Komunikaty PR

Rynek nieruchomości w czasie pandemii. Czy warto właśnie teraz inwestować?

2020-06-18  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Adrianna Nowak
agencja widoczni

Złotowska
60-189 Poznań
adrianna.nowak|widoczni.pl| |adrianna.nowak|widoczni.pl
+48 61 224 83 26
www.widoczni.com

Rynek nieruchomości na początku pandemii wyraźnie zwolnił. Wielu pośredników, zwłaszcza na początku wprowadzenia stanu epidemicznego w Polsce, zauważyło znaczący spadek zainteresowania tematem zakupu nieruchomości - mniej jest telefonów, mniej prezentacji lokali z rynku wtórnego. Czy to oznacza, że możemy spodziewać się spadku cen mieszkań? Czy warto inwestować w nieruchomości podczas pandemii czy lepiej decyzję o zakupie odłożyć na później? Zachęcamy do lektury.

Ceny mieszkań a koronawirus

Czy pandemia ma wpływ na ceny mieszkań? Do tej pory raczej nie ma przesłanek żeby mówić o znaczącym spadku cen - te pozostają na tym samym poziomie. Tendencja wzrostowa utrzymuje się na rynku nieruchomości od 2012 roku. Niewykluczone jednak, że sytuacja spowodowana SARS-CoV-2 wpłynie na obniżenie lub zahamowanie wzrostu cen nieruchomości w dalszej perspektywie. Trudno jednak przewidzieć dokładnie ile ta obniżka potrwa.

Koronawirus a popyt na rynku nieruchomości

Konsekwencją hamowania rynku nieruchomości w dobie pandemii jest obecnie nie tyle spadek cen, co spadek zainteresowania nieruchomościami, szczególnie mieszkaniami inwestycyjnymi. Mniej osób decyduje się na zakup mieszkań pod wynajem krótkoterminowy finansowany kredytem. Transakcje gotówkowe pokazują jednak, że inwestycja kapitału w nieruchomości uznawana jest za bezpieczniejsze rozwiązanie w kontekście ewentualnego spadku znaczenia złotego. Warto pamiętać, że w podejściu długoterminowym inwestycja w nieruchomości jest zawsze opłacalna.

Czy warto kupić mieszkanie na kredyt w dobie Covid-19?

Pandemia spowodowała chwilowy spadek zainteresowania także kredytami hipotecznymi - widać to szczególnie w zestawieniu danych z marca 2020 i 2019 - jak podaje portal nieruchomosci.wprost.pl, wg statystyk BIK w tym roku liczba wnioskowanych kredytów hipotecznych była aż o 7,6% niższa. Same banki też nie są tak skore do udzielania pożyczek, wiele z nich zaostrza zasady przy ocenie ryzyka i wydawaniu decyzji kredytowych,  wymaga też 20% wkładu własnego. Mimo tych przeszkód, jest to sprzyjający czas dla kredytobiorców: obniżone stopy procentowe a także możliwość odroczenia płatności rat kredytowych.

Jakie są prognozy dot. rynku nieruchomości?

Warto na bieżąco obserwować rynek nieruchomości, sytuacja zmienia się bowiem dość dynamicznie. Finalizowanie umów kupna-sprzedaży zostało chwilowo zamrożone, podobnie jak ceny ofertowe. Okres przestoju związanego z pandemią z pewnością wpłynie na rynek nieruchomości i zachowania konsumentów, ale efekt uzależniony będzie nie od faktu pandemii, ale od tego, jak długo to zamrożenie potrwa. Już dziś wiele deweloperów oferuje promocje, np. wiosenne obniżki cen mieszkań.

Coraz więcej osób inwestuje w mieszkania na przedmieściach

Pandemia zweryfikowała popularność nieruchomości. Wielu deweloperów zaobserwowało wzrost zapytań dotyczący mieszkań z ogródkiem, loggią, balkonem, tarasem. W dobie przymusowego lockdownu to właśnie te elementy okazywały się istotne.

Mieszkania z ogrodem lub tarasem zlokalizowane w zielonej okolicy, np. w Mosinie, odpowiadają na potrzeby nie tylko rodzin z dziećmi, ale singli czy osób starszych. Liczne ścieżki rowerowe i spacerowe w pobliżu, las, cisza, własny ogródek, w którym można odpocząć - to właśnie tego typu nieruchomości cieszą się największym zainteresowaniem w ostatnim czasie. Na ich popularność wpływa także fakt, że są dobrze skomunikowane, ale poza tłocznym centrum.

Joanna Jakubowska, PB Lechbud

Czy w takim razie warto inwestować w mieszkania w dobie pandemii? Inwestycja kapitału w nieruchomości zawsze jest opłacalna w dłuższej perspektywie. Warto obserwować rynek, dokładnie ocenić ryzyko i inwestować mądrze - zarówno kupując mieszkanie dla siebie, jak i w celach inwestycyjnych).

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: agencja widoczni
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Wola Gabriela w Warszawie – realizacja przy wykorzystaniu materiałów Dryvit Biuro prasowe
2024-09-27 | 11:00

Wola Gabriela w Warszawie – realizacja przy wykorzystaniu materiałów Dryvit

Warszawa, 27 września 2024 r. – Inwestycję mieszkaniową Wola Gabriela, zrealizowaną przez Sokratesa Development przy ul. Kacpra Karlińskiego 4 na warszawskiej Nowej Woli (Odolanach),
Nieruchomości Ile pieniędzy wydajemy na zakup nowego mieszkania?
2024-09-27 | 11:00

Ile pieniędzy wydajemy na zakup nowego mieszkania?

W największych miastach nowe mieszkania są bardzo drogie, ale to nie tych najtańszych deweloperzy sprzedali w tym roku najwięcej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, ile ich klienci
Nieruchomości Posadzki żywiczne Flowcrete LE – rozwiązania do „zielonych” magazynów
2024-09-27 | 10:00

Posadzki żywiczne Flowcrete LE – rozwiązania do „zielonych” magazynów

Według Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych na koniec czerwca 2024 roku rynek nowoczesnych powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce wynosił ponad 33,5 miliona m kw. Jednocześnie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.