Europejskie Forum Rolnicze już 30 czerwca
Już za dwa dni odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń w branży rolno-spożywczej
– Europejskie Forum Rolnicze. W ramach Forum zaplanowano debaty i panele tematyczne dotyczące wyzwań dla rolnictwa i jego przyszłości. Dużo uwagi zostanie poświęcone perspektywom rozwoju wymiany handlowej towarów na rynkach wewnętrznych oraz ocenie efektywności polskich instytucji w zakresie dbałości o jakość i bezpieczeństwo żywności.
Europejskie Forum Rolnicze to wydarzenie zrzeszające co roku wielu uczestników i gości z całej Europy. W jego trakcie poruszane są najważniejsze zagadnienia dotyczące polskiego i europejskiego rolnictwa, mające bezpośredni wpływ na kształt WPR i jakość życia mieszkańców obszarów wiejskich. W tym roku uczestnicy EFR poszukają odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące przyszłości rolnictwa:
- Jak zmieni się europejskie rolnictwo w obliczu wojny w Ukrainie?
- Jak będzie wyglądać przyszłość polskiej wsi?
- Jakie są perspektywy rozwoju handlu produktami rolno-spożywczymi na rynkach wewnętrznych?
- Czy „zielone” technologie uratują rolnictwo i klimat?
- Czy w Polsce można dokonać skutecznej reformy ubezpieczeń rolniczych?
- Jakie są „cyfrowe” potrzeby obszarów wiejskich i jego mieszkańców?
Czerwcową konferencję zakończy ceremonia rozdania nagród w konkursie „Innowacyjny Rolnik”, organizowanym przez redakcję Tygodnika Poradnika Rolniczego i Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Zaproszenie do udziału w Forum przyjęli m.in.: Henryk Kowalczyk, Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Janusz Wojciechowski, Komisarz ds. rolnictwa UE, ministrowie rolnictwa z Czech, Litwy, Łotwy i Słowacji a także Jerzy Buzek, Przewodniczący Rady Programowej Fundacji EFRWP, europoseł, b. premier RP.
- Tegoroczna konferencja jest edycją wyjątkową, tak jak szczególny jest rok 2022, zwłaszcza z powodu konfliktu za naszą wschodnią granicą, który przyczynił się do destabilizacji życia społecznego oraz wpłynął na sytuację gospodarczą we wszystkich krajach UE. Dlatego podczas Forum poruszone zostaną zagadnienia związane z przyszłością rolnictwa także w tym kontekście – mówi Krzysztof Podhajski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, współorganizator EFR.
Program Forum dostępny jest na stronie: https://forum-jasionka.pl/o-forum/forum-jasionka.pl-o-forum/agenda-2022/

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.