Komunikaty PR

Rumuni będą płacić mniej za prywatne usługi i produkty zdrowotne w 2020 r.

2020-05-05  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt

Marketing
PMR

Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com
Do pobrania Pakiet-PR ( 1.4 MB )

Pandemia koronawirusa będzie miała negatywny wpływ na rynek prywatnej opieki zdrowotnej, co odzwierciedlają najnowsze prognozy PMR na rok 2020, opublikowane w raporcie "Private healthcare market in Romania 2020. Market analysis an development forecasts for 2020-2025". PMR spodziewa się wzrostu PKB i jego składników na rok 2021, a także odpowiednio wzrostu wartości rynku prywatnej opieki zdrowotnej.

 

Telemedycyna: siła napędowa rynku prywatnej opieki zdrowotnej w 2020 r.

W ciągu ostatnich kilku lat rumuński sektor prywatnej opieki zdrowotnej znacznie się rozwinął, przyciągając znaczną liczbę międzynarodowych inwestorów i lokalnych przedsiębiorców.

Szanse na tym rynku to między innymi:

  • Rosnąca popularność usług telemedycznych w czasach pandemii.
  • Obniżenie poziomu zadowolenia pacjentów z usług publicznych.
  • Powoli zmieniająca się mentalność pacjentów, którzy stają się coraz lepiej poinformowani i domagają się zintegrowanych i spersonalizowanych usług medycznych. Usługi te mogą być oferowane wyłącznie przez sektor prywatny, który w związku z tym przyciąga tych pacjentów.
  • Szeroko zakrojona działalność w zakresie fuzji i przejęć, zwiększenie siły największych graczy, co pomoże im rozwijać swoją ofertę i dyktować ceny.

 

Istnieją również kwestie negatywne, które utrudniają rozwój sektora prywatnego:

  • Pandemia koronawirusa z pewnością będzie miała negatywny wpływ na rynek prywatnej opieki zdrowotnej, co znajduje odzwierciedlenie w naszych prognozach.
  • Bariera kulturowa. Rumuńscy klienci są przyzwyczajeni do tego, że koszty opieki zdrowotnej są pokrywane przez państwo i nie wyobrażają sobie płacenia za ochronę, ponieważ państwo zawsze zapewniało bezpłatne usługi zdrowotne.
  • Fakt, że na ustawodawstwo w zakresie ochrony zdrowia wpływa polityka.
  • Bariery w rozwoju szpitali prywatnych, w tym ograniczona siła nabywcza społeczeństwa: w ostatnich latach rynek ten wzrósł na arenie placówek jednodniowych, a rynek szpitali prywatnych nadal stanowi znikomą część całego rynku szpitalnego.
  • Obecne otoczenie publicznej opieki zdrowotnej oraz kompleksowy pakiet podstawowy oferowany w systemie publicznym.
  • Występowanie płatności nieformalnych, zamiast innych, bardziej przejrzystych mechanizmów płatności, w sektorze publicznym.

 

Zawieszenie usług medycznych w celu doprowadzenia do pogorszenia sytuacji na rynku prywatnej opieki zdrowotnej w 2020 r.

Oczekuje się, że rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa w Europie, a w konsekwencji spowolnienie głównych gospodarek europejskich, osłabi wzrost gospodarczy Rumunii. Na dzień sporządzenia sprawozdania przewidujemy ujemną stopę wzrostu PKB (produktu krajowego brutto) na rok 2020. Utrzymująca się niepewność (która może zaszkodzić prywatnym inwestycjom), połączona z pogorszeniem eksportu (spowodowanym ograniczonym popytem zewnętrznym, zwłaszcza we Włoszech, które są jednym z kluczowych partnerów handlowych Rumunii), nietypowe działania rządu podjęte w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa (wprowadzenie stanu wyjątkowego i tymczasowe zamknięcie w całym kraju, włącznie z zawieszeniem szkół, zamknięciem hoteli, restauracji i obiektów rozrywkowych, częściowym zamknięciem granic i zawieszeniem podróży międzynarodowych), wraz ze zmniejszeniem wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych (w szczególności w zakresie produktów innych niż podstawowe), doprowadzi do pogorszenia sytuacji makroekonomicznej w Rumunii. Będzie to miało bezpośredni negatywny wpływ na wszystkie rodzaje finansowania prywatnej opieki zdrowotnej - opłaty za usługi oraz zakup abonamentów i ubezpieczeń przez przedsiębiorstwa i osoby fizyczne. Do negatywnego rozwoju rynku prywatnej opieki zdrowotnej w Rumunii przyczyni się również zawieszenie wielu procedur medycznych innych niż leczenie przypadków koronawirusa oraz badanie potencjalnych pacjentów.

 

<wykres>

 

Pozytywne tempo wzrostu na rynku prywatnej opieki zdrowotnej w 2021 r.

Jeśli problem koronawirusa uspokoi się w tym roku, PMR oczekuje wzrostu PKB i jego składników w 2021 roku. Będzie to częściowo odzwierciedlać niski punkt odniesienia w danych statystycznych, wraz ze stopniowym odnawianiem się optymizmu wśród przedsiębiorstw i konsumentów. Dlatego też PMR prognozuje dodatnią dynamikę wzrostu na rynku prywatnej opieki zdrowotnej w 2021 r., choć może ona być znacznie niższa niż w latach poprzednich (przed 2020 r.), ponieważ na ożywienie rynku potrzeba będzie czasu.

Należy jednak zauważyć, że ze względu na szybko zmieniającą się sytuację w dniu sporządzania raportu, dalszy kierunek i nasilenie rozwoju pandemii pozostaje ważnym czynnikiem ryzyka dla prognoz.

 

 

AUTOR
Monika Stefańczyk
Pharma and Healthcare Business Unit Director, PMR

KONTAKT DLA MEDIÓW
marketing@pmrcorporate.com
Tel. +48 12 34 05 135

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PMR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Badanie ASICS: Nieustanna praca przy biurku zagrożeniem dla zdrowia psychicznego Biuro prasowe
2024-09-24 | 18:00

Badanie ASICS: Nieustanna praca przy biurku zagrożeniem dla zdrowia psychicznego

Globalne badanie ASICS, obejmujące 26 tysięcy uczestników, wykazało silny związek pomiędzy siedzącym trybem życia a dobrostanem psychicznym. W imieniu marki głos zabrał znany
Zdrowie Trzecia edycja FARMACEUTYCZNE FORUM ZDROWIA ZIKO APTEKA . Trzy dni inspiracji,
2024-09-23 | 10:00

Trzecia edycja "FARMACEUTYCZNE FORUM ZDROWIA ZIKO APTEKA". Trzy dni inspiracji,

Forum inne niż wszystkie „FARMACEUTYCZNE FORUM ZDROWIA ZIKO APTEKA” to wydarzenie, które stanowi kluczowy moment w kalendarzu osób związanych z branżą
Zdrowie Zagubieni w rzeczywistości - dzisiaj Światowy Dzień Choroby Alzheimera
2024-09-21 | 06:06

Zagubieni w rzeczywistości - dzisiaj Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Od 25 lat 21 września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera, która dotyka coraz większą liczbę ludzi. Według aktualnych wyliczeń, w 2040 roku choroby

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Warszawa przyspiesza proces termomodernizacji budynków. Stolicę czekają wielomiliardowe wydatki

Zgodnie z Zieloną Wizją Warszawy stolica ma zredukować emisje gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2030 roku. To cel pośredni przed zaplanowanym do 2050 roku osiągnięciem neutralności klimatycznej. Dużą rolę w tym procesie będzie odgrywać termomodernizacja budynków prowadząca do ograniczenia zużycia energii i ciepła. Elektrownie i elektrociepłownie podlegające administracji centralnej odpowiadają dziś za ok. 70 proc. emisji dwutlenku węgla w mieście. Stolicę czekają wielomiliardowe wydatki, wspierane również środkami z UE.

Farmacja

Giganci farmaceutyczni inwestują w sztuczną inteligencję. Chcą szybciej i taniej opracowywać kandydatów na leki

Rynek wykorzystania sztucznej inteligencji w procesie projektowania nowych leków wzrośnie w ciągu pięciu lat ponad pięciokrotnie – przewidują analitycy MarketsandMarkets. Symptomy dynamicznych wzrostów widać już teraz – w ciągu ostatnich dni giganci farmaceutyczni podpisali kilka dużych umów na wykorzystanie rozwiązań z zakresu SI w typowaniu i wstępnej ocenie kandydatów na nowe leki. Modele układu odpornościowego i algorytmy analizujące skuteczność oraz bezpieczeństwo terapii celowanych pozwalają przyspieszyć tempo wdrażania innowacji lekowych i zwiększać skuteczność procesu opracowywania nowych leków. Obecnie jest ona bardzo niska – wynosi zaledwie 10 proc.

DlaWas.info

Farmacja

Mężczyźni w Polsce żyją średnio siedem lat krócej niż kobiety. Różnica ta należy do najwyższych w UE

Umieralność mężczyzn w Polsce, podobnie jak w innych krajach, jest wyższa niż kobiet. Jak wskazuje GUS, w 2023 roku przeciętne trwanie życia mężczyzn wynosiło 74,7 lat, a kobiet – 82 lata. Choć w ostatnim czasie ta różnica maleje, wciąż jest większa niż w innych krajach europejskich. Eksperci Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn podkreślają, że przyczynia się do tego wiele czynników społecznych, m.in. inny charakter pracy i większa wypadkowość czy bagatelizowanie profilaktyki zdrowotnej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.