Komunikaty PR

BaltCap sfinansuje budowę nowoczesnego oświetlenia ulicznego w Gminie Kobylnica

2020-11-25  |  11:00
Biuro prasowe

Maciej Kopański, członek zarządu IZIM i dyrektor inwestycyjny Baltcap Infrastructure Fund (z lewej), oraz Leszek Kuliński, wójt Gminy Kobylnica, oficjalnie zainaugurowali realizację umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) na zaprojektowanie i wybudowanie nowoczesnego oświetlenia drogowego w Gminie Kobylnica.

 


Ponad 800 nowoczesnych opraw LED wzdłuż około 30 kilometrów dróg zamontowanych zostanie w Gminie Kobylnica. Inwestycja podniesie poziom bezpieczeństwa i znacząco wpłynie na komfort życia mieszkańców. Z kolei zastosowanie nowoczesnych rozwiązań energooszczędnych będzie nieść za sobą pozytywne efekty dla ochrony środowiska i budżetu gminy. Łączna wartość projektu realizowanego w nowatorskiej formule partnerstwa publiczno-prywatnego wynosi 12 mln zł. Jest to tym samym największa pod względem wartości inwestycja samorządowa w Polsce z zakresu oświetlenia drogowego realizowana w formule PPP.

Spółka IZIM, należąca do funduszu BaltCap, oraz Gmina Kobylnica oficjalnie zainaugurowały realizację umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) na zaprojektowanie i wybudowanie nowoczesnego oświetlenia drogowego w 12 miejscowościach położonych na terenie gminy, wraz z jego utrzymaniem.

Zgodnie z zawartą umową, IZIM będzie odpowiedzialna za zaprojektowanie, sfinansowanie i wybudowanie energooszczędnego oświetlenia drogowego typu LED wzdłuż dróg gminnych na terenie Gminy Kobylnica, a ponadto przez 12 lat będzie odpowiadać za utrzymanie wybudowanej infrastruktury.

IZIM zainstaluje łącznie ponad 800 nowoczesnych opraw LED wzdłuż około 30 km dróg. Większość nowych słupów oświetleniowych stanie przy ulicach w miejscowościach Kobylnica, Łosino i Bolesławice. Nowe oświetlenie pojawi się także w miejscowościach: Kruszyna, Sierakowo Słupskie, Kończewo, Kuleszewo, Widzino, Reblinko, Kwakowo, Sycewice oraz Zębowo. Umowa przewiduje, że prace projektowe i budowlane zostaną zrealizowane w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

– Jest to bardzo ważna inwestycja dla naszej gminy i druga, którą realizujemy w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Projekt ten zapewni oświetlenie lokalnych dróg, w szczególności na nowo powstających terenach mieszkaniowych, co znacznie poprawi bezpieczeństwo i komfort mieszkańców oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu energooszczędnych opraw LED oraz centralnego sterowania oświetleniem, pozwalającego na ograniczenie intensywności świecenia w porze nocnej, zużycie energii elektrycznej będzie bardzo efektywne – wskazał Leszek Kuliński, wójt Gminy Kobylnica– Nowoczesne oprawy LED, które znajdą się na naszych ulicach, zużywają o 50-70% energii mniej niż tradycyjne lampy. To dla nas ważne, zarówno ze względu na ochronę środowiska, jak i trzymanie pod kontrolą bieżących wydatków budżetowych – dodał wójt.

– Dla spółki IZIM i funduszu Baltcap umowa z Gminą Kobylnica jest kolejną inwestycją realizowaną w Polsce, natomiast pierwszą w obszarze oświetlenia ulicznego, dlatego też do jej realizacji przystępujemy z najwyższym zaangażowaniem. Cieszymy się, że realizując tego typu projekty podnosimy jakość życia w polskich miastach i wsiach. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu naszego zespołu w przygotowaniu i prowadzeniu inwestycji publicznych, w tym w formule PPP, oraz współpracy z wiodącymi dostawcami rozwiązań technicznych jesteśmy w stanie spełnić nawet najbardziej wyśrubowane wymagania zamawiających – podkreślił Maciej Kopański, członek zarządu IZIM i dyrektor inwestycyjny Baltcap Infrastructure Fund.

 


IZIM jest wyspecjalizowanym podmiotem, należącym do funduszu BaltCap Infrastructure Fund, który pomaga samorządom i innym jednostkom sektora publicznego przygotować, sfinansować i zrealizować złożone zadania inwestycyjne związane z infrastrukturą publiczną, w szczególności w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

BaltCap jest wiodącym inwestorem private equity w krajach bałtyckich. Działa w regionie od 1995 r., gdzie dokonał ponad 70 inwestycji. Wśród jego udziałowców są Europejski Bank Inwestycyjny, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz wiodące skandynawskie fundusze emerytalne. Posiada bogate doświadczenie w realizacji projektów PPP w regionie bałtyckim.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Samorządy Inwestycje w Eko Dolinie: lepszy odzysk surowców i mniej uciążliwości Biuro prasowe
2024-07-02 | 15:00

Inwestycje w Eko Dolinie: lepszy odzysk surowców i mniej uciążliwości

Eko Dolina kontynuuje inwestycje, mające na celu lepsze zagospodarowanie odpadów i większy ich odzysk przy minimalizacji uciążliwości dla otoczenia.  Spółka planuje
Samorządy Pomóż środowisku, segreguj odpady świadomie
2024-06-10 | 13:50

Pomóż środowisku, segreguj odpady świadomie

Mieszkańcy Gdyni i okolic coraz lepiej segregują odpady – z roku na rok zmniejsza się ilość tych zmieszanych na rzecz segregowanych. Na jakość odpadów komunalnych zwraca jednak
Samorządy Sortownie w gotowości czekają na wprowadzenie ROP w Polsce
2024-05-24 | 10:30

Sortownie w gotowości czekają na wprowadzenie ROP w Polsce

W Polsce rozpoczęły się zmiany w zakresie gospodarowania odpadami, dyktowane przepisami unijnymi, takimi jak ramowa dyrektywa odpadowa i SUP. Te kroki prowadzą z kolei do zmian w branży

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.