Komunikaty PR

Polisa dla rolników ochroną przed dotkliwymi skutkami zimy

2022-09-21  |  01:00

Polisa dla rolników ochroną przed dotkliwymi skutkami zimy

 

Rolnicy zdają sobie sprawę, że jesienią jedną z najistotniejszych kwestii jest ubezpieczenie upraw ozimych. Zabezpiecza ono kompleksowo uprawę, najpierw na wypadek wystąpienia niekorzystnych warunków w okresie zimy, potem przed przymrozkami wiosennymi, a na końcu, między innymi od opadów gradu. Ważne jest też Agrocasco, czyli ubezpieczenie maszyn rolniczych czy ubezpieczenie zwierząt gospodarskich. Na wybrane ubezpieczenia można otrzymać dopłatę z budżetu państwa.

 

Ochrona upraw

Korzystając z dotowanego ubezpieczenia upraw, rolnik płaci tylko część składki - a resztę (nawet do 65%) dopłaca budżet państwa. Każdego roku Rada Ministrów ustala wysokość dopłat, dlatego umowy o dotowane ubezpieczenie upraw rolnych i zwierząt gospodarczych podpisywane są do momentu wyczerpania limitu. W bieżącym roku limity niemal na pewno pozwolą na uzyskanie ochrony przez każdego zainteresowanego rolnika.

 

Zdecydowana większość rolników jesienią wybiera polisy obejmujące ochronę na wypadek ujemnych skutków przezimowania, przymrozków i gradu. Najpoważniejsze zagrożenie polega na tym, że na skutek warunków w okresie zimowym uprawa nie przezimuje i nie może w następnym roku dać zadowalającego plonu. Kiedy roślina przezimuje, to wciąż wiosną może dotknąć ją przymrozek wiosenny, który roślinę w bardziej już zaawansowanym momencie cyklu rozwojowego może uszkodzić. Ujemne skutki przezimowania oraz przymrozki wiosenne to dwa najpoważniejsze ryzyka i zagrożenia dla upraw. Ich występowanie może powodować szkody na bardzo dużym terenie w całym kraju.

 

Trzecim największym ryzykiem jest grad – choć występuje lokalnie to poprzez mechaniczne uszkodzenie części roślin wyrządza szkody – ryzyko to z roku na rok zyskuje na znaczeniu.

 

Ubezpieczeniem mogą zostać objęte następujące uprawy należące do producenta rolnego zboża, kukurydza, rzepak, rzepik, ziemniaki, buraki cukrowe, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, owoce drzew i krzewów owocowych oraz truskawek, nasadzenia  drzew i krzewów owocowych oraz truskawek, rośliny strączkowe. W sezonie jesiennym możliwe jest ubezpieczenie zbóż ozimych i rzepaku ozimego.

 

Umowa ubezpieczenia obejmuje plon główny. Aby skorzystać z ubezpieczenia i wypełnić tym samym obowiązek ustawowy, należy ubezpieczyć posiadane uprawy od przynajmniej jednego z następujących ryzyk: powodzi, suszy, gradu, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych.

 

Istnieje możliwość rozszerzenia ochrony upraw rolnych od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez deszcz nawalny, huragan, lawinę, obsunięcie się ziemi czy piorun. W opcji dodatkowej ochronę można rozszerzyć też o ryzyko ognia. Klauzula ta nie jest jednak dotowana z budżetu państwa.

 

Zwierzęta gospodarskie

Jesienią równie ważne jest ubezpieczenie zwierząt. W ramach ubezpieczenia z dopłatą do składki z budżetu państwa, producent rolny może skorzystać z opcji ubezpieczenia bydła, koni, owiec, kóz, drobiu czy świń, znajdujących się w jego posiadaniu.

 

Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje zwierzęta od ryzyka padnięcia i uboju z konieczności, w następstwie następujących zdarzeń losowych - huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi i lawiny.

 

Tutaj również ochronę można rozszerzyć o ryzyko ognia, jednak podobnie jak w przypadku upraw, klauzula nie jest dotowana z budżetu państwa.

 

Agrocasco

Przedmiotem ubezpieczenia w ramach Agrocasco mogą być maszyny rolnicze oraz sprzęt rolniczy wraz z wyposażeniem dodatkowym. Produkt dedykowany jest dla właścicieli takich maszyn, w tym np. rolników, firm komunalnych z branży leśnej, ogrodniczej czy dealerów.

 

Polisa obejmuje przede wszystkim ochronę:

 

dla szkód ogniowych

na wypadek awarii z przyczyn zewnętrznych i wewnętrznych

w przypadku kradzieży

dla szkód w ogumieniu

dla ładunku w transporcie

dla szkód w szybach

 

W niektórych wariantach oferowane jest także zapewnienie maszyny zastępczej w przypadku szkody, zwrot kosztów parkowania, holowania, transportu do serwisu, zniesienie udziałów własnych, ochrona w przypadku usługowego wykorzystania maszyn czy opcja gwarantowanej sumy ubezpieczenia.

 

Autorem artykułu jest Konstanty Potocki, Koordynator ds. Ubezpieczeń Rolnych w TUZ Ubezpieczenia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Rolnictwo Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty Biuro prasowe
2025-03-12 | 06:00

Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty

Resort rolnictwa zapowiedział kontynuację dofinansowywania ubezpieczenia zwierząt gospodarskich od chorób zakaźnych, rozpoczętego w 2025 roku. Dopłata ponownie wyniesie 70
Rolnictwo Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?
2024-12-17 | 14:00

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?

Jedna z najnowocześniejszych instalacji rolniczych w kraju - magazyn zbożowy w Goli k. Gostynia w woj. wielkopolskim należący do gospodarstwa Top Farms Wielkopolska,
Rolnictwo SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
2024-12-02 | 01:00

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie. Firma już zapowiada kolejne inwestycje Dzięki uruchomieniu drugiego modułu szklarni w podwarszawskim Zdunowie,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.