Rumuni będą płacić mniej za prywatne usługi i produkty zdrowotne w 2020 r.

Marketing
PMR
Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com
Pandemia koronawirusa będzie miała negatywny wpływ na rynek prywatnej opieki zdrowotnej, co odzwierciedlają najnowsze prognozy PMR na rok 2020, opublikowane w raporcie "Private healthcare market in Romania 2020. Market analysis an development forecasts for 2020-2025". PMR spodziewa się wzrostu PKB i jego składników na rok 2021, a także odpowiednio wzrostu wartości rynku prywatnej opieki zdrowotnej.
Telemedycyna: siła napędowa rynku prywatnej opieki zdrowotnej w 2020 r.
W ciągu ostatnich kilku lat rumuński sektor prywatnej opieki zdrowotnej znacznie się rozwinął, przyciągając znaczną liczbę międzynarodowych inwestorów i lokalnych przedsiębiorców.
Szanse na tym rynku to między innymi:
- Rosnąca popularność usług telemedycznych w czasach pandemii.
- Obniżenie poziomu zadowolenia pacjentów z usług publicznych.
- Powoli zmieniająca się mentalność pacjentów, którzy stają się coraz lepiej poinformowani i domagają się zintegrowanych i spersonalizowanych usług medycznych. Usługi te mogą być oferowane wyłącznie przez sektor prywatny, który w związku z tym przyciąga tych pacjentów.
- Szeroko zakrojona działalność w zakresie fuzji i przejęć, zwiększenie siły największych graczy, co pomoże im rozwijać swoją ofertę i dyktować ceny.
Istnieją również kwestie negatywne, które utrudniają rozwój sektora prywatnego:
- Pandemia koronawirusa z pewnością będzie miała negatywny wpływ na rynek prywatnej opieki zdrowotnej, co znajduje odzwierciedlenie w naszych prognozach.
- Bariera kulturowa. Rumuńscy klienci są przyzwyczajeni do tego, że koszty opieki zdrowotnej są pokrywane przez państwo i nie wyobrażają sobie płacenia za ochronę, ponieważ państwo zawsze zapewniało bezpłatne usługi zdrowotne.
- Fakt, że na ustawodawstwo w zakresie ochrony zdrowia wpływa polityka.
- Bariery w rozwoju szpitali prywatnych, w tym ograniczona siła nabywcza społeczeństwa: w ostatnich latach rynek ten wzrósł na arenie placówek jednodniowych, a rynek szpitali prywatnych nadal stanowi znikomą część całego rynku szpitalnego.
- Obecne otoczenie publicznej opieki zdrowotnej oraz kompleksowy pakiet podstawowy oferowany w systemie publicznym.
- Występowanie płatności nieformalnych, zamiast innych, bardziej przejrzystych mechanizmów płatności, w sektorze publicznym.
Zawieszenie usług medycznych w celu doprowadzenia do pogorszenia sytuacji na rynku prywatnej opieki zdrowotnej w 2020 r.
Oczekuje się, że rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa w Europie, a w konsekwencji spowolnienie głównych gospodarek europejskich, osłabi wzrost gospodarczy Rumunii. Na dzień sporządzenia sprawozdania przewidujemy ujemną stopę wzrostu PKB (produktu krajowego brutto) na rok 2020. Utrzymująca się niepewność (która może zaszkodzić prywatnym inwestycjom), połączona z pogorszeniem eksportu (spowodowanym ograniczonym popytem zewnętrznym, zwłaszcza we Włoszech, które są jednym z kluczowych partnerów handlowych Rumunii), nietypowe działania rządu podjęte w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa (wprowadzenie stanu wyjątkowego i tymczasowe zamknięcie w całym kraju, włącznie z zawieszeniem szkół, zamknięciem hoteli, restauracji i obiektów rozrywkowych, częściowym zamknięciem granic i zawieszeniem podróży międzynarodowych), wraz ze zmniejszeniem wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych (w szczególności w zakresie produktów innych niż podstawowe), doprowadzi do pogorszenia sytuacji makroekonomicznej w Rumunii. Będzie to miało bezpośredni negatywny wpływ na wszystkie rodzaje finansowania prywatnej opieki zdrowotnej - opłaty za usługi oraz zakup abonamentów i ubezpieczeń przez przedsiębiorstwa i osoby fizyczne. Do negatywnego rozwoju rynku prywatnej opieki zdrowotnej w Rumunii przyczyni się również zawieszenie wielu procedur medycznych innych niż leczenie przypadków koronawirusa oraz badanie potencjalnych pacjentów.
<wykres>
Pozytywne tempo wzrostu na rynku prywatnej opieki zdrowotnej w 2021 r.
Jeśli problem koronawirusa uspokoi się w tym roku, PMR oczekuje wzrostu PKB i jego składników w 2021 roku. Będzie to częściowo odzwierciedlać niski punkt odniesienia w danych statystycznych, wraz ze stopniowym odnawianiem się optymizmu wśród przedsiębiorstw i konsumentów. Dlatego też PMR prognozuje dodatnią dynamikę wzrostu na rynku prywatnej opieki zdrowotnej w 2021 r., choć może ona być znacznie niższa niż w latach poprzednich (przed 2020 r.), ponieważ na ożywienie rynku potrzeba będzie czasu.
Należy jednak zauważyć, że ze względu na szybko zmieniającą się sytuację w dniu sporządzania raportu, dalszy kierunek i nasilenie rozwoju pandemii pozostaje ważnym czynnikiem ryzyka dla prognoz.
AUTOR
Monika Stefańczyk
Pharma and Healthcare Business Unit Director, PMR
KONTAKT DLA MEDIÓW
marketing@pmrcorporate.com
Tel. +48 12 34 05 135

Zrób sercu przysługę tego lata

Geny mają znaczenie – szybka diagnostyka może zmienić życie z ALS

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.