Amest Otwock Sp. z o.o. wygrywa w sądzie z Prezydentem Miasta Otwocka
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie pozytywnie rozpatrzył skargę Amest Otwock Sp. z o.o. na bezczynność i przewlekłe prowadzenie postępowania przez Prezydenta Miasta Otwocka. W wyroku podkreślono, że działania Prezydenta prowadzone były „z rażącym naruszeniem prawa”. Jednocześnie na rzecz Spółki została zasądzona suma pieniężna i zwrot kosztów sądowych. Na Prezydenta Miasta Otwocka została również nałożona grzywna w wysokości 3000 złotych.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 27 stycznia 2023 roku dotyczył skargi Amest Otwock Sp. z o.o. na bezczynność i przewlekłe prowadzenie postępowania przez Prezydenta Miasta Otwocka w przedmiocie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na „Budowie Zakładu Zagospodarowania odpadów obojętnych i innych niż niebezpieczne w Otwocku Świerku”. W wyroku Prezydent Miasta Otwocka między innymi został zobowiązany do rozpatrzenia wniosku Spółki w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami administracyjnymi sądu. Oprócz tego:
- stwierdzono, że Prezydent Miasta Otwocka dopuścił się bezczynności i przewlekłości w rozpatrywaniu wniosku spółki Amest Otwock;
- stwierdzono, że bezczynności i przewlekłe prowadzenie postępowania przez Prezydenta Miasta Otwocka miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa;
- przyznano od Prezydenta Miasta Otwocka na rzecz skarżącej Amest Otwock Sp. z o.o. kwotę 5000 złotych tytułem sumy pieniężnej;
- wymierzono Prezydentowi Miasta Otwocka grzywnę w wysokości 3000 złotych;
- zasądzono od Prezydenta Miasta Otwocka na rzecz skarżącej Amest Otwock Sp. z o.o. kwotę 597 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
– Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przyjmujemy z satysfakcją. Sprawa wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na budowę trwa już niemal 10 lat. To czas, w którym nie tylko jako Amest Otwock nie mogliśmy zrealizować ważnej inwestycji, ale także na straty został narażony budżet Miasta – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o.
Cała sprawa ma swój początek W dniu 20 grudnia 2013 r., kiedy Amest Otwock Sp. z o.o. złożyła wniosek do Prezydenta Miasta Otwocka o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „Budowie Zakładu Zagospodarowania odpadów obojętnych i innych niż niebezpieczne w Otwocku Świerku” na działkach nr 1, 2, 3, 4, 6/1, 9, 10 z obr. 198 i nr 23 z obr. 197 w Otwocku. Prezydent Miasta trzykrotnie, w dniach 6 lipca 2015 r., 30 marca 2016 r. i 6 kwietnia 2017 r. wydawał decyzje odmawiające określenia środowiskowych uwarunkowań. Wszystkie z nich były uchylane przez SKO w Warszawie, ostatnia decyzją z dnia 21 listopada 2019 r. Postępowanie, prowadzone również przez obecnego Prezydenta Miasta Otwocka, nie zostało zakończone do dnia wniesienia skargi do WSA przez Amest Otwock Sp. z o.o. Zgodnie z decyzją sądu, Prezydent Miasta Otwocka został zobowiązany do rozpatrzenia wniosku Spółki w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami administracyjnymi sądu.

"Janosikowe" do likwidacji. Jest podpis prezydenta

Forum Local Trends. Dwa dni debat polskich samorządów w przededniu prezydencji w

Eco5tech zrealizuje projekt OZE o wartości 2,8 mln zł w Gminie Papowo Biskupie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.