Filtry w maszynach rolniczych – rodzaje oraz eksploatacja
Maszyny rolnicze, takie jak ciągniki, ładowarki czy kombajny, są niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Napędzane silnikami spalinowymi potrzebują do prawidłowej pracy różnego rodzaju filtrów, które co jakiś czas należy wymieniać. O czym powinien pamiętać rolnik, który posiada tego rodzaju maszyny i jak dobrać filtry, by służyły jak najdłużej?
Wspomniane maszyny napędzane są poprzez silnik spalinowy oraz układy hydrauliczne, które odpowiadają za pracę poszczególnych sekcji. Smarowanie oraz chłodzenie zapewniają oleje, które podlegają filtracji. Nowy filtr hydrauliczny jest równie ważny, co nowy olej, gdyż skuteczne absorbowanie zanieczyszczeń w układzie ma bezpośrednie przełożenie na bezawaryjną pracę maszyny. Żaden rolnik w okresie żniw nie może pozwolić sobie na przestój, dlatego należy pamiętać, że wszystkie filtry powinniśmy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta. Informacje odnośnie częstotliwości tej wymiany znajdują się najczęściej w instrukcji obsługi maszyny.
Jeśli chodzi o rodzaje filtrów w maszynach rolniczych, wyróżniamy kilka podstawowych:
- Filtr oleju
- Filtr hydrauliczny
- Filtr powietrza (suche i mokre)
- Filtr paliwa
- Filtr kabiny
Filtry kabinowe stosuje się w celu oczyszczenia powietrza pobieranego do układu klimatyzacji. W ten sposób możliwe jest zapobieganie wprowadzaniu do wnętrza kabiny np. kombajnu, takich zanieczyszczeń, jak np. pyłki roślin, zarodniki grzybów, kurz, dym, czy też cząstki spalin. Jeśli filtr kabinowy jest nadmiernie zużyty, kierowca maszyny narażony jest na zwiększoną ekspozycję na wszystkie te zanieczyszczenia. Podobną do filtra kabinowego strukturę filtracyjną, ale zupełnie inną funkcję ma filtr powietrza – jego podstawowym zadaniem jest oczyszczanie powietrza przedostającego się do silnika. W przypadku nieprawidłowego funkcjonowania (np. wskutek zapchania), może on powodować większe zużycie paliwa i spadek mocy silnika.
Filtry oleju montowane są przy silniku, natomiast filtry hydrauliczne np. przy pompie hydraulicznej; ich wymiana jest łatwiejsza w nowoczesnych kombajnach i ciągnikach, ponieważ jest do nich lepszy dostęp. Nowoczesny i wykonany w oparciu o najnowszą technologię produkcyjną filtr hydrauliczny jest rozwiązaniem pozwalającym skutecznie usunąć z cieczy roboczej różnego rodzaju zanieczyszczenia: związki chemiczne, bakterie produktów utleniania, kwasy, a nawet wodę.
„Wymiana poszczególnych filtrów uzależniona jest od wytycznych, jakie przewidział producent danej maszyny i zazwyczaj zdefiniowana jest poprzez dotarcie do określonej ilości motogodzin. Szybkość naliczania motogodzin zależy od rodzaju wykonywanej pracy, ale też od charakterystyki silnika. Niezależnie jednak od intensywności prac każda motogodzina oznacza pewną stałą liczbę obrotów wykonanych przez silnik, a tym samym jego zużycie. Dlatego tak ważna jest wymiana filtrów zgodna z zaleceniami producenta i stosowanie produktów dedykowanych dla danego silnika” – wyjaśnia Dominik Zwierzyk, Project Manager w zakładzie PZL Sędziszów.
Jedną z firm produkujących filtry do maszyn rolniczych jest polski zakład PZL Sędziszów. Firma produkuje przede wszystkim filtry: powietrza, oleju i paliwa. Asortyment pokrywa kompleksowo rynek rolniczy i jest odpowiedzią na potrzeby niemal każdego gospodarstwa rolnego. Jeśli chodzi o konkretnych producentów maszyn rolniczych, PZL Sędziszów oferuje filtry do pojazdów marki Zetor oraz Ursus. Ponadto produkuje filtry przeznaczone do maszyn zachodnich marek, takich jak: New Holland, Case IH, John Deere czy Class.
„Proponowane przez nas elementy są przystosowane do pracy w szerokim zakresie ciśnienia roboczego i natężenia przepływów. Pozwalają więc na zwiększenie funkcjonalności i wydajności wielu maszyn. Każdy nasz filtr hydrauliczny posiada specjalne przegrody, które wykonujemy ze specjalnych, wysokogatunkowych papierów, włóknin szklanych, materiałów syntetycznych oraz siatek nierdzewnych. Materiały filtracyjne charakteryzują się najwyższą jakością i pochodzą od czołowych światowych producentów, cieszących się zaufaniem i uznaniem klientów” – podsumowuje Dominik Zwierzyk.

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.