Kurz po żniwach opadł!
VOSTI
Nałęczowska 14
20-701 Lublin
k.miciula-szlachta|vosti.pl| |k.miciula-szlachta|vosti.pl
506 858 403
https://vosti.pl/
Krajobraz polskiej wsi to przede wszystkim łany pól, które powoli zmieniają barwy na jesienne. Coraz częściej do tego tradycyjnego widoku, dołączają panele fotowoltaiczne, czy to te na dachach gospodarstw domowych czy też na gruncie. Zapytaliśmy ekspertów czy należy je wyczyścić z kurzu po żniwach i innych prac polowych.
Różne formy wsparcia i dotacji sprawiły, że ilość użytkowników instalacji fotowoltaicznych cały czas rośnie. Tylko 2020 r. liczba mikroinstalacji PV pracujących w krajowym systemie elektroenergetycznym wzrosła o ponad 320 tysięcy!
Jedną z zalet instalacji fotowoltaicznej jest fakt, że jest ona niemal bezobsługowa. Nie znaczy to jednak, że po montażu możemy zupełnie o niej zapomnieć. Jest kilka ważnych czynników, na które musimy zwrócić uwagę, aby instalacja służyła przez długie lata. – mówi Artur Czarnik, Kierownik Techniczny w firmie Vosti.
Bardzo często zadawanym pytaniem jest czy powinno się myć panele?
Naszym sprzymierzeńcem jest tutaj deszcz, który usuwa większość zabrudzeń z powierzchni modułów. Jeśli jednak instalacja fotowoltaiczna znajduje się w obszarze dużego zapylenia przemysłowego czy rolniczego i brud nie znika po obfitym deszczu, powinniśmy skorzystać z profesjonalnej usługi mycia modułów. – dodaje ekspert Vosti.
Pod żadnym pozorem nie powinniśmy tego wykonywać sami. Moduły powinny być myte za pomocą specjalnych środków, przez wyspecjalizowaną firmę. Robiąc to samodzielnie możemy uszkodzić ich powierzchnię bezpowrotnie to znacznie wpłynie na sprawność działania instalacji. Oprócz zabrudzenia należy zweryfikować wizualnie czy moduły nie uległy mechanicznym uszkodzeniom oraz czy posiadają wszystkie uchwyty montażowe.
Jak dbać o pozostałe elementy instalacji PV?
Kolejnym bardzo ważnym elementemi są przewody, złącza oraz zabezpieczenia. Przewody AC, jak i DC powinny być prowadzone w korytkach kablowych lub peszlach zapewniających bezpieczeństwo. Wizualnie należy sprawdzić czy peszle lub koryta kablowe nie uległy pęknięciu czy przetarciu. Złącza należy obejrzeć pod kątem przetopień oraz uszkodzeń.

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.