Forum Local Trends. Dwa dni debat polskich samorządów w przededniu prezydencji w
„20 lat w UE: O spójność polskich miast i regionów” to hasło, które będzie przyświecać obradom jesiennej edycji Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego. Po raz kolejny poruszone zostaną kluczowe tematy i wyzwania polskich samorządów w ujęciu wizyjnym i planowania strategicznego identyfikując trendy, szanse i bariery rozwoju. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-15 października w Poznań Congress Center.
Tegoroczne Europejskie Forum Samorządowe zainauguruje sesja z okazji 20 – lecia Wielkopolski w Unii Europejskiej oraz debata na temat wyzwań dla Polski, Europy czy polskiej wizji rozwoju Unii Europejskiej w ramach zbliżającej się prezydencji. Gośćmi sesji będą m.in. Minister ds. Unii Europejskiej Adam Szłapka, Aleksander Kwaśniewski oraz José Manuel Durão Barroso.
„W tym roku świętujemy dwie dekady Polski w Unii Europejskiej. Podsumowań ostatniego 20-lecia w strukturach europejskich dokonujemy stojąc u progu zbliżającego się Przewodnictwa Polski w Radzie UE. Przed nami także zmiany w unijnych instytucjach, otwarcie debaty na temat kolejnej perspektywy finansowej i przyszłości polityki spójności po roku 2027 oraz wyzwania, z którymi mierzy się współczesna Europa. O tym oraz o najważniejszych kwestiach rozwojowych na kolejne lata będziemy rozmawiać podczas Europejskiego Forum Samorządowego Local Trends, które odbędzie się 14 -15 października 2024 r. w Poznaniu, stolicy Wielkopolski – Europejskiego Regionu Aktywnych Ludzi.” – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, gospodarz forum i członek Komitetu Honorowego Local Trends.
GreenCities i miasta przyszłości
W programie III edycji Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego znajdzie się 8 sesji plenarnych oraz blisko 40 sesji równoległych. Przedstawiciele rządu, samorządów, biznesu oraz nauki spotkają się w Poznaniu aby porozmawiać na temat:
- perspektyw i roli polityki spójności w zrównoważonym rozwoju polskich miast i regionów,
- miejskich technologii przyszłości, problematyki zmian klimatu oraz strategii ESG,
- kształtu polityki spójności w nowej perspektywie finansowej UE 2028-2034,
- strategii metropolitalnych oraz rozwoju obszarów funkcjonalnych stowarzyszeń międzygminnych,
- strategii transformacji cyfrowej miast wobec wyzwań Cyfrowej Dekady 2030,
- współpracy samorządów Polski i Ukrainy na rzecz wzmacniania polskich miast i odbudowy Ukrainy,
- przygotowywania strategii rozwoju miast w powiązaniu z planami ogólnymi, szczególnie w obszarach: gospodarki obiegu zamkniętego, finansowania zielonych inwestycji, wyzwań środowiskowych i finansowych dla rozwoju i wzmocnienia gminnej gospodarki wodnej oraz wdrażania Społecznego Funduszu Klimatycznego UE.
Wydarzenie zostanie zwieńczone rekomendacyjną sesją podsumowującą z udziałem ekspertów krajowych korporacji samorządowych.
Podczas wieczornej Gali w pierwszym dniu forum zostaną rozdane nagrody Rankingu Fundacji Polska Bezgotówkowa “Cashless Smart City” oraz Rankingu Zielonych Finansów Samorządowych.
Dodatkowo, w ramach programu Europejskiego Forum Samorządowego zaplanowano inicjatywy takie jak: Forum Rozwoju Miast, Forum Młodzieżowych Rad Miast oraz Forum Polityki Senioralnej.
Forum Rozwoju Miast
Tegoroczne Forum Rozwoju Miast odbędzie się pod hasłem „Miasto wobec osamotnienia i samotności”. Goście z Polski i zagranicy podzielą się dobrymi praktykami w zakresie rozwiązań sprzyjających dobrostanowi mieszkańców. Swój udział w wydarzeniu potwierdzili m.in.: Jason Stanley, profesor filozofii na Uniwersytecie Yale; Joanna Jurga, projektantka przestrzeni, badaczka i edukatorka; Anthony Zacharzewski, współzałożyciel międzynarodowej organizacji non-profit Democratic Society (Demsoc) oraz Zuzana Papazoski, dyrektorka z National Democratic Institute (NDI).
Więcej szczegółów: https://2023.forumrozwojumiast.poznan.pl/
Do udziału w Local Trends – Europejskim Forum Samorządowym zaproszeni są przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, nauki oraz biznesu. Przedsiębiorcy mogą zaprezentować swoją ofertę i udane inwestycje w specjalnie zaaranżowanej strefie expo.
Partnerami Premium wydarzenia są: InPost, T-Mobile oraz Fundacja Polska Bezgotówkowa. Parterami wydarzenia są: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, portal edukacji ekologicznej Edu4eEco, Emka i Santander Bank Polska.
Rejestracja na Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe odbywa się na stronie: https://localtrends.pl/warunki-udzialu-w-europejskim-forum-samorzadowym-2024/
Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe, 14-15 października 2024, Poznań Congress Center
#DołączDoDebaty
https://www.facebook.com/LocalTrendsKongres
https://www.linkedin.com/showcase/localtrendskongres/
https://twitter.com/LocalTrendsKon
Organizatorzy: Grupa MTP, Fundacja Centrum Myśli Strategicznych
Gospodarze: Miasto Poznań, Miasto Sopot, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Samorząd Województwa Pomorskiego
Partnerzy Samorządowi: Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Powiatów Polskich, Związek Województw RP
Źródło informacji: Grupa MTP

"Janosikowe" do likwidacji. Jest podpis prezydenta

Eco5tech zrealizuje projekt OZE o wartości 2,8 mln zł w Gminie Papowo Biskupie

WIŚNIOWSKI wspiera akcję charytatywną na rzecz powodzian
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.
Farmacja
Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.