Tractor of the Year 2022 – podwójne zwycięstwo firmy John Deere
Międzynarodowy konkurs Tractor of the Year 2022 dobiegł końca. 26 dziennikarzy z 25 europejskich krajów wyłoniło laureatów w 3 kategoriach oraz głównego finalistę. Na podium znalazły się dwie maszyny od John Deere’a. Model 7R 350 AutoPowr zdobył tytuł Ciągnika Roku, a model 6120M AutoPowr otrzymał nagrodę dla najlepszego ciągnika użytkowego (kategoria Best Utility). W jury Polskę reprezentował Edmund Lorencowicz z „Rolniczego Przegladu Technicznego”.
Czym wyróżnił się John Deere?
W głównej kategorii konkurencja była spora. Ciągnik John Deere 7R 350 AutoPowr zaimponował sędziom we wszystkich aspektach bardzo rygorystycznego procesu głosowania. Doceniono:
- technologię pokładową i pakiet automatyki;
- szeroką, przestronną kabinę zapewniającą kierowcy maksymalny komfort;
- doskonałe osiągi w polu;
- wysoką wydajność;
- układ kierowniczy ActiveCommand Steering (ACS);
- system dociążenia ciągnika EZ Ballast.
Jak czytamy w uzasadnieniu na oficjalnej stronie konkursu: „EZ balast umożliwia automatyczny montaż i demontaż 1700 kg balastu. To rewolucjonizuje sposób, w jaki rolnicy i wykonawcy mogą zarządzać balastowaniem (bez zbędnego wysiłku i straty czasu), aby indywidualnie dostosować ciągnik do każdego zadania, zapobiec ugniataniu gleby lub w razie potrzeby poprawić trakcję”.
W kategorii Best Utility model John Deere 6120M AutoPowr uzyskał wysokie noty dzięki:
- kompaktowej konstrukcji i elastyczności gwarantowanej przez rozstaw osi 2,4 m;
- dużej ładowności (4,7 t);
- zastosowaniu najnowszej technologii rolnictwa precyzyjnego;
- doskonałej przydatności do pracy z ładowaczem czołowym.
Kryteria oceny
Wybierając Tractor of the Year jury ocenia: silnik, skrzynię biegów, elektronikę, hydraulikę, komfort kabiny, innowacyjne możliwości techniczne, rozwiązania rolnictwa precyzyjnego, design.
W kategorii Best Utility jury bierze pod uwagę tylko część ciągników – uniwersalne i użytkowe, powyżej 70 KM, z maksymalnie 4 cylindrami, o maksymalnej masie roboczej 10,5 t i maksymalnym rozstawie osi 2,55 m. Ocenia się: silnik, skrzynię biegów, hydraulikę, komfort, innowacyjne rozwiązania techniczne, wszechstronność i design.
O konkursie
Tractor of the Year to jeden z ważniejszych konkursów branżowych. Istnieje od 1998 r. Drugi rok z rzędu nagrody zostały wręczone podczas Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej EIMA w Bolonii, we Włoszech.
Przypomnijmy, że John Deere nie pierwszy raz zdobywa tytuł Tractror of the Year – ma na koncie już 3 wygrane. W 2012 r. nagrodzono model 7280 R, w 2007 r. model 8530, a w 2002 r. 8020 series.
SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa
Lignosulfoniany – moc natury w nawozach dolistnych foliQ
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.