Forum Local Trends. Dwa dni debat polskich samorządów w przededniu prezydencji w
„20 lat w UE: O spójność polskich miast i regionów” to hasło, które będzie przyświecać obradom jesiennej edycji Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego. Po raz kolejny poruszone zostaną kluczowe tematy i wyzwania polskich samorządów w ujęciu wizyjnym i planowania strategicznego identyfikując trendy, szanse i bariery rozwoju. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-15 października w Poznań Congress Center.
Tegoroczne Europejskie Forum Samorządowe zainauguruje sesja z okazji 20 – lecia Wielkopolski w Unii Europejskiej oraz debata na temat wyzwań dla Polski, Europy czy polskiej wizji rozwoju Unii Europejskiej w ramach zbliżającej się prezydencji. Gośćmi sesji będą m.in. Minister ds. Unii Europejskiej Adam Szłapka, Aleksander Kwaśniewski oraz José Manuel Durão Barroso.
„W tym roku świętujemy dwie dekady Polski w Unii Europejskiej. Podsumowań ostatniego 20-lecia w strukturach europejskich dokonujemy stojąc u progu zbliżającego się Przewodnictwa Polski w Radzie UE. Przed nami także zmiany w unijnych instytucjach, otwarcie debaty na temat kolejnej perspektywy finansowej i przyszłości polityki spójności po roku 2027 oraz wyzwania, z którymi mierzy się współczesna Europa. O tym oraz o najważniejszych kwestiach rozwojowych na kolejne lata będziemy rozmawiać podczas Europejskiego Forum Samorządowego Local Trends, które odbędzie się 14 -15 października 2024 r. w Poznaniu, stolicy Wielkopolski – Europejskiego Regionu Aktywnych Ludzi.” – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, gospodarz forum i członek Komitetu Honorowego Local Trends.
GreenCities i miasta przyszłości
W programie III edycji Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego znajdzie się 8 sesji plenarnych oraz blisko 40 sesji równoległych. Przedstawiciele rządu, samorządów, biznesu oraz nauki spotkają się w Poznaniu aby porozmawiać na temat:
- perspektyw i roli polityki spójności w zrównoważonym rozwoju polskich miast i regionów,
- miejskich technologii przyszłości, problematyki zmian klimatu oraz strategii ESG,
- kształtu polityki spójności w nowej perspektywie finansowej UE 2028-2034,
- strategii metropolitalnych oraz rozwoju obszarów funkcjonalnych stowarzyszeń międzygminnych,
- strategii transformacji cyfrowej miast wobec wyzwań Cyfrowej Dekady 2030,
- współpracy samorządów Polski i Ukrainy na rzecz wzmacniania polskich miast i odbudowy Ukrainy,
- przygotowywania strategii rozwoju miast w powiązaniu z planami ogólnymi, szczególnie w obszarach: gospodarki obiegu zamkniętego, finansowania zielonych inwestycji, wyzwań środowiskowych i finansowych dla rozwoju i wzmocnienia gminnej gospodarki wodnej oraz wdrażania Społecznego Funduszu Klimatycznego UE.
Wydarzenie zostanie zwieńczone rekomendacyjną sesją podsumowującą z udziałem ekspertów krajowych korporacji samorządowych.
Podczas wieczornej Gali w pierwszym dniu forum zostaną rozdane nagrody Rankingu Fundacji Polska Bezgotówkowa “Cashless Smart City” oraz Rankingu Zielonych Finansów Samorządowych.
Dodatkowo, w ramach programu Europejskiego Forum Samorządowego zaplanowano inicjatywy takie jak: Forum Rozwoju Miast, Forum Młodzieżowych Rad Miast oraz Forum Polityki Senioralnej.
Forum Rozwoju Miast
Tegoroczne Forum Rozwoju Miast odbędzie się pod hasłem „Miasto wobec osamotnienia i samotności”. Goście z Polski i zagranicy podzielą się dobrymi praktykami w zakresie rozwiązań sprzyjających dobrostanowi mieszkańców. Swój udział w wydarzeniu potwierdzili m.in.: Jason Stanley, profesor filozofii na Uniwersytecie Yale; Joanna Jurga, projektantka przestrzeni, badaczka i edukatorka; Anthony Zacharzewski, współzałożyciel międzynarodowej organizacji non-profit Democratic Society (Demsoc) oraz Zuzana Papazoski, dyrektorka z National Democratic Institute (NDI).
Więcej szczegółów: https://2023.forumrozwojumiast.poznan.pl/
Do udziału w Local Trends – Europejskim Forum Samorządowym zaproszeni są przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, nauki oraz biznesu. Przedsiębiorcy mogą zaprezentować swoją ofertę i udane inwestycje w specjalnie zaaranżowanej strefie expo.
Partnerami Premium wydarzenia są: InPost, T-Mobile oraz Fundacja Polska Bezgotówkowa. Parterami wydarzenia są: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, portal edukacji ekologicznej Edu4eEco, Emka i Santander Bank Polska.
Rejestracja na Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe odbywa się na stronie: https://localtrends.pl/warunki-udzialu-w-europejskim-forum-samorzadowym-2024/
Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe, 14-15 października 2024, Poznań Congress Center
#DołączDoDebaty
https://www.facebook.com/LocalTrendsKongres
https://www.linkedin.com/showcase/localtrendskongres/
https://twitter.com/LocalTrendsKon
Organizatorzy: Grupa MTP, Fundacja Centrum Myśli Strategicznych
Gospodarze: Miasto Poznań, Miasto Sopot, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Samorząd Województwa Pomorskiego
Partnerzy Samorządowi: Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Powiatów Polskich, Związek Województw RP
Źródło informacji: Grupa MTP

"Janosikowe" do likwidacji. Jest podpis prezydenta

Eco5tech zrealizuje projekt OZE o wartości 2,8 mln zł w Gminie Papowo Biskupie

WIŚNIOWSKI wspiera akcję charytatywną na rzecz powodzian
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.