Komunikaty PR

Rozwiązania logistyczne dla producentów warzyw i owoców

2022-08-03  |  14:05
Biuro prasowe
Kontakt
Wojciech Podsiadły
Get More Services

ul. Rynek 60/2
50-116 Wrocław
w.podsiadly|getmoreservices.pl| |w.podsiadly|getmoreservices.pl
+48571246669
www.getmoreservices.pl

Trwające od wiosny po późne lato zbiory warzyw gruntowych i owoców są dla ich producentów okresem wzmożonej intensywności transportu wewnętrznego. Jakie rozwiązania logistyczne pozwalają stawić czoła sezonowemu skokowi przepływów materiałowych?

W ciągu zaledwie kilku miesięcy przez magazyny producentów rolnych w naszym kraju przepływa około 9 mln ton owoców i warzyw. Jak efektywnie kosztowo obsłużyć ładunki w tym okresie przy założeniu, że przez pozostałą cześć roku zapotrzebowanie na pojazdy transportu wewnętrznego jest znacznie niższe?

Wynajem krótkoterminowy – rozwiązanie skrojone dla sezonowości

W typowej dla produkcji rolnej sytuacji, w której intensywność procesów transportu wewnętrznego w wybranym okresie jest znacznie wyższa niż w pozostałych miesiącach, utrzymywanie przez cały rok floty obliczonej na wysoki sezon jest nieuzasadnionym wydatkiem. Czas zwrotu z tego rodzaju inwestycji jest wydłużony o okres, w którym wózki widłowe nie są intensywnie eksploatowane. Z czasem nawet nieużywane w pełni pojazdy ulegają amortyzacji się i tracą na wartości. W związku z tym podmiotom działającym w branżach o dużej sezonowości poleca się wynajem krótkoterminowy. – Wynajem krótkoterminowy wózków widłowych jest wyjątkowo korzystny dla producentów warzyw i owoców z kilku względów. Po pierwsze, za pojazdy płaci się tylko w okresie, w którym rzeczywiście są użytkowane. Po drugie, za każdym razem można sięgnąć po najnowsze pod względem technologicznym rozwiązania, z osprzętem idealnie dopasowanym do konkretnych potrzeb. Pozwala to zawsze stosować pojazdy na miarę wymagań – nawet jeśli z roku na rok zmienił się typ uprawy i nośnik ładunków – tłumaczy Eliza Świętochowska, Dyrektor Działu Wynajmu STILL Polska. Jakie wyposażenie i rodzaje wózków są obecnie wynajmowane najchętniej przez producentów owoców i warzyw?

Wózki widłowe i sprzęt polecane dla producentów owoców i warzyw

Firmy zajmujące się produkcją warzyw gruntowych oraz owoców z drzew, krzewów i plantacji jagodowych w rozładunku samochodów oraz transporcie wewnętrznym najchętniej korzystają z uniwersalnych wózków czołowych z przeciwwagą. Coraz częściej popularne dotąd pojazdy na LPG zastępowane są wózkami elektrycznymi nieustępującymi już obecnie maszynom spalinowym pod względem wydajności. Za pojazdami akumulatorowymi przemawia komfort pracy (niski hałas i wibracje, brak spalin) oraz możliwość wjeżdżania nimi bez ograniczeń do zamkniętych magazynów. – Czołowe wózki elektryczne o udźwigu do dwóch ton bez trudu radzą sobie z transportem skrzyniopalet wypełnionych owocami i warzywami. Umożliwiają rozładunek i rozładunek samochodów, przewóz nośników ładunku w poziomie oraz ich sztaplowanie – relacjonuje Eliza Świętochowska. – Dość często producenci rolni proszą wyposażenie wynajmowanych wózków w obrotnice, umożliwiające proste przesypywanie owoców ze skrzyń do większych pojemników. Popularnym wyposażeniem jest także przesuw boczny, dzięki któremu można wyeliminować część manewrów podczas załadunku, rozładunku i sztaplowania – tłumaczy Dyrektor Działu Wynajmu STILL Polska.

W chłodniach i większych magazynach – wózki techniki magazynowej

Producenci posiadający własne magazyny, chłodnie i bardziej rozbudowane potrzeby w obszarze transportu wewnętrznego korzystają także ze specjalistycznego sprzętu. Ze względu na oszczędność miejsca, w chłodniach chętnie wykorzystywane są wózki widłowe umożliwiające pracę w węższych alejkach oraz sprawną obsługę ładunków w wyższych partiach regałów. Pomocniczo w załadunku i rozładunku zastosowanie znajdują także różnego rodzaju elektryczne wózki paletowe (w zależności od specyfiki organizacji pracy magazynu unoszące bądź podnośnikowe). Również tego typu pojazdy można znaleźć we flotach wynajmu krótkoterminowego wiodących producentów urządzeń transportu wewnętrznego.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Get More Services
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Rolnictwo Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW? Biuro prasowe
2024-12-17 | 14:00

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?

Jedna z najnowocześniejszych instalacji rolniczych w kraju - magazyn zbożowy w Goli k. Gostynia w woj. wielkopolskim należący do gospodarstwa Top Farms Wielkopolska,
Rolnictwo SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
2024-12-02 | 01:00

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie. Firma już zapowiada kolejne inwestycje Dzięki uruchomieniu drugiego modułu szklarni w podwarszawskim Zdunowie,
Rolnictwo Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa
2024-11-26 | 15:30

Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa

Santander Leasing zaprezentował z analizę AGROskop dotyczącą bieżącej sytuacji w rolnictwie, w tym uwzględniającą otoczenie makroekonomiczne oraz koniunkturę i inwestycje oraz prognozę

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców

Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.

Konsument

Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich

W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciudziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.

Zdrowie

Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych

W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.