Nowe rozrzutniki z Cynkometu
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko
Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl
Cynkomet z Czarnej Białostockiej wprowadził do produkcji nową serię, całkowicie ocynkowanych ogniowo rozrzutników skorupowych – CS-Line. Wszystkie mają europejską homologację.
Maszyny z nowej serii zostały zaprojektowane z myślą o odbiorcach poszukujących uniwersalnych urządzeń do rozrzucania każdego rodzaju obornika, wapna, popiołów czy torfu. Jako pierwsze, po serii testów,
do produkcji wdrożone zostały nowe modele (N-221/3-3 oraz N-221/3-4 CS Line) o ładownościach 6 i 8 ton oraz pojemnościach ładunkowych – odpowiednio - 7,6 i 9,3 m3.
Nowe rozwiązania
Nowe rozwiązania w wersji podstawowej maszyn to m.in. całkowicie ocynkowana ogniowo skrzynia typu skorupowego z wymiennym płatem podłogi, wyposażona w zasuwę hydrauliczną przed adapterem, hydrauliczny przenośnik podłogowy, zawieszenie typu tandem na resorach parabolicznych współpracujące z instalacją hamulcową marki Haldex, wyposażoną w zawór ALB. Rozrzutnik wyposażony jest w czterobębnowy, pionowy adapter rozrzucający z wymiennymi nożykami, wspornik przewodów i rozdzielacz hydrauliczny, zamontowany na obrotowym dyszlu z wymienną końcówką.
W wersji 6-tonowej zastosowano koła w rozmiarze 400/60-15,5, natomiast w wersji 8-tonowej w rozmiarze 500/50-17. W obu przypadkach użyto nowego ogumienia.
Wśród opcji dodatkowych znajdują się m.in.: hydrauliczna podpora dyszla, deflektor kierunku rozrzutu sterowany manualnie lub hydraulicznie i nadstawy służące do przekształcenia rozrzutnika w przyczepę objętościową.
Innowacyjne „czternastki”
Rozrzutnik N-264/1 CS-Line to następca, produkowanego w Czarnej Białostockiej N-264 - rozrzutnika skorupowego na podwoziu tandem. Objętość skrzyni ładunkowej wynosi 12,9 m3, natomiast ładowność - 14 ton. Maszyna przed uzyskaniem homologacji europejskiej przeszła wiele poważnych zmian w układzie jezdnym, hamulcowym i elektrycznym - zastosowano m.in. osie ADR oraz system hamulcowy marki Haldex. Rozrzutnik został również w całości przystosowany do użycia technologii ocynku ogniowego.
- W praktyce oznacza to, że skrzynia ładunkowa - inaczej niż tradycyjna skorupa - jest skręcana z wielu mniejszych elementów, będąc przy tym całkowicie szczelną - mówi Łukasz Chełmiński, dyrektor ds. eksportu maszyn Cynkometu. - Ciekawostką jest również wymienny płat podłogi skrzyni ładunkowej czy obrotowy dyszel z wymienną końcówką, przystosowany do łączenia z górnym i dolnym zaczepem ciągnika. Maszyna wyposażona jest w dwubębnowy, poziomy adapter rozdrabniający z dwoma talerzami rozrzucającymi z unoszoną hydraulicznie klapą.
W wersji standardowej znajdują się również dwie przekładnie hydrauliczne, napędzające przenośnik podłogowy, zasuwa hydrauliczna skrzyni ładunkowej oraz ogumienie 550/60-22,5. Opcjonalnie rozrzutnik może zostać wyposażony w nadstawy powiększające objętość skrzyni do 16,48 m3 oraz adapter dwubębnowy pionowy z dwuczęściowym deflektorem kierunku rozrzutu, sterowanym manualnie lub hydraulicznie.
Z kolei N-114 „Zeus” to pierwszy w ofercie rozrzutnik „na dużym kole”, który firma zaprojektowała i wyprodukowała wychodząc naprzeciw wielu zapytaniom zarówno z rynku polskiego, jak i od kontrahentów zagranicznych. Pojemność ładunkowa maszyny wynosi 17,3 m3, a ładowność – 14 ton. Zalety rozrzutnika to - poza technologią ocynku ogniowego - rozwiązania konstrukcyjne podobne do tych, zastosowanych w N-264/1 oraz bogate wyposażenie podstawowe maszyny (hydraulicznie otwierany deflektor, hydrauliczna podpora dyszla czy system hamulcowy marki Haldex). Na liście są też osie marki BPW, hydraulicznie regulowany dyszel oraz pokaźnych rozmiarów koła 580/70-38 (około 180 cm średnicy). Maszyna wyposażona jest w potężny adapter dwubębnowy pionowy z talerzami rozrzucającymi.
Wszystkie cztery modele posiadają już homologację europejską, co pozwala bezproblemowo zarejestrować je, jako maszyny rolnicze kategorii S i poruszać się po drogach publicznych krajów UE.
- Pod względem technologicznym nie odbiegają one od maszyn proponowanych przez konkurencyjne polskie oraz zachodnie marki, a przy tym charakteryzują się wysoką trwałością zabezpieczenia antykorozyjnego, jakim jest technologia ocynku ogniowego – dodaje Łukasz Chełmiński.
W najbliższym czasie oferta serii CS-Line marki Cynkomet zostanie wzbogacona o rozrzutniki skorupowe o ładownościach od 4,5 t do 16 t.
Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?
SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.