Komunikaty PR

BaltCap sfinansuje budowę nowoczesnego oświetlenia ulicznego w Gminie Kobylnica

2020-11-25  |  11:00
Biuro prasowe

Maciej Kopański, członek zarządu IZIM i dyrektor inwestycyjny Baltcap Infrastructure Fund (z lewej), oraz Leszek Kuliński, wójt Gminy Kobylnica, oficjalnie zainaugurowali realizację umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) na zaprojektowanie i wybudowanie nowoczesnego oświetlenia drogowego w Gminie Kobylnica.

 


Ponad 800 nowoczesnych opraw LED wzdłuż około 30 kilometrów dróg zamontowanych zostanie w Gminie Kobylnica. Inwestycja podniesie poziom bezpieczeństwa i znacząco wpłynie na komfort życia mieszkańców. Z kolei zastosowanie nowoczesnych rozwiązań energooszczędnych będzie nieść za sobą pozytywne efekty dla ochrony środowiska i budżetu gminy. Łączna wartość projektu realizowanego w nowatorskiej formule partnerstwa publiczno-prywatnego wynosi 12 mln zł. Jest to tym samym największa pod względem wartości inwestycja samorządowa w Polsce z zakresu oświetlenia drogowego realizowana w formule PPP.

Spółka IZIM, należąca do funduszu BaltCap, oraz Gmina Kobylnica oficjalnie zainaugurowały realizację umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) na zaprojektowanie i wybudowanie nowoczesnego oświetlenia drogowego w 12 miejscowościach położonych na terenie gminy, wraz z jego utrzymaniem.

Zgodnie z zawartą umową, IZIM będzie odpowiedzialna za zaprojektowanie, sfinansowanie i wybudowanie energooszczędnego oświetlenia drogowego typu LED wzdłuż dróg gminnych na terenie Gminy Kobylnica, a ponadto przez 12 lat będzie odpowiadać za utrzymanie wybudowanej infrastruktury.

IZIM zainstaluje łącznie ponad 800 nowoczesnych opraw LED wzdłuż około 30 km dróg. Większość nowych słupów oświetleniowych stanie przy ulicach w miejscowościach Kobylnica, Łosino i Bolesławice. Nowe oświetlenie pojawi się także w miejscowościach: Kruszyna, Sierakowo Słupskie, Kończewo, Kuleszewo, Widzino, Reblinko, Kwakowo, Sycewice oraz Zębowo. Umowa przewiduje, że prace projektowe i budowlane zostaną zrealizowane w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

– Jest to bardzo ważna inwestycja dla naszej gminy i druga, którą realizujemy w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Projekt ten zapewni oświetlenie lokalnych dróg, w szczególności na nowo powstających terenach mieszkaniowych, co znacznie poprawi bezpieczeństwo i komfort mieszkańców oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu energooszczędnych opraw LED oraz centralnego sterowania oświetleniem, pozwalającego na ograniczenie intensywności świecenia w porze nocnej, zużycie energii elektrycznej będzie bardzo efektywne – wskazał Leszek Kuliński, wójt Gminy Kobylnica– Nowoczesne oprawy LED, które znajdą się na naszych ulicach, zużywają o 50-70% energii mniej niż tradycyjne lampy. To dla nas ważne, zarówno ze względu na ochronę środowiska, jak i trzymanie pod kontrolą bieżących wydatków budżetowych – dodał wójt.

– Dla spółki IZIM i funduszu Baltcap umowa z Gminą Kobylnica jest kolejną inwestycją realizowaną w Polsce, natomiast pierwszą w obszarze oświetlenia ulicznego, dlatego też do jej realizacji przystępujemy z najwyższym zaangażowaniem. Cieszymy się, że realizując tego typu projekty podnosimy jakość życia w polskich miastach i wsiach. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu naszego zespołu w przygotowaniu i prowadzeniu inwestycji publicznych, w tym w formule PPP, oraz współpracy z wiodącymi dostawcami rozwiązań technicznych jesteśmy w stanie spełnić nawet najbardziej wyśrubowane wymagania zamawiających – podkreślił Maciej Kopański, członek zarządu IZIM i dyrektor inwestycyjny Baltcap Infrastructure Fund.

 


IZIM jest wyspecjalizowanym podmiotem, należącym do funduszu BaltCap Infrastructure Fund, który pomaga samorządom i innym jednostkom sektora publicznego przygotować, sfinansować i zrealizować złożone zadania inwestycyjne związane z infrastrukturą publiczną, w szczególności w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

BaltCap jest wiodącym inwestorem private equity w krajach bałtyckich. Działa w regionie od 1995 r., gdzie dokonał ponad 70 inwestycji. Wśród jego udziałowców są Europejski Bank Inwestycyjny, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz wiodące skandynawskie fundusze emerytalne. Posiada bogate doświadczenie w realizacji projektów PPP w regionie bałtyckim.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Samorządy Połączył Indie z Wrocławiem – praca Konsula Indii została doceniona! Biuro prasowe
2021-02-01 | 09:00

Połączył Indie z Wrocławiem – praca Konsula Indii została doceniona!

Konsulat Honorowy Republiki Indii został doceniony za działania na rzecz zacieśnienia współpracy polsko-indyjskiej. Dzięki aktywności Kartikeya Johri w ostatnich latach Wrocław
Samorządy Gmina Miedźno zrealizuje największą w Polsce inwestycję oświetleniową w PPP
2021-01-14 | 13:00

Gmina Miedźno zrealizuje największą w Polsce inwestycję oświetleniową w PPP

Umowę na budowę oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Miedźno w systemie "zaprojektuj i wybuduj" w formule partnerstwa publiczno-prywatnego podpisali: Piotr Derejczyk,
Samorządy Ponad połowa mieszkańców miast chce lepszej komunikacji z władzami
2020-11-05 | 14:20

Ponad połowa mieszkańców miast chce lepszej komunikacji z władzami

Mogą w tym pomóc miejskie programy lojalnościowe Jak wynika z badania Economist Intelligence Unit (EIU), ponad 50 proc. mieszkańców chciałoby mieć większy dostęp do

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ochrona środowiska

Trwają negocjacje umowy społecznej między rządem a górnikami. Na wypracowanie porozumienia potrzebne jest kilka tygodni

Rząd i górnicze związki zawodowe pracują nad kształtem umowy społecznej w sprawie wsparcia likwidacji górnictwa. – Potrzebujemy co najmniej kilku tygodni, by wypracować formułę, która będzie do zaakceptowania przez obie strony, ale także Komisję Europejską – mówi odpowiedzialny za te negocjacje wiceminister Artur Soboń. Jak podkreśla, ustawowe gwarancje zatrudnienia oczekiwane przez stronę społeczną są nie do zrealizowania. Podobnie jak powrót do koncepcji budowy bloku węglowego w Ostrołęce.

Handel

Ignacy Morawski: Dopóki prognozy inflacji pokazują poziom między 2 a 4 proc., zagrożenia dla gospodarki nie ma. Ale będzie to uwierać konsumentów

Ostatnie dane z Eurostatu za styczeń 2021 roku pokazały, że w Polsce poziom cen rośnie najsilniej w Unii Europejskiej. To efekt dynamicznego wzrostu wynagrodzeń i intensywnej pomocy budżetowej dla firm w obliczu pandemii. Zdaniem ekonomisty Ignacego Morawskiego inflacja na poziomie między 2 a 4 proc. nie stanowi zagrożenia dla gospodarki. Na razie nie widać więc powodu do podwyżek stóp procentowych.

Nauka

Nawet 5 proc. populacji nigdy nie zachoruje na COVID-19. Polscy naukowcy szukają genu, który odpowiada za odporność na tę chorobę oraz jej przebieg

Efektem projektu badawczego „Odporni na COVID” ma być tani i dostępny test, który pozwoli sprawdzić, czy zakażenie koronawirusem będzie poważnym zagrożeniem dla zdrowia lub życia konkretnej osoby. Test umożliwi również wskazanie osób genetycznie opornych na zakażenie SARS-CoV-2. To może być między 1 a 5 proc. społeczeństwa. – Zakończyliśmy już rekrutację uczestników badania i przeanalizowaliśmy około 30 proc. danych. Pierwszych rezultatów projektu spodziewamy się w czerwcu – zapowiada dr Paweł Zawadzki, prezes spółki MNM Diagnostics, która realizuje projekt wraz z Centralnym Szpitalem Klinicznym MSWiA w Warszawie.