Tractor of the Year 2022 – podwójne zwycięstwo firmy John Deere
Międzynarodowy konkurs Tractor of the Year 2022 dobiegł końca. 26 dziennikarzy z 25 europejskich krajów wyłoniło laureatów w 3 kategoriach oraz głównego finalistę. Na podium znalazły się dwie maszyny od John Deere’a. Model 7R 350 AutoPowr zdobył tytuł Ciągnika Roku, a model 6120M AutoPowr otrzymał nagrodę dla najlepszego ciągnika użytkowego (kategoria Best Utility). W jury Polskę reprezentował Edmund Lorencowicz z „Rolniczego Przegladu Technicznego”.
Czym wyróżnił się John Deere?
W głównej kategorii konkurencja była spora. Ciągnik John Deere 7R 350 AutoPowr zaimponował sędziom we wszystkich aspektach bardzo rygorystycznego procesu głosowania. Doceniono:
- technologię pokładową i pakiet automatyki;
- szeroką, przestronną kabinę zapewniającą kierowcy maksymalny komfort;
- doskonałe osiągi w polu;
- wysoką wydajność;
- układ kierowniczy ActiveCommand Steering (ACS);
- system dociążenia ciągnika EZ Ballast.
Jak czytamy w uzasadnieniu na oficjalnej stronie konkursu: „EZ balast umożliwia automatyczny montaż i demontaż 1700 kg balastu. To rewolucjonizuje sposób, w jaki rolnicy i wykonawcy mogą zarządzać balastowaniem (bez zbędnego wysiłku i straty czasu), aby indywidualnie dostosować ciągnik do każdego zadania, zapobiec ugniataniu gleby lub w razie potrzeby poprawić trakcję”.
W kategorii Best Utility model John Deere 6120M AutoPowr uzyskał wysokie noty dzięki:
- kompaktowej konstrukcji i elastyczności gwarantowanej przez rozstaw osi 2,4 m;
- dużej ładowności (4,7 t);
- zastosowaniu najnowszej technologii rolnictwa precyzyjnego;
- doskonałej przydatności do pracy z ładowaczem czołowym.
Kryteria oceny
Wybierając Tractor of the Year jury ocenia: silnik, skrzynię biegów, elektronikę, hydraulikę, komfort kabiny, innowacyjne możliwości techniczne, rozwiązania rolnictwa precyzyjnego, design.
W kategorii Best Utility jury bierze pod uwagę tylko część ciągników – uniwersalne i użytkowe, powyżej 70 KM, z maksymalnie 4 cylindrami, o maksymalnej masie roboczej 10,5 t i maksymalnym rozstawie osi 2,55 m. Ocenia się: silnik, skrzynię biegów, hydraulikę, komfort, innowacyjne rozwiązania techniczne, wszechstronność i design.
O konkursie
Tractor of the Year to jeden z ważniejszych konkursów branżowych. Istnieje od 1998 r. Drugi rok z rzędu nagrody zostały wręczone podczas Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej EIMA w Bolonii, we Włoszech.
Przypomnijmy, że John Deere nie pierwszy raz zdobywa tytuł Tractror of the Year – ma na koncie już 3 wygrane. W 2012 r. nagrodzono model 7280 R, w 2007 r. model 8530, a w 2002 r. 8020 series.

Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.