Sąd kolejny raz potwierdza! Prezesem PZHBIPM pozostaje Stanisław Żochowski.
W Podlaskim Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka od początku roku trwa konflikt między legalnie wybranym prezesem Stanisławem Żochowskim a buntownikami Karolem Faszczewskim i Tomaszem Cieślikiem, którzy kierując się ambicjami politycznymi na nieoficjalnym spotkaniu, próbowali przejąć władzę w PZHBiPM.
Zgodnie z decyzją sądu z 8 maja (wyrok pierwszej instancji) decyzja o odwołaniu Stanisława Żochowskiego została wstrzymana. Również została wstrzymana próba wprowadzenia zmian w KRS. Na decyzje sądu zażalenie wnieśli buntownicy, Sąd jednak 2 sierpnia 2023 roku postanowieniem zabezpieczającym zawiesił wykonanie uchwał odwołujących Żochowskiego z funkcji prezesa i powołujących Cieślika na funkcję prezesa, tym samym podtrzymując swoją dedycję z maja, zgodnie z którą prezesem PZHBIPM pozostaje Stanisław Żochowski. Buntownicy zdają sobie nie robić nic z wyroków sądu i w dalszym ciągu nielegalnie posługują funkcją prezesa.
Międzyczasie wychodzą nowe fakty. Zgodnie z dokumentami, do których udało się dotrzeć, Karol Faszczewski, który podaje się za wiceprezesa związku, nie jest jego członkiem od prawie 4 lat. Świadczy o tym uchwała nr 13/2019 z dnia 27.12.2019 r. z obrad Nadzwyczajnego Walnego Zjazdu Delegatów. Podlaskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Białymstoku.
Uchwała w sprawie rozstrzygnięcia członkostwa Faszczewskiego w związku została przegłosowana miażdżącą większością 28:2, nie uznając zainteresowanego za członka PZHBIPM.
Praktyki stosowane przez Faszczewskiego i Cieślika szkodzą wizerunkowi związku i wszystkim uczciwym hodowcom, którzy przypatrują się sprawie z niesmakiem. Cieślik i Faszczewski prowadzą samowolkę wydając różnego rodzaju decyzję, nie mając w rzeczywistości do ich wydawania żadnych uprawnień. Mamy nadzieje, że sprawa szybko się wyjaśni i Ci którzy poświęcili życie dla hodowli, a nie polityki będą mogli działać dalej. Szczególnie, ze sukcesy PZHBiPM znane są nie tylko w kraju, ale także za granicą.

Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.