Europejskie Forum Rolnicze już 30 czerwca
Już za dwa dni odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń w branży rolno-spożywczej
– Europejskie Forum Rolnicze. W ramach Forum zaplanowano debaty i panele tematyczne dotyczące wyzwań dla rolnictwa i jego przyszłości. Dużo uwagi zostanie poświęcone perspektywom rozwoju wymiany handlowej towarów na rynkach wewnętrznych oraz ocenie efektywności polskich instytucji w zakresie dbałości o jakość i bezpieczeństwo żywności.
Europejskie Forum Rolnicze to wydarzenie zrzeszające co roku wielu uczestników i gości z całej Europy. W jego trakcie poruszane są najważniejsze zagadnienia dotyczące polskiego i europejskiego rolnictwa, mające bezpośredni wpływ na kształt WPR i jakość życia mieszkańców obszarów wiejskich. W tym roku uczestnicy EFR poszukają odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące przyszłości rolnictwa:
- Jak zmieni się europejskie rolnictwo w obliczu wojny w Ukrainie?
- Jak będzie wyglądać przyszłość polskiej wsi?
- Jakie są perspektywy rozwoju handlu produktami rolno-spożywczymi na rynkach wewnętrznych?
- Czy „zielone” technologie uratują rolnictwo i klimat?
- Czy w Polsce można dokonać skutecznej reformy ubezpieczeń rolniczych?
- Jakie są „cyfrowe” potrzeby obszarów wiejskich i jego mieszkańców?
Czerwcową konferencję zakończy ceremonia rozdania nagród w konkursie „Innowacyjny Rolnik”, organizowanym przez redakcję Tygodnika Poradnika Rolniczego i Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Zaproszenie do udziału w Forum przyjęli m.in.: Henryk Kowalczyk, Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Janusz Wojciechowski, Komisarz ds. rolnictwa UE, ministrowie rolnictwa z Czech, Litwy, Łotwy i Słowacji a także Jerzy Buzek, Przewodniczący Rady Programowej Fundacji EFRWP, europoseł, b. premier RP.
- Tegoroczna konferencja jest edycją wyjątkową, tak jak szczególny jest rok 2022, zwłaszcza z powodu konfliktu za naszą wschodnią granicą, który przyczynił się do destabilizacji życia społecznego oraz wpłynął na sytuację gospodarczą we wszystkich krajach UE. Dlatego podczas Forum poruszone zostaną zagadnienia związane z przyszłością rolnictwa także w tym kontekście – mówi Krzysztof Podhajski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, współorganizator EFR.
Program Forum dostępny jest na stronie: https://forum-jasionka.pl/o-forum/forum-jasionka.pl-o-forum/agenda-2022/
SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa
Lignosulfoniany – moc natury w nawozach dolistnych foliQ
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.