Rozwój i upowszechnianie OZE na wsi to dzisiaj konieczność
Już tylko kilka dni dzieli nas do rozpoczęcia V. Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo” w pełni poświęconej odnawialnym źródłom energii. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu organizowanym przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion, przyjęli m.in.– Kadri Simson, komisarz ds. energii UE, Norbert Lins, przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. rolnictwa i rozwoju wsi (AGRI) oraz prof. Jerzy Buzek, przewodniczący rady programowej Fundacji EFRWP, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego.
Rozwój inwestycji OZE na obszarach wiejskich, a w szczególności rynku biogazu, może być skuteczną odpowiedzią na zagrożenia dotyczące bezpieczeństwa i transformacji energetycznej, zwłaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej. V. Międzynarodowa Konferencja „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo” ma na celu określenie kierunków rozwoju sektora OZE na terenach wiejskich, sposobów jego finansowania oraz zaprezentowanie doświadczeń i dobrych przykładów inwestycji OZE. Do dyskusji zaprosiliśmy przedstawicieli sektora gospodarki, organizacji pozarządowych, branżowych i rolniczych, a także samorządowców, polityków, przedsiębiorców i rolników, zaangażowanych w rozwój odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich.
Swój udział i wkład merytoryczny w wydarzenie zapowiedzieli specjalni goście - Kadri Simson, komisarz ds. energii UE, Norbert Lins, przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. rolnictwa i rozwoju wsi (AGRI), oraz prof. Jerzy Buzek, przewodniczący rady programowej Fundacji EFRWP, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego.
W pierwszym panelu pn. „Samowystarczalność energetyczna obszarów wiejskich” wezmą udział:
- Norbert Lins – przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. rolnictwa i rozwoju wsi (AGRI)
- Teresa Czerwińska – wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego
- Jerzy Buzek – przewodniczący Rady Programowej Fundacji EFRWP, członek komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE
- Narcis de Carreras Roques – prezes GD4s.
Natomiast podczas drugiego panelu pn. „Doświadczenia w zakresie realizacji inwestycji OZE na obszarach wiejskich” dyskutować będą:
- Grzegorz Brodziak – prezes zarządu Goodvalley AGRO S. A.
- Wojciech Suwik – dyrektor w Departamencie Sprzedaży spółki ESOLEO
- Marcin Laskowski – prezes zarządu PGB Inwestycje Sp. z o.o.
- Ryszard Pawlik – doradca parlamentarny Jerzego Buzka, posła do PE
- Mateusz Balcerowicz – dyrektor Departamentu Innowacji w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Biznesalert.pl, TVP Szczecin, Tygodnik Poradnik Rolniczy, Top agrar Polska, WysokieNapiecie.pl, Ekonatura, BiznesiEkologia.com, Agropolska.pl, AgroNews.com.pl, Gramwzielone.pl, OptimalEnergy.pl.
- Rozwój i upowszechnianie odnawialnych źródeł energii jest dzisiaj koniecznością. Zwiększenie udziału odnawialnej energetyki na terenach wiejskich to szansa dla polskiej wsi na zapewnienie jej bezpieczeństwa energetycznego, na rozwój przedsiębiorczości oraz ożywienie gospodarcze. Będziemy o tym rozmawiać podczas piątkowej konferencji w Centrum Współpracy Międzynarodowej Grodno, które stanie się miejscem debaty oraz wymiany poglądów i doświadczeń na temat przyszłości odnawialnych źródeł energii w naszym otoczeniu. Nasza konferencja jest przestrzenią do dialogu dla różnych środowisk w związku z przejściem od energetyki konwencjonalnej w stronę nowych technologii i energii odnawialnej. Kierujemy ją zarówno do ekspertów i praktyków gospodarczych, jak i do przedstawicieli organizacji okołobiznesowych, a także samorządowców - mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji EFRWP.
Konferencja odbędzie się 21 października br. w Centrum Współpracy Międzynarodowej Grodno k. Międzyzdrojów. Wszystkich zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii i ochroną środowiska na obszarach wiejskich zapraszamy do obejrzenia konferencji online poprzez stronę: https://www.forum-grodno.pl/transmisja.
Program konferencji dostępny jest na stronie https://www.forum-grodno.pl/agenda/.
„Energetyka, Środowisko, Rolnictwo” to cykliczna konferencja poświęcona problematyce bezpieczeństwa energetycznego, środowiska naturalnego oraz rolnictwa w kontekście rozwoju obszarów wiejskich w Polsce oraz Unii Europejskiej. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i Agro Promotion.

Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.
Polityka
Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.
Transport
Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.