Amest Otwock Sp. z o.o. wygrywa w sądzie z Prezydentem Miasta Otwocka
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie pozytywnie rozpatrzył skargę Amest Otwock Sp. z o.o. na bezczynność i przewlekłe prowadzenie postępowania przez Prezydenta Miasta Otwocka. W wyroku podkreślono, że działania Prezydenta prowadzone były „z rażącym naruszeniem prawa”. Jednocześnie na rzecz Spółki została zasądzona suma pieniężna i zwrot kosztów sądowych. Na Prezydenta Miasta Otwocka została również nałożona grzywna w wysokości 3000 złotych.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 27 stycznia 2023 roku dotyczył skargi Amest Otwock Sp. z o.o. na bezczynność i przewlekłe prowadzenie postępowania przez Prezydenta Miasta Otwocka w przedmiocie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na „Budowie Zakładu Zagospodarowania odpadów obojętnych i innych niż niebezpieczne w Otwocku Świerku”. W wyroku Prezydent Miasta Otwocka między innymi został zobowiązany do rozpatrzenia wniosku Spółki w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami administracyjnymi sądu. Oprócz tego:
- stwierdzono, że Prezydent Miasta Otwocka dopuścił się bezczynności i przewlekłości w rozpatrywaniu wniosku spółki Amest Otwock;
- stwierdzono, że bezczynności i przewlekłe prowadzenie postępowania przez Prezydenta Miasta Otwocka miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa;
- przyznano od Prezydenta Miasta Otwocka na rzecz skarżącej Amest Otwock Sp. z o.o. kwotę 5000 złotych tytułem sumy pieniężnej;
- wymierzono Prezydentowi Miasta Otwocka grzywnę w wysokości 3000 złotych;
- zasądzono od Prezydenta Miasta Otwocka na rzecz skarżącej Amest Otwock Sp. z o.o. kwotę 597 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
– Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przyjmujemy z satysfakcją. Sprawa wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na budowę trwa już niemal 10 lat. To czas, w którym nie tylko jako Amest Otwock nie mogliśmy zrealizować ważnej inwestycji, ale także na straty został narażony budżet Miasta – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o.
Cała sprawa ma swój początek W dniu 20 grudnia 2013 r., kiedy Amest Otwock Sp. z o.o. złożyła wniosek do Prezydenta Miasta Otwocka o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „Budowie Zakładu Zagospodarowania odpadów obojętnych i innych niż niebezpieczne w Otwocku Świerku” na działkach nr 1, 2, 3, 4, 6/1, 9, 10 z obr. 198 i nr 23 z obr. 197 w Otwocku. Prezydent Miasta trzykrotnie, w dniach 6 lipca 2015 r., 30 marca 2016 r. i 6 kwietnia 2017 r. wydawał decyzje odmawiające określenia środowiskowych uwarunkowań. Wszystkie z nich były uchylane przez SKO w Warszawie, ostatnia decyzją z dnia 21 listopada 2019 r. Postępowanie, prowadzone również przez obecnego Prezydenta Miasta Otwocka, nie zostało zakończone do dnia wniesienia skargi do WSA przez Amest Otwock Sp. z o.o. Zgodnie z decyzją sądu, Prezydent Miasta Otwocka został zobowiązany do rozpatrzenia wniosku Spółki w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami administracyjnymi sądu.
"Janosikowe" do likwidacji. Jest podpis prezydenta
Forum Local Trends. Dwa dni debat polskich samorządów w przededniu prezydencji w
Eco5tech zrealizuje projekt OZE o wartości 2,8 mln zł w Gminie Papowo Biskupie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.