czy OZE są jedyną drogą do osiągniecia samowystarczalności energetycznej? Tym między innymi rozważaniom poświęcona będzie tegoroczna konferencja w Międzyzdrojach– mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji EFRWP.

 

Program konferencji dostępny jest na stronie: https://www.forum-grodno.pl/agenda/.

 

„Energetyka, Środowisko, Rolnictwo” to cykl prestiżowych konferencji poświęconych problematyce bezpieczeństwa energetycznego, środowiska naturalnego oraz rolnictwa w kontekście rozwoju obszarów wiejskich w Polsce oraz Unii Europejskiej. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i Agro Promotion.

 

Konferencja odbędzie się w Centrum Współpracy Międzynarodowej Grodno k. Międzyzdrojów. Wszystkich zainteresowanych technologią odnawialnych źródeł energii i ochroną środowiska na obszarach wiejskich zapraszamy do rejestracji poprzez stronę: https://www.forum-grodno.pl/.

 

***

Już od ponad 30 lat Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich oraz pomaga zmieniać wizerunek polskiej wsi. Działalność EFRWP skupia się na wspomaganiu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz realizacji szeregu inicjatyw i projektów edukacyjnych oraz społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

 

W 2015 roku Fundacja utworzyła w Grodnie k. Międzyzdrojów (woj. zachodniopomorskie) Centrum Współpracy Międzynarodowej, gdzie prowadzi część swojej działalności statutowej. W CWM Grodno realizowane są projekty w dziedzinie ochrony przyrody, nauki, edukacji, kultury oraz konferencje. Jedną z nich jest cykl „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo”, w ramach którego w gronie m.in. ekspertów, przedstawicieli rządu i agencji rządowych, poruszane są najistotniejsze tematy związane z odnawialnymi źródłami energii i ochroną klimatu.

 

Więcej o Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej: www.efrwp.pl

 

Konferencje „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo” organizowane są przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Rolnictwo Jak zadbać o lepsze zyski w branży ogrodniczej dzięki zabezpieczeniom? Biuro prasowe
2024-03-28 | 12:00

Jak zadbać o lepsze zyski w branży ogrodniczej dzięki zabezpieczeniom?

Rozpoczął się sezon wiosenny, który przynosi ze sobą nie tylko kolorowe kwiaty, ale także wyzwania dla branży. Niepewna pogoda i wymagająca sytuacja na rynku skłania
Rolnictwo DANONE podsumowuje rok realizacji nowej strategii zrównoważonego rozwoju
2024-02-19 | 10:00

DANONE podsumowuje rok realizacji nowej strategii zrównoważonego rozwoju

Kondycja zdrowotna społeczeństw oraz stan planety stanowią nierozerwalny związek – kierując się takim podejściem, firma w ciągu ostatnich 12 miesięcy zrealizowała
Rolnictwo Zakończono audyt rolnictwa regeneratywnego gospodarstw współpracujących z Danone
2024-02-05 | 15:00

Zakończono audyt rolnictwa regeneratywnego gospodarstw współpracujących z Danone

W 100% gospodarstw dostarczających  mleko na potrzeby produkcji produktów mlecznych Danone w Polsce zrealizowano audyt poziomu wdrożenia praktyk rolnictwa regeneratywnego. Tym samym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Przygotowania do wdrożenia systemu kaucyjnego idą pełną parą. Przyszli operatorzy przeciwni zmianie daty na 2026 rok

Wkrótce Sejm ma się zająć nowym projektem przepisów dotyczących systemu kaucyjnego, którego start zaplanowano na styczeń 2025 roku. Przedstawione przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiany dotyczą m.in. rezygnacji z podatku VAT i wprowadzenia tzw. mechanizmu podążania kaucji za produktem. – Wszystkie te zmiany oceniamy bardzo pozytywnie, one są niezbędnym elementem dla właściwego funkcjonowania przyszłego systemu kaucyjnego – mówi Aleksander Traple, prezes Zwrotka SA. Jak podkreśla, dalsze odkładanie w czasie terminu uruchomienia systemu kaucyjnego jest bezzasadne, ponieważ branża odpadowa, handel detaliczny i szereg innych podmiotów już od dłuższego czasu przygotowują się do jego wdrożenia.

Problemy społeczne

Duża część ukraińskich uchodźców w Polsce wciąż potrzebuje wsparcia. Szczególnie osoby starsze i z niepełnosprawnościami

Do Polski cały czas napływają kolejni uchodźcy z Ukrainy, a ci, którzy są u nas już ponad dwa lata, nadal potrzebują wsparcia – oceniają eksperci IOM Poland i UNHCR. Szacuje się, że ok. 200 tys. osób nadal mieszka w miejscach zakwaterowania zbiorowego. To często osoby starsze i z niepełnosprawnościami, którym trudno się usamodzielnić. Uchodźcy nadal potrzebują wsparcia związanego ze znalezieniem zatrudnienia, dostępu dzieci do edukacji czy nauki języka polskiego. Eksperci podkreślają, że integracja ekonomiczna Ukraińców to duża korzyść dla polskiej gospodarki. Tylko w 2023 roku udział pracowników z Ukrainy przełożył się na ok. 1 proc. krajowego PKB.

Konsument

Coraz więcej Europejczyków ogranicza spożycie mięsa na rzecz produktów roślinnych. Większe wsparcie ze strony rządów i legislacji mogłoby zwiększyć ich popularność

Ponad połowa Europejczyków jedzących mięso aktywnie ogranicza jego roczne spożycie. Niemal 30 proc. co najmniej raz w tygodniu spożywa przynajmniej jedną roślinną alternatywę mięsa lub nabiału – wynika z badania ProVeg. Zmiana nawyków konsumenckich napędza branżę produktów roślinnych, ale wspomogłyby ją także zmiany systemowe, m.in. szersze dofinansowanie produkcji roślinnej kosztem mięsnej czy obniżenie podatku na żywność o niskim śladzie środowiskowym.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.