Program węglowy Agreena w portfolio Chemirolu
Rolnictwo węglowe to temat dynamicznie rozwijający się w europejskim rolnictwie. Również polscy rolnicy mogą skorzystać z rozwiązań, które wiążą regeneracyjne metody uprawy z dodatkowym źródłem dochodów dla gospodarstw. PUH Chemirol sp. z o. o. i Agreena ApS podpisały porozumienie, które ma na celu wsparcie polskich plantatorów w uzyskaniu certyfikatów węglowych opartych na przyjaznych dla klimatu praktykach rolniczych.
Tematyka niskoemisyjności upraw z impetem wkracza na polski rynek produktów i usług dla rolnictwa. Od wiosny tego roku polscy rolnicy korzystający z rozwiązań czołowego dostawcy innowacji, doradztwa i środków produkcji rolniczej – Grupy Kapitałowej „Chemirol” zyskają również dostęp do oferty programu węglowego, światowego lidera w tym zakresie – duńskiej firmy Agreena.
Rolnictwo węglowe polega na wspieraniu praktyk rolniczych, które m.in. zwiększają składowanie węgla w glebie, magazynują CO2 z atmosfery w roślinach oraz zmniejszają emisję tego gazu. Ściśle wiąże się ono z koniecznością planowania stosowania środków produkcji, ochrony i nawożenia, ponieważ tzw. praktyki regeneracyjne oznaczają stopniowe odchodzenie od konwencjonalnych metod uprawy przy równoległym wsparciu tego procesu odpowiednio dobraną techniką ochrony i nawożenia.
– Każda innowacja ma szanse wdrożenia na gruntach rolnych jedynie w ścisłej współpracy z wiarygodnym partnerem gwarantującym bliskie rolnikowi doradztwo. Dlatego cieszymy się, że nasz program węglowy trafi do szerokiego portfolio usług PUH Chemirol sp. z o. o. – mówi Sebastian Balcerak, lider Agreena ds. rynku środkowoeuropejskiego.
Potwierdzeniem przejścia do praktyk regeneracyjnych jest zbywalny certyfikat węglowy wydawany w oparciu o międzynarodowo uznane standardy. Certyfikat to po prostu wyrażona w jednostkach CO2 pula zredukowanych przez rolnika emisji gazów cieplarnianych w uprawie. Ma on również swoją wartość rynkową i w przeliczeniu na hektar pozwala rolnikom – w zależności od tempa konwersji - osiągnąć dodatkowe dochody rzędu 65 EUR/ha. Uzyskaniu certyfikacji i otrzymaniu płatności służy właśnie prosta w obsłudze platforma www.agreena.com, w której polscy rolnicy mogą wybrać jako swojego doradcę PUH Chemirol.
– PUH Chemirol sp. z o. o. oferuje wyłącznie bezpieczne i sprawdzone rozwiązania, dlatego program węglowy oparty na uznanych, światowych metodach certyfikacji, obecny w kilkunastu państwach europejskich trafia do naszego portfolio. Zapraszamy wszystkich współpracujących z nami rolników do kontaktu z Doradcami Klienta Chemirolu ws. wdrożenia w ich gospodarstwach programu węglowego Agreena – dodaje Marek Dereziński Doradca Zarządu PUH „Chemirol” sp. z o.o.
Rolnictwo węglowe ma pomóc w osiągnięciu neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku. Otrzymując certyfikat węglowy rolnik osiąga nie tylko na korzyści środowiskowe, ale również wymierne korzyści finansowe.
Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?
SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.