Komunikaty PR

Filtry w maszynach rolniczych – rodzaje oraz eksploatacja

2020-05-11  |  10:00
Biuro prasowe

Maszyny rolnicze, takie jak ciągniki, ładowarki czy kombajny, są niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Napędzane silnikami spalinowymi potrzebują do prawidłowej pracy różnego rodzaju filtrów, które co jakiś czas należy wymieniać. O czym powinien pamiętać rolnik, który posiada tego rodzaju maszyny i jak dobrać filtry, by służyły jak najdłużej?

Wspomniane maszyny napędzane są poprzez silnik spalinowy oraz układy hydrauliczne, które odpowiadają za pracę poszczególnych sekcji. Smarowanie oraz chłodzenie zapewniają oleje, które podlegają filtracji. Nowy filtr hydrauliczny jest równie ważny, co nowy olej, gdyż skuteczne absorbowanie zanieczyszczeń w układzie ma bezpośrednie przełożenie na bezawaryjną pracę maszyny. Żaden rolnik w okresie żniw nie może pozwolić sobie na przestój, dlatego należy pamiętać, że wszystkie filtry powinniśmy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta. Informacje odnośnie częstotliwości tej wymiany znajdują się najczęściej w instrukcji obsługi maszyny.

Jeśli chodzi o rodzaje filtrów w maszynach rolniczych, wyróżniamy kilka podstawowych:

  • Filtr oleju
  • Filtr hydrauliczny
  • Filtr powietrza (suche i mokre)
  • Filtr paliwa
  • Filtr kabiny

Filtry kabinowe stosuje się w celu oczyszczenia powietrza pobieranego do układu klimatyzacji. W ten sposób możliwe jest zapobieganie wprowadzaniu do wnętrza kabiny np. kombajnu, takich zanieczyszczeń, jak np. pyłki roślin, zarodniki grzybów, kurz, dym, czy też cząstki spalin. Jeśli filtr kabinowy jest nadmiernie zużyty, kierowca maszyny narażony jest na zwiększoną ekspozycję na wszystkie te zanieczyszczenia. Podobną do filtra kabinowego strukturę filtracyjną, ale zupełnie inną funkcję ma filtr powietrza – jego podstawowym zadaniem jest oczyszczanie powietrza przedostającego się do silnika. W przypadku nieprawidłowego funkcjonowania (np. wskutek zapchania), może on powodować większe zużycie paliwa i spadek mocy silnika.

Filtry oleju montowane są przy silniku, natomiast filtry hydrauliczne np. przy pompie hydraulicznej; ich wymiana jest łatwiejsza w nowoczesnych kombajnach i ciągnikach, ponieważ jest do nich lepszy dostęp. Nowoczesny i wykonany w oparciu o najnowszą technologię produkcyjną filtr hydrauliczny jest rozwiązaniem pozwalającym skutecznie usunąć z cieczy roboczej różnego rodzaju zanieczyszczenia: związki chemiczne, bakterie produktów utleniania, kwasy, a nawet wodę.

„Wymiana poszczególnych filtrów uzależniona jest od wytycznych, jakie przewidział producent danej maszyny i zazwyczaj zdefiniowana jest poprzez dotarcie do określonej ilości motogodzin. Szybkość naliczania motogodzin zależy od rodzaju wykonywanej pracy, ale też od charakterystyki silnika. Niezależnie jednak od intensywności prac każda motogodzina oznacza pewną stałą liczbę obrotów wykonanych przez silnik, a tym samym jego zużycie. Dlatego tak ważna jest wymiana filtrów zgodna z zaleceniami producenta i stosowanie produktów dedykowanych dla danego silnika” – wyjaśnia Dominik Zwierzyk, Project Manager w zakładzie PZL Sędziszów.

Jedną z firm produkujących filtry do maszyn rolniczych jest polski zakład PZL Sędziszów. Firma produkuje przede wszystkim filtry: powietrza, oleju i paliwa. Asortyment pokrywa kompleksowo rynek rolniczy i jest odpowiedzią na potrzeby niemal każdego gospodarstwa rolnego. Jeśli chodzi o konkretnych producentów maszyn rolniczych, PZL Sędziszów oferuje filtry do pojazdów marki Zetor oraz Ursus. Ponadto produkuje filtry przeznaczone do maszyn zachodnich marek, takich jak: New Holland, Case IH, John Deere czy Class.

„Proponowane przez nas elementy są przystosowane do pracy w szerokim zakresie ciśnienia roboczego i natężenia przepływów. Pozwalają więc na zwiększenie funkcjonalności i wydajności wielu maszyn. Każdy nasz filtr hydrauliczny posiada specjalne przegrody, które wykonujemy ze specjalnych, wysokogatunkowych papierów, włóknin szklanych, materiałów syntetycznych oraz siatek nierdzewnych. Materiały filtracyjne charakteryzują się najwyższą jakością i pochodzą od czołowych światowych producentów, cieszących się zaufaniem i uznaniem klientów” – podsumowuje Dominik Zwierzyk. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Rolnictwo Lignosulfoniany – moc natury w nawozach dolistnych foliQ Biuro prasowe
2024-10-29 | 14:00

Lignosulfoniany – moc natury w nawozach dolistnych foliQ

Współczesne rolnictwo stale poszukuje rozwiązań, które jednocześnie zwiększają plonowanie upraw i są przyjazne dla środowiska. Na tym tle wyróżnia się technologia
Rolnictwo XXV jubileuszowa edycja Wystawy AGRO SHOW
2024-09-26 | 12:52

XXV jubileuszowa edycja Wystawy AGRO SHOW

XXV jubileuszowa edycja Wystawy AGRO SHOW – podsumowanie wystawy Tegoroczna XXV jubileuszowa edycja Międzynarodowej Wystawy Rolniczej AGRO SHOW odbyła się w dniach 20-22 września na
Rolnictwo Badania: Jak kupują rolnicy? Mniej ufni i bardziej patriotyczni
2024-09-24 | 10:30

Badania: Jak kupują rolnicy? Mniej ufni i bardziej patriotyczni

Dobre, bo polskie – nie wydaje się w przypadku rolników tylko marketingowym sloganem. Tylko dla co dziewiątego z nich pochodzenie produktów nie ma znaczenia – wynika z

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Polityka

Wynik wyborów prezydenckich w USA zależeć będzie od kilku stanów. Jest ryzyko nieuznania przegranej jednej ze stron, zwłaszcza przez Donalda Trumpa

Kończy się kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych, obfitująca w historyczne wydarzenia. Symbolicznie wybory rozstrzygną się we wtorek 5 listopada, ale ostateczną decyzję podejmie Kolegium Elektorów dopiero w grudniu. O wyniku zadecydują głosy w tzw. stanach wahających się, czyli niepopierających tradycyjnie demokratów ani republikanów. Najnowszy sondaż wskazuje na minimalną przewagę Kamali Harris w większości tych okręgów. Istnieje ryzyko, że Donald Trump nie uzna niekorzystnego dla siebie wyniku wyborów, jak było to cztery lata temu.

Konsument

Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie

Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.