Komunikaty PR

Rodzinny biznes, w którym każdy ma swoją rolę. Również technologie

2021-08-13  |  10:25
Biuro prasowe

Rodzina znaczy siła

Gospodarstwo rodziny Rosochackich położone na Dolnym Śląsku prowadzone jest na areale niemal 300 ha wraz z dzierżawami. Na tym obszarze uprawiana jest pszenica, jęczmień, rzepak oraz groch. Gospodarstwo było rozwijane od wielkości kilkunastu hektarów odziedziczonych po rodzicach w 1990 roku i sukcesywnie powiększane. Postępy, jakie w tym czasie stały się udziałem całej rodziny zostały osiągnięte dzięki dobremu planowaniu i ciężkiej pracy.

Początkowo park maszynowy należał do skromniejszych i oparty był na starszych maszynach polskich lub zza południowej granicy. Prawdziwym przełomem w rozwoju gospodarstwa było zakupienie w 2006 ciągnika John Deere 8230 z pomocą PROW. Od tego momentu z roku na rok przybywało nowych maszyn.

Gospodarstwo na tle innych wyróżnia się dużym zaangażowaniem z rodzin obu małżonków.

– Całą prace biurową wykonuje małżonka, dopilnowując wszystkich zobowiązań związanych z płatnościami i księgowością. Obie córki biorą czynny udział w prowadzeniu gospodarstwa. Starsza, Kinga pomaga przy składaniu wniosków o płatności bezpośrednie i w międzyczasie wykonała prawo jazdy na ciągnik i gdy jest taka potrzeba wykonuje z powodzeniem parce polowe. Z kolei młodsza córka, Dorota częściej pomaga wykonując np. zakup części do maszyn lub materiałów budowalnych, czym znacznie nas odciąża. W pracach na gospodarstwie pomagamy solidarnie z bratem. W prace angażuje się również dziadek Zdzisław, który chętnie wspiera nas, prowadząc ciągniki przy pryskaniu, zwożeniu zboza i uprawach. Każdy ma więc swój obszar, za który jest odpowiedzialny i wszystko to dobrze działa – mówi Daniel Rosochacki.

Czas na zmiany…

…nastąpił w 2006 roku, gdy zakupiono wspomniany model 8230 ciągnika John Deere. Kolejne lata to okres unowocześniania parku maszynowego, zwłaszcza że pierwszy ciągnik przez lata pracował bez większych usterek i do dziś stanowi ważną siłę w gospodarstwie. Zaufanie do marki stanowi jeden z ważniejszych czynników przy wyborze nowej maszyny. Dlatego też większość zakupywanych maszyn posiadało na masce logo z charakterystycznym „jelonkiem”. Następną zakupioną maszyną John Deere był opryskiwacz 740 w 2007, w 2009 r. rodzina zdecydowała się na zakup kombajnu T660, a w 2016 r. prasy John Deere 960. Dwa lata później park maszynowy został rozszerzony o ciągnik John Deere 7310R.

– Ciągnik John Deere 7310R wykonuje głównie talerzowanie, gruberowanie i rozsiewanie nawozów. Z kolei John Deere 8230, który jest z nami najdłużej wykonuje przeważnie siew zestawem uprawowo-siewnym i talerzowanie. Obydwa ciągniki podczas żniw zaprzęgnięte są do przyczep, co też pokazuje ich uniwersalność – precyzuje pan Daniel.

Czas na nowy opryskiwacz

Najnowszą maszyną w gospodarstwie stał się właśnie zakupiony opryskiwacz John Deere M962i. decyzję o postawienie akurat na ten sprzęt argumentują w gospodarstwie następująco:

– Opryskiwacz posiada systemy rolnictwa precyzyjnego, takie jak automatyczne sterowanie sekcjami i dawkowanie cieczy mogące być wykorzystywane przy nawożeniu. Ponadto dobrany został system podwójnych dysz z racji zmiennych warunków polowych i możliwości dobrania prędkości do warunków. Kolejnym udogodnieniem jest automatyczne prowadzenie belki za pomocą pięciu czujników, co jest koniecznością przy szerokości 30m i w pagórkowatym terenie. Z racji zasychania resztek środków ochrony roślin w dyszach i konieczności codziennego ich czyszczenia dobrany został system zamkniętej cyrkulacji czystej wody w belce, pozwalający na oczyszczenie belki ze środka ochrony roślin przy zapełnionym opryskiwaczu. Opryskiwacze serii M900 są wyposażane w skrętną oś i jest naszym zdaniem jedyne skuteczne rozwiązanie na pagórkowatym terenie – dodaje Daniel Rosochacki.

Wspomniany opryskiwacz jest standardowo wyposażony w zbiornik o pojemności 6200 l, natomiast zbiornik na wodę do płukania liczy 620 l. Maszyna posiada dwie pompy o wydajności 2 x 280 l/min każda (maksymalnie 250 l/min do belki). Opcjonalne, możliwe jest automatyczne sterowanie przechyleniem i wysokością belki z układem zarządzania narzędziem na uwrociach.

Na tempo pracy bez wątpienia pozytywny wpływ ma szeroka belka – w wariancie podwójnie składanym jej szerokość wynosi aż 24-30 m, a wariancie potrójnie składanym aż do 40 m. W zależności od rodzaju uprawy i innych potrzeb można regulować wysokość belki aż do 200 cm. Dodatkowo opryskiwacz John Deere M962i wyposażony został w opcjonalny wyświetlacz Generacji 4 4240 lub 4640 z ekranem dotykowym, co pozwala poprawić wydajność całego cyklu ochrony upraw – od dokumentacji i napełniania do transportu, oprysku i płukania.

Przydatna aplikacja

Równie ważnym czynnikiem obok wsparcia rodziny jest maksymalnie efektywne wykorzystanie godzin roboczych, zwłaszcza, że w gospodarstwie nie są zatrudnieni dodatkowi pracownicy. Niewątpliwie ważną rolę odgrywa rolnictwo precyzyjne. – Zakupiony w ostatnich latach ciągnik John Deere został wyposażony w system naprowadzania AutoTrac, jest on wykorzystywany praktycznie we wszystkich pracach polowych, począwszy od gruberowania i talerzowania po rozsiew wapna, pomiotu i nawozów granulowanych. Planujemy również zakup rozsiewacza z systemami rolnictwa precyzyjnego, które pozwoli sterować rozrzutem, rozważamy zastosowanie zmiennego dawkowania. Automatyczne naprowadzanie eliminuje nakładki, za czym jednocześnie idzie oszczędność paliwa, czasu, środków ochrony roślin i nasion. Manualne wyłączanie sekcji powoduje znaczne nakładki, ciężkie do wyeliminowania. Zautomatyzowane prowadzenie belki, czy zmienna prędkość pracy opryskiwacza sprawia ze wydajność jest nieporównywalnie większa. Nasze doświadczenia pokazują, że rolnictwo precyzyjne jest wręcz niezbędne do efektywnego prowadzenia gospodarstwa – kontynuuje Daniel Rosochacki.

Wykorzystanie nowoczesnych maszyn jest równie istotne, co efektywne planowanie pracy. Można to zrobić za pomocą aplikacji wspierających procesy, jak np. Operations Center. Wykorzystanie w codziennej pracy Operations Center pozwala zarządcom gospodarstw nie tyko mieć pełną wiedzę co do pracującej maszyny i jej parametrów, wyników pracy zestawionych w drobiazgowych raportach. To też sposób, by sprawnie delegować pracę, wybierając maszynę, środki (można dopisać ręcznie mieszaniny), ich dawkę, operatora, zalecenia robocze / komentarz.

Operatorzy podczas pracy na polu maszynami z nowoczesnymi technologiami w głównej mierze doceniają łatwość obsługi i mnogość zautomatyzowanych czynności. Pomimo rosnących gabarytów maszyn i większej ilości zastosowanej w nich elektroniki ich obsługa potrafi być ograniczona do obserwacji. Pozwala to na lepsze skupienie się na jakości i rezultacie przeprowadzanej czynności.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Rolnictwo Jak zadbać o lepsze zyski w branży ogrodniczej dzięki zabezpieczeniom? Biuro prasowe
2024-03-28 | 12:00

Jak zadbać o lepsze zyski w branży ogrodniczej dzięki zabezpieczeniom?

Rozpoczął się sezon wiosenny, który przynosi ze sobą nie tylko kolorowe kwiaty, ale także wyzwania dla branży. Niepewna pogoda i wymagająca sytuacja na rynku skłania
Rolnictwo DANONE podsumowuje rok realizacji nowej strategii zrównoważonego rozwoju
2024-02-19 | 10:00

DANONE podsumowuje rok realizacji nowej strategii zrównoważonego rozwoju

Kondycja zdrowotna społeczeństw oraz stan planety stanowią nierozerwalny związek – kierując się takim podejściem, firma w ciągu ostatnich 12 miesięcy zrealizowała
Rolnictwo Zakończono audyt rolnictwa regeneratywnego gospodarstw współpracujących z Danone
2024-02-05 | 15:00

Zakończono audyt rolnictwa regeneratywnego gospodarstw współpracujących z Danone

W 100% gospodarstw dostarczających  mleko na potrzeby produkcji produktów mlecznych Danone w Polsce zrealizowano audyt poziomu wdrożenia praktyk rolnictwa regeneratywnego. Tym samym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.