24 nominacje do tytułu Ambasadora Wschodu
Sekretariat Konkursu Ambasador Wschodu
ul Zamkowa 1
21-505 Janów Podlaski
media|ambasadorwschodu.pl| |media|ambasadorwschodu.pl
609900492
www.ambasadorwschodu.pl
Najwięcej nominacji w tegorocznej edycji konkurs Ambasador Wschodu przyznano w dziedzinie projekt – 12. W dziedzinie przedsiębiorczość - 6, w turystyce - 4, a 2 w dziedzinie samorządność. Wśród nominowanych znalazły się osoby, podmioty i instytucje ze wschodniej Polski oraz jej pogranicza, działające od Suwałk po Sanok, które w sposób wyjątkowy i godny reprezentują potencjał społeczny, gospodarczy, naukowy i kulturalny Wschodu.
Konkurs o Tytuł Ambasadora Wschodu to największy i najstarszy cykliczny przegląd dokonań osób, instytucji, podmiotów i samorządów działających na terenie Polski Wschodniej oraz jej pogranicza. Początki nagrody Ambasador Wschodu sięgają 2013 roku. Wtedy z inicjatywy wydawcy magazynu „Kraina Bugu” odbyła się pierwsza edycja konkursu, którą zwieńczyła uroczysta gala z wręczeniem pierwszych tytułów. Od tego czasu odbyło się już 8 edycji, w których przyznano 70 tytułów Ambasadora Wschodu. W tegorocznej edycji konkursu aż 23 nominowanych ma szanse na uzyskanie nagrody Ambasador Wschodu.
Po 7 nominacji do tytułu Ambasadora Wschodu otrzymały projekty, instytucje i osoby z województwa lubelskiego, podlaskiego i podkarpackiego. Jedną nominację otrzymało województwo mazowieckie. Dwie nominacje mają charakter szerszy – nominowani na co dzień działają w innych regionach niż te, wyszczególnione w regulaminie, ale są silnie związani ze Wschodem i promują pierwiastek wschodni w swoich aktywnościach.
„W tym roku po raz pierwszy daliśmy możliwość nominacji społecznych. Cieszy nas uzyskany odzew, bo dzięki temu mogliśmy poznać inicjatywy, projekty i ludzi, których nie udałoby się wyłonić w tradycyjny sposób. Zależy nam, aby doceniać działania realizowane na terenie Polski Wschodniej, ale także takie, które promują wschód na szerszą skalę także w innych regionach lub poza granicami Polski. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w zgłoszenie swoich kandydatów” – mówi Izabela Sałamacha, członkini Kapituły Konkursu o Tytuł Ambasadora Wschodu.
Ambasadorów Wschodu w ośmiu dziedzinach: Samorządność, Przedsiębiorczość, Turystyka, Projekt, Społecznie Odpowiedzialny, Kultura i Sztuka, Nauka, Marka poznamy 26 listopada podczas uroczystej gali na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim. Tego dnia zostaną przyznane także: tytuł Honorowego Ambasadora Wschodu, Nagroda Specjalna i wyróżnienia.
W ubiegłym roku w konkursie wyłoniono 7 laureatów, przyznano 1 honorowy tytuł, ogłoszono 2 odkrycia roku oraz przyznano 1 nagrodę specjalną. Najwięcej wyróżnień w ósmej edycji konkursu Ambasador Wschodu otrzymali reprezentanci woj. podlaskiego (5), w dalszej kolejności woj. lubelskiego (3), mazowieckiego (1) i podkarpackiego (1).
Nominowani 2022
Projekt
- Horyniec-Zdrój Art Festiwal (woj. podkarpackie)
- Zamojskie Lato Teatralne (woj. lubelskie)
- Arkadiusz Andrejkow - "Cichy memoriał" (woj. podkarpackie)
- Monika Trypuz za projekt „Atencja” (woj. lubelskie)
- Mariusz Żwierko (Warszawa)
- Chór La Musica, przy Szkole Podstawowej Nr 16 w Lublinie (woj. lubelskie)
- Magdalena Bernat-Protaziuk (woj. mazowieckie)
- Forum Kobiet Podlasia (woj. podlaskie)
- Bożenna Pawlina-Maksymiuk (woj. lubelskie)
- Inkubator Aktywnego Kobiecego Rozwoju IKAR (woj. podlaskie)
- #DajemySerce Dzień Serca w Rzeszowie (woj. podkarpackie)
- Koło Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej, wydarzenie Palinocka nad Rospudą w Dowspudzie (woj. podlaskie)
Przedsiębiorczość
- Manufaktura Cieleśnica (woj. lubelskie)
- Roztoczański Pstrąg (woj. lubelskie)
- Augustowska Miodosytnia (woj. podlaskie)
- Wydawnictwo Paśny Buriat (Kielce)
- eMMed Magdalena Mróz (woj. podkarpackie)
- Galicya Cafe (woj. lubelskie)
Turystyka
- Festiwal Turystyki Rowerowej- Roztocze bez Granic (woj. podkarpackie)
- Hotel Traugutta 3 (woj. podlaskie)
- Restauracja Duchowe Łąki w Supraślu (woj. podlaskie)
- Tatarska Jurta (woj. podlaskie)
Samorządność
- Konrad Fijołek - Prezydent Miasta Rzeszowa (woj. podkarpackie)
- Krzysztof Zapała – wójt Gminy Olszanica i Robert Petka – zastępca wójta Gminy Olszanica (woj. podkarpackie)
Więcej informacji na: http://ambasadorwschodu.pl

"Janosikowe" do likwidacji. Jest podpis prezydenta

Forum Local Trends. Dwa dni debat polskich samorządów w przededniu prezydencji w

Eco5tech zrealizuje projekt OZE o wartości 2,8 mln zł w Gminie Papowo Biskupie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.