Rosyjscy hakerzy wzięli na cel ukraińskie media
Hakerzy wykorzystują Follina - lukę umożliwiającą zdalne wykonanie kodu w narzędziu Microsoft Windows Support Diagnostic Tool (MSDT), obecnie śledzoną jako CVE-2022-30190. Zainfekowanie komputera może nastąpić po otwarciu spreparowanego przez oszustów dokumentu. Ataki wykorzystujące Follina po raz pierwszy odnotowano w kwietniu bieżącego roku.
Ukraiński Computer Emergency Response Team twierdzi, że rosyjscy hakerzy wzięli na cel 500 odbiorców reprezentujących organizacje medialne na Ukrainie, w tym stacje radiowe, telewizyjne oraz gazety.
- Nie jest to pierwszy atak grupy Sandworm wymierzony przeciwko Ukrainie. Tego typu incydenty mają miejsce już od kilku lat. Natomiast w kwietniu Sandworm próbował unieszkodliwić dużego ukraińskiego dostawcę energii za pomocą złośliwego oprogramowania Industroyer. Trzeba obiektywnie przyznać, że Rosjanie nie odnoszą jakiś spektakularnych sukcesów na cyberwojnie. Ukraińcy dobrze przygotowali się na odparcie cybernetycznej ofensywy, bowiem zmagają się z rosyjskimi hakerami co najmniej od 2014 roku i zdążyli zaznajomić się z metodami stosowanymi przez wroga - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
W lutym analitycy bezpieczeństwa odkryli, że Sandworm jest grupą odpowiedzialną za stworzenie i obsługę botnetu Cyclops Blink, malware’u manipulującego oprogramowaniem układowym. Pod koniec kwietnia Stany Zjednoczone wyznaczyły nagrodę w wysokości 10 tys. dolarów dla każdego, kto pomógłby zlokalizować członków tej znanej grupy hakerskiej.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.