Rosyjski botnet RSocks uziemiony
W operacji ściągania cyberprzestępców zaangażowano FBI i siły policyjne w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii. Botnet RSocks przekształcał zainfekowane urządzenia w serwery proxy, a następnie wykorzystywał je do przeprowadzania różnego rodzaju działań przestępczych. Typowe scenariusze obejmowały akcje phishingowe, kradzież danych uwierzytelniających czy też próby przejęcia kont. Korzystanie z usług proxy utrudniało śledzenie cyberprzestępców przez organy ścigania, zwłaszcza kiedy adresy IP należały do osób nieświadomych tego, że ich urządzenia zostały przejęte przez hakerów.
RSocks był również promowany przez boty zakupowe, takie jak np. bot sneaker - program zaliczany do aplikacji zakupowych.
Jak wynika z komunikatu Departamentu Sprawiedliwości na liście ofiar znalazło się kilka dużych publicznych i prywatnych podmiotów, w tym uniwersytet, hotel, studio telewizyjne i producent elektroniki, a także osoby prywatne. Wprawdzie działanie RSocks zostało praktycznie powstrzymane, ale pomimo międzynarodowej operacji nie udało się aresztować cyberprzestępców.
- W ostatnich latach botnety stały się poważnym zagrożeniem zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i biznesowych. Jednakże na ich działanie szczególnie narażeni są właściciele słabo zabezpieczonych routerów, a także urządzeń należących do kategorii Internetu Rzeczy. Najlepszym sposobem na ochronę jest ich aktualizacja, a także zmiana domyślnych haseł na własne, mocniejsze. Warto też pomyśleć, o skonfigurowaniu oddzielnej sieci dla przedmiotów IoT, która będzie odizolowana od urządzeń krytycznych - wyjaśnia Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Źródło; marken,com.pl; bitdefender.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.