12. Forum Rozwoju Mazowsza - rola Unii Europejskiej w rozwoju regionu
O innowacjach w medycynie porozmawiamy na 12. Forum Rozwoju Mazowsza w Warszawie – zaproszenie do wysłuchania debaty
Czy innowacje zrewolucjonizowały medycynę? Jakie są realia w polskiej służbie zdrowia? Z jakimi chorobami cywiliacyjnymi przyszło nam się mierzyć? Te istotne tematy zostaną poruszone podczas specjalnego panelu poświęconego zdrowiu na 12. Forum Rozwoju Mazowsza. Już 6 grudnia wystąpią wybitni profesorowie oraz doktorzy z mazowieckich szpitali. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zapraszamy do rejestracji przez stronę www.forumrozwojumazowsza.pl. Organizatorem Forum jest Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Patronat honorowy nad Forum objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Forum wspierane jest również przez Europejski Komitet Regionów.
Wyższy poziom medycyny
Fundusze Europejskie już 18 rok wspierają ochronę zdrowia i dzięki milionom z Unii Europejskiej udało się doinwestować mazowieckie szpitale w najnowocześniejszy sprzęt, który każdego dnia ratuje życie i zdrowie mieszkańców Mazowsza. Dzięki środkom europejskim z programu regionalnego udało się stworzyć na Mazowszu najnowocześniejsze centra zaawansowanego leczenia różnych schorzeń z obszaru m.in. neurologii, kardiologii, onkologii, rehabilitacji. Dodatkowo rozwój diagnostyki, wdrażanie specjalnych programów zdrowotnych takich jak walka z otyłością i cukrzycą wśród dzieci i młodzieży. Fundusze Europejskie pomogły także w walce z pandemią COVID-19.
Co będzie się działo podczas Forum Rozwoju Mazowsza?
Wystąpienia o innowacjach w medycynie rozpoczną się 6 grudnia od godziny 14:00 i potrwają 15:10. Pierwszy wystąpi prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek, Kierownik Interwencyjnego Centrum Neuroterapii w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim. Profesor zaprezentuje najnowsze technologie stosowane m.in. w neurochirurgii.
W Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim działa Interwencyjne Centrum Neuroterapii (ICN), które posiada unikalny i jedyny w Polsce sprzęt do wykonywania operacji w czasie rzeczywistym silnego pola magnetycznego. Jest to jedna z dwóch tego typu jednostek na świecie. Posiadany sprzęt i wiedza zespołu medycznego sprawiły, że dla niektórych pacjentów z chorobami neurologicznymi MSB jest jedynym ośrodkiem w Europie prowadzącym tak specjalistyczne leczenie. Dalszy rozwój ICN możliwy był przy wsparciu środków europejskich z programu regionalnego. Ponad 17,7 mln zł pomogło wyposażyć centrum w najbardziej innowacyjne urządzenia medyczne do przeprowadzania operacji naczyniowych i onkologicznych mózgu.
Czy choroby dna miednicy u kobiet to już epidemia XXI wieku? Wypowie się na ten temat prof. dr hab. n. med. Ewa Barcz, kierownik Katedry Ginekologii i Położnictwa Wydziału Medycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Kolejnym ekspertem będzie dr hab. n. med. Artur A. Antoniewicz, kierownik Katedry Urologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym. Doktor zaprezentuje temat „Wczesne wykrywanie i radykalne leczenie raka gruczołu krokowego”.
Otyłość to wyzwanie współczesnej medycyny. Czy zdajemy sobie sprawę, że to skomplikowana choroba przewlekła? Jak sobie poradzić z otyłością opowie prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.
Choroby narządu wzroku zaliczane są do chorób cywilizacyjnych, powodują zaburzenia lub utratę zdolności widzenia. Jak dbać o oczy i jak nie dać się chorobie wypowie się dr n. med. Agnieszka Kamińska, kierownik Zakładu Okulistyki, Międzyleski Szpital Specjalistyczny.
Rejestracja online
Serdecznie zapraszamy do rejestracji na Forum Rozwoju Mazowsza przez stronę www.forumrozwojumazowsza.pl i wysłuchania panelu o innowacjach w służbie zdrowia. Dodatkowo będzie transmisja online na www.forumrozwojumazowsza.pl oraz w mediach społecznościowych https://www.facebook.com/events/603153571017662/
Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027
Kolejna perspektywa finansowa to szansa na jeszcze większe dofinansowanie sektora medycznego. Dedykowany temu obszarowi Priorytet V. Fundusze Europejskie dla wyższej jakości życia na Mazowszu pozwoli zrealizować inwestycje zgodne z ramami strategicznymi Zdrowa Przyszłość, a także Mapą Potrzeb Zdrowotnych oraz Wojewódzkim Planem Transformacji dla województwa mazowieckiego.
"Janosikowe" do likwidacji. Jest podpis prezydenta
Forum Local Trends. Dwa dni debat polskich samorządów w przededniu prezydencji w
Eco5tech zrealizuje projekt OZE o wartości 2,8 mln zł w Gminie Papowo Biskupie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.