Kampania EFSA dotycząca afrykańskiego pomoru świń przedłużona o trzeci rok
Wykrywaj, zapobiegaj, zgłaszaj: Kampania EFSA dotycząca afrykańskiego pomoru świń przedłużona o trzeci rok
EFSA kontynuuje wysiłki na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w Europie, przedłużając kampanię o trzeci rok i rozpoczyna nowe działania pilotażowe w czterech krajach.
Duża kampania Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ma trwać trzeci rok, aby kontynuować podnoszenie świadomości na temat Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) u europejskich świń hodowlanych. Kampania skierowana do południowo-wschodniego regionu Europy jest prowadzona we współpracy z władzami lokalnymi i będzie prowadzona w osiemnastu krajach docelowych: Albanii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Estonii, Grecji, Węgrzech, Kosowie, Łotwie i Litwie, Czarnogórze, Macedonii Północnej, Polsce, Rumunii, Serbii, Słowacji i Słowenii.
Grupą docelową kampanii będą rolnicy. Dodatkowo kampania będzie skierowana także do myśliwych oraz weterynarzy, którzy odgrywają ważną rolę w doradzaniu rolnikom w zakresie bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwie.
„Afrykański Pomór Świń to wysoce zaraźliwa choroba, która rozprzestrzenia się w regionach Europy, które wcześniej nie były nią dotknięte. Rozprzestrzenianie się choroby jest globalnym zagrożeniem i przyniosło katastrofalne straty hodowcom świń w Europie i poza nią” – mówi Bernhard Url, dyrektor wykonawczy EFSA.
„Wspólnie z naszymi partnerami z władz lokalnych pracujemy nad dotarciem do rolników, których inwentarz i środki utrzymania zostały dotknięte tą śmiertelną chorobą. Kampania #StopASF ma na celu poinformowanie rolników, a także lekarzy weterynarii i myśliwych o tym, na co należy zwrócić uwagę dzięki naszemu przesłaniu wykrywania, zapobiegania i zgłaszania”.
Kampania Stop Afrykańskiemu Pomorowi Świń jest częścią trwających wysiłków Komisji Europejskiej i innych organów międzynarodowych mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się ASF w UE i krajach sąsiednich.
Co to jest afrykański pomór świń?
Afrykański Pomór Świń (ASF) to śmiertelna choroba wirusowa, która atakuje świnie domowe i dziki. Wirus jest nieszkodliwy dla ludzi, ale powoduje znaczne zakłócenia społeczno-gospodarcze w wielu krajach. W Europie nie ma zatwierdzonych szczepionek, więc epidemia może doprowadzić do uboju dużej liczby świń na dotkniętych obszarach.
Do kogo jest kierowana kampania?
Kampania skierowana jest do grup osób mających kontakt ze świniami domowymi i dzikami, w szczególności hodowców trzody chlewnej, myśliwych i weterynarzy. Z pomocą lokalnych grup rolników, organizacji weterynaryjnych, stowarzyszeń łowieckich i innych odpowiednich organów kampania ma na celu podniesienie świadomości na temat sposobów zapobiegania rozprzestrzenianiu się ASF.
Dowiedz się więcej
Odwiedź stronę internetową kampanii EFSA ASF, aby uzyskać więcej informacji, a także arkusze informacyjne, infografiki, gotowe posty w mediach społecznościowych i inne materiały.
SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa
Lignosulfoniany – moc natury w nawozach dolistnych foliQ
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.