Europejskie Forum Rolnicze już 30 czerwca
Już za dwa dni odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń w branży rolno-spożywczej
– Europejskie Forum Rolnicze. W ramach Forum zaplanowano debaty i panele tematyczne dotyczące wyzwań dla rolnictwa i jego przyszłości. Dużo uwagi zostanie poświęcone perspektywom rozwoju wymiany handlowej towarów na rynkach wewnętrznych oraz ocenie efektywności polskich instytucji w zakresie dbałości o jakość i bezpieczeństwo żywności.
Europejskie Forum Rolnicze to wydarzenie zrzeszające co roku wielu uczestników i gości z całej Europy. W jego trakcie poruszane są najważniejsze zagadnienia dotyczące polskiego i europejskiego rolnictwa, mające bezpośredni wpływ na kształt WPR i jakość życia mieszkańców obszarów wiejskich. W tym roku uczestnicy EFR poszukają odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące przyszłości rolnictwa:
- Jak zmieni się europejskie rolnictwo w obliczu wojny w Ukrainie?
- Jak będzie wyglądać przyszłość polskiej wsi?
- Jakie są perspektywy rozwoju handlu produktami rolno-spożywczymi na rynkach wewnętrznych?
- Czy „zielone” technologie uratują rolnictwo i klimat?
- Czy w Polsce można dokonać skutecznej reformy ubezpieczeń rolniczych?
- Jakie są „cyfrowe” potrzeby obszarów wiejskich i jego mieszkańców?
Czerwcową konferencję zakończy ceremonia rozdania nagród w konkursie „Innowacyjny Rolnik”, organizowanym przez redakcję Tygodnika Poradnika Rolniczego i Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Zaproszenie do udziału w Forum przyjęli m.in.: Henryk Kowalczyk, Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Janusz Wojciechowski, Komisarz ds. rolnictwa UE, ministrowie rolnictwa z Czech, Litwy, Łotwy i Słowacji a także Jerzy Buzek, Przewodniczący Rady Programowej Fundacji EFRWP, europoseł, b. premier RP.
- Tegoroczna konferencja jest edycją wyjątkową, tak jak szczególny jest rok 2022, zwłaszcza z powodu konfliktu za naszą wschodnią granicą, który przyczynił się do destabilizacji życia społecznego oraz wpłynął na sytuację gospodarczą we wszystkich krajach UE. Dlatego podczas Forum poruszone zostaną zagadnienia związane z przyszłością rolnictwa także w tym kontekście – mówi Krzysztof Podhajski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, współorganizator EFR.
Program Forum dostępny jest na stronie: https://forum-jasionka.pl/o-forum/forum-jasionka.pl-o-forum/agenda-2022/
Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?
SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Plastikowe opakowania żywności dominują w europejskich marketach. 40 proc. z nich można usunąć lub zastąpić
65 proc. produktów spożywczych i napojów w europejskich supermarketach jest sprzedawanych w plastikowych opakowaniach. W Polsce ten odsetek jest podobny. Jak wynika z raportu DS Smith „Material Change Index”, w przypadku 40 proc. opakowań zawierających tworzywa sztuczne w Polsce, plastik można by wyeliminować, usuwając go całkowicie lub zastępując go zrównoważonymi alternatywami, np. tekturą czy opakowaniami biodegradowalnymi. W Polsce tylko 22 proc. firm spożywczych planuje w nadchodzącym roku zmiany w opakowaniach.
Transport
Ryanair rozbudowuje siatkę połączeń w Polsce. W tym roku linia planuje przewieźć niemal 20 mln pasażerów
Polska jest jednym z najważniejszym rynków dla Ryanaira. Irlandzka linia w letnim rozkładzie lotów na 2025 roku będzie obsługiwał ponad 300 tras, w tym 23 nowe kierunki, przede wszystkim na południe Europy. Rekordowy letni rozkład lotów Ryanair w Polsce będą obsługiwać 44 samoloty bazujące na polskich lotniskach. W tym roku, pierwszy raz w historii, przewoźnik oferuje ponad 20 milionów miejsc.
Polityka
M. Gosiewska: Na Białorusi znowu odbędą się pseudowybory. Należy zaostrzyć sankcje uderzające w reżim i firmy europejskie tam obecne
Alaksandr Łukaszenka rządzi Białorusią już 30 lat, 26 stycznia będzie się ubiegał o siódmą kadencję. W nadchodzących wyborach nie będzie niezależnych obserwatorów i demokratycznych kandydatów opozycji. Poprzednie wybory, w 2020 roku, zakończyły się masowymi protestami i olbrzymimi represjami, a w 2024 roku przybrały jeszcze na sile. – Tylko twarda i zdecydowana postawa jest w stanie zmienić sytuację u naszego wschodniego sąsiada – ocenia europosłanka Małgorzata Gosiewska.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.