Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol kluczowa dla polskiej gospodarki
38 pr & content communication
Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl
Za nami kolejna odsłona rankingu „Złota Setka Polskiego Rolnictwa”. Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol, jeden z największych producentów przetworów mleczarskich w Polsce, została w nim sklasyfikowana na 7 miejscu. Mlekpol obecny jest na rynku od 40 lat i od tego czasu odgrywa istotną rolę w rozwoju rodzimej gospodarki.
Ranking „Złota Setka Polskiego Rolnictwa” powstaje na podstawie analizy czynników finansowych poszczególnych przedsiębiorstw. Autorzy zestawienia biorą pod uwagę przede wszystkim roczny przychód, rentowność oraz obrót poszczególnych firm.
Wyniki ekonomiczne są bowiem wyznacznikiem pozycji przedsiębiorstw na rynku krajowym i zagranicznym. Ich wartość uzależniona jest natomiast od wyborów konsumentów, którzy – w przypadku nabiału – coraz większą uwagę przywiązują do sprawdzonych produktów, które zostały wytworzone w tradycyjny sposób, na bazie polskiego surowca. Te wartości cechują SM Mlekpol, dlatego Spółdzielnia po raz kolejny znalazła się wśród 10 najważniejszych podmiotów spożywczych w naszym kraju.
Dobra kondycja finansowa Mlekpolu oraz przede wszystkim konsekwentnie i przez lata realizowana polityka konsolidacji i rozwoju spowodowała, że firma z powodzeniem konkuruje z renomowanymi europejskimi podmiotami. W ubiegłym roku wartość sprzedaży i wyrobów SM Mlekpol wyniosła ponad 4,3 miliarda zł, z czego 711 milionów pochodziło ze sprzedaży poza granice Polski – asortyment Spółdzielni dostępny jest na pięciu kontynentach.
Złota Setka Polskiego Rolnictwa to jedno z najważniejszych zestawień dotyczących branży spożywczej w naszym kraju. Produkcja rolnicza stanowi bowiem fundament polskiej gospodarki. Widoczne było to przede wszystkim w tym trudnym roku, kiedy zmierzyliśmy się z wybuchem epidemii koronawirusa. Mimo ograniczeń i obostrzeń produkcja żywności rośnie i stanowi coraz większy odsetek polskiego PKB. Dlatego z wielką satysfakcją przyjąłem wyniki tegorocznej Złotej Setki. Nasza Spółdzielnia obchodzi w tym roku swój szczególny jubileusz – 40-lecie powstania, a ranking jest nagrodą za wieloletni trud podjęty przez rolników, pracowników oraz partnerów handlowych. Nie traktujemy jednak wyników jako elementu rywalizacji na polskim rynku. Stanowi on dla nas dodatkową motywację do dalszej pracy oraz potwierdzenie istotnej roli jaką Spółdzielnia i sektor spożywczy pełni w systemie gospodarczym i ekonomicznym Polski – komentuje Edmund Borawski, Prezes Zarządu SM Mlekpol.
Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie to jeden z największych producentów mleka i wyrobów mleczarskich w Polsce. Od wielu jest niekwestionowanym liderem rodzimego mleczarstwa oraz jednym z dwudziestu największych przetwórców mleka w Europie. Jako pierwszy podmiot skupowy w Polsce SM Mlekpol przekroczył granicę 1,93 mld litrów uzyskanego mleka rocznie. To ponad 5 milionów litrów mleka dziennie, od 9 tys. producentów – członków Spółdzielni. Produkty Mlekpolu powstają w 13 nowoczesnych i wysoko wyspecjalizowanych zakładach produkcyjnych w: Grajewie, Zambrowie, Mrągowie, Kolnie, Sejnach, Bydgoszczy, Sokółce, Dąbrowie Białostockiej, Radomiu, Zwoleniu, Gorzowie Wielkopolskim i Suwałkach. SM Mlekpol oferuje konsumentom szeroki asortyment produktów mleczarskich, do których m.in. należą marki: Łaciate, Milko, Maślanka Mrągowska i Rolmlecz.
SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa
Lignosulfoniany – moc natury w nawozach dolistnych foliQ
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.