Za nami Europejskie Forum Rolnicze 2022
Bezpieczeństwo żywnościowe w kontekście wojny w Ukrainie, a także ogrom wyzwań stojących przed europejskim rolnictwem w obliczu konsekwencji wywołanych sytuacją geopolityczną i klimatyczną to główne tematy dyskusji podczas IV Europejskiego Forum Rolniczego. W trakcie konferencji, która odbyła się 30 czerwca br., podnoszono także konieczność zrewidowania przez Komisję Europejską prognoz dotyczących przyszłości rolnictwa oraz Wspólnej Polityki Rolnej. Dużo uwagi poświęcono cyfryzacji wsi i perspektywom rozwoju w tym zakresie, zielonemu rolnictwu i nowoczesnym rozwiązaniom, a także przyszłości systemu ubezpieczeń społecznych w związku z suszą i innymi zagrożeniami.
Uczestnicy konferencji wraz z jej organizatorami – Fundacją Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej
i Agro Promotion dokonali analizy aktualnej sytuacji geopolitycznej i jej wpływu na rolnictwo oraz wskazali kluczowe wyzwania stojące przed sektorem rolno-spożywczym. Branża wciąż odczuwa także skutki pandemii, która doprowadziła do osłabienia gospodarki europejskiej. W trakcie dyskusji nie zabrakło pomysłów i prezentacji innowacyjnych rozwiązań, które pomogłyby wzmocnić polską wieś, a także konkretnych propozycji przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców wsi.
Europejskie Forum Rolnicze podsumowują również przedstawiciele firm: Polmlek, Bio-Lider oraz Grupy Azoty.
- Tegoroczna edycja Europejskiego Forum Rolniczego za nami. Był to dzień pełen wartościowych dyskusji, wymiany doświadczeń i spostrzeżeń. Podsumowując tematy poruszane podczas debat i paneli dyskusyjnych można powiedzieć, że funkcjonując w obecnej rzeczywistości, trzeba tak planować działania strategiczne, aby być przygotowanym na sytuacje kryzysowe. Stąd ważnym elementem są inwestycje w rozwiązania zapewniające samowystarczalność energetyczną, a także planowanie produkcji pozwalające na elastyczność i dywersyfikację, co od dawna jest w Grupie Polmlek priorytetem i z powodzeniem jest realizowane, w dużej mierze dzięki konsolidacji i akwizycji kolejnych podmiotów– mówi Marcin Witulski, Prezes Zarządu Polmlek Sp. z o.o. w Lidzbarku Warmińskim.
- Podczas tegorocznej edycji Europejskiego Forum Rolniczego Bio-Lider mógł zaprezentować swoje stanowisko w panelu dyskusyjnym „Zielone rolnictwo – nowoczesne rozwiązania”. Doświadczenie
w dostarczaniu producentom rolnym innowacyjnych rozwiązań w postaci preparatów mikrobiologicznych pozwoliło na podjęcie dyskusji dotyczącej wpływu nowoczesnych technologii na efektywność produkcji czy bezpieczeństwo ich stosowania. Dodatkowo była to również okazja do przedstawienia strategii działania podczas wdrażania produktów, prowadzenia badań i doświadczeń, a także nakreślenia problemów, z jakimi spotykają się producenci biopreparatów. EFR to wspaniałe wydarzenie, na najwyższym poziomie, a udział w nim to prawdziwy zaszczyt – zauważa EWA Kaniowicz, Prezes BIO-GEN, spółki należącej do właściciela firmy Bio-Lider.
- W Grupie Azoty wdrażamy nowoczesne rozwiązania odpowiadające potrzebom polskiego i europejskiego rolnictwa. Konsekwentnie rozwijamy nowe formuły nawozowe, zgodnie z europejskimi wymaganiami klimatycznymi, stawiając również na innowacyjne rozwiązania z obszaru rolnictwa precyzyjnego. Z dużym zaangażowaniem wspieramy nowe rozwiązania, mające pozytywny wpływ na europejskie rolnictwo, stąd nasza obecność na Europejskim Forum Rolniczym. Takie inicjatywy są szczególnie istotne w obliczu agresji Rosji na Ukrainę i związanych z tym zawirowań na rynkach surowcowych i energetycznych, które są ogromnym wyzwaniem zarówno dla producentów rolnych, jak i producentów nawozów. Bez względu na okoliczności, priorytetem Grupy Azoty pozostaje utrzymanie produkcji na maksymalnym poziomie, by zapewniać stały dostęp do najwyższej jakości nawozów dla krajowych producentów rolnych – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.
W gronie Partnerów Strategicznych Europejskiego Forum Rolniczego 2022 znalazły się: Polmlek, Bio-Lider, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Grupa Azoty.
Partnerami Głównymi wydarzenia były AGRO Ubezpieczenia - Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych oraz Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA w Broniszach.
Partnerami wydarzenia były także firmy: KWS, 365FarmNet, Stacja Hodowli i Unasieniania Zwierząt Sp. z o.o. w Bydgoszczy oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A.
Czas podsumowań Europejskiego Forum Rolniczego 2022 jest również okazją do przekazania podziękowań wszystkim Partnerom czerwcowej konferencji za ich udział, współpracę partnerską oraz zaangażowanie merytoryczne.
SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa
Lignosulfoniany – moc natury w nawozach dolistnych foliQ
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.