Amest Otwock Sp. z o.o. wygrywa w sądzie z Prezydentem Miasta Otwocka
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie pozytywnie rozpatrzył skargę Amest Otwock Sp. z o.o. na bezczynność i przewlekłe prowadzenie postępowania przez Prezydenta Miasta Otwocka. W wyroku podkreślono, że działania Prezydenta prowadzone były „z rażącym naruszeniem prawa”. Jednocześnie na rzecz Spółki została zasądzona suma pieniężna i zwrot kosztów sądowych. Na Prezydenta Miasta Otwocka została również nałożona grzywna w wysokości 3000 złotych.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 27 stycznia 2023 roku dotyczył skargi Amest Otwock Sp. z o.o. na bezczynność i przewlekłe prowadzenie postępowania przez Prezydenta Miasta Otwocka w przedmiocie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na „Budowie Zakładu Zagospodarowania odpadów obojętnych i innych niż niebezpieczne w Otwocku Świerku”. W wyroku Prezydent Miasta Otwocka między innymi został zobowiązany do rozpatrzenia wniosku Spółki w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami administracyjnymi sądu. Oprócz tego:
- stwierdzono, że Prezydent Miasta Otwocka dopuścił się bezczynności i przewlekłości w rozpatrywaniu wniosku spółki Amest Otwock;
- stwierdzono, że bezczynności i przewlekłe prowadzenie postępowania przez Prezydenta Miasta Otwocka miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa;
- przyznano od Prezydenta Miasta Otwocka na rzecz skarżącej Amest Otwock Sp. z o.o. kwotę 5000 złotych tytułem sumy pieniężnej;
- wymierzono Prezydentowi Miasta Otwocka grzywnę w wysokości 3000 złotych;
- zasądzono od Prezydenta Miasta Otwocka na rzecz skarżącej Amest Otwock Sp. z o.o. kwotę 597 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
– Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przyjmujemy z satysfakcją. Sprawa wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na budowę trwa już niemal 10 lat. To czas, w którym nie tylko jako Amest Otwock nie mogliśmy zrealizować ważnej inwestycji, ale także na straty został narażony budżet Miasta – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o.
Cała sprawa ma swój początek W dniu 20 grudnia 2013 r., kiedy Amest Otwock Sp. z o.o. złożyła wniosek do Prezydenta Miasta Otwocka o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „Budowie Zakładu Zagospodarowania odpadów obojętnych i innych niż niebezpieczne w Otwocku Świerku” na działkach nr 1, 2, 3, 4, 6/1, 9, 10 z obr. 198 i nr 23 z obr. 197 w Otwocku. Prezydent Miasta trzykrotnie, w dniach 6 lipca 2015 r., 30 marca 2016 r. i 6 kwietnia 2017 r. wydawał decyzje odmawiające określenia środowiskowych uwarunkowań. Wszystkie z nich były uchylane przez SKO w Warszawie, ostatnia decyzją z dnia 21 listopada 2019 r. Postępowanie, prowadzone również przez obecnego Prezydenta Miasta Otwocka, nie zostało zakończone do dnia wniesienia skargi do WSA przez Amest Otwock Sp. z o.o. Zgodnie z decyzją sądu, Prezydent Miasta Otwocka został zobowiązany do rozpatrzenia wniosku Spółki w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami administracyjnymi sądu.

"Janosikowe" do likwidacji. Jest podpis prezydenta

Forum Local Trends. Dwa dni debat polskich samorządów w przededniu prezydencji w

Eco5tech zrealizuje projekt OZE o wartości 2,8 mln zł w Gminie Papowo Biskupie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.