Komunikaty PR

Bilans 30 lat stosunków polsko-niemieckich

2021-06-23  |  11:30
Biuro prasowe

 

Uczestnicy trwających łącznie trzy dni konferencji naukowych organizowanych przez Uczelnię Łazarskiego podsumowali 30 lat polsko – niemieckiego sąsiedztwa. Relacje gospodarcze obu Państw są niemal wzorcowe, a wyzwania na przyszłość to przede wszystkim kwestie historyczne oraz bezpieczeństwo europejskie. 

 

Podczas spotkań i sesji tematycznych w Warszawie referenci i komentatorzy podjęli kluczowe kwestie dla rozwoju relacji polsko-niemieckich, takie jak: gospodarka, bezpieczeństwo, współpraca transgraniczna, społeczeństwo obywatelskie oraz polityka historyczna i kultura pamięci. W spotkaniach brali udział m.in. profesor Rita Süssmuth – była Prezydent Bundestagu, Marcus Meckel – ostatni Minister Spraw Zagranicznych NRD, Minister do spraw Unii Europejskiej Konrad Szymański i Michael Roth, niemiecki Minister Stanu do spraw Unii Europejskiej.

Wzorcowa współpraca gospodarcza 

Patrząc na relacje gospodarcze można odnieść wrażenie, że współpraca pomiędzy Polską a Niemcami jest niemalże wzorcowa. 

Niemcy to największy partner gospodarczy dla Polski, natomiast Polska znajduje się w gronie 5 najważniejszych partnerów handlowych Niemiec. Patrząc na import do Niemiec zajmujemy nawet trzecie miejsce. W tym układzie Polska jest co prawda tym słabszym partnerem, ale sukces gospodarczy Niemiec w znaczącym stopniu zależy od współpracy gospodarczej z naszym krajem. Od dawna można mówić o współzależności obydwu gospodarek – ocenia dr Martin Dahl z Uczelni Łazarskiego.

Trudne tematy i przyszłe relacje 

Dobre relacje gospodarcze nie oznaczają, że nie brakuje tematów trudnych. Do takich należą niewątpliwie kwestie historyczne, ale także współczesne zagadnienia związane chociażby z bezpieczeństwem europejskim. 

Polska oczekuje od Niemiec należytego upamiętnienia ofiar II wojny światowej. Od lat mówi się o budowie w Berlinie pomnika polskich ofiar II wojny światowej, który do tej pory nie powstał. Nadal kontrowersyjna pozostaje kwestia reparacji wojennych dla Polski, choć można odnieść wrażenie, że w większym stopniu jest to element wewnętrznej gry politycznej w kraju, niż realna szansa no uzyskanie przez Polskę odszkodowania. Polska i Polacy oczekują także większego zaangażowania Niemiec – także finansowego – w sprawy bezpieczeństwa europejskiego czy w umocnienie wschodniej flanki NATO. Mimo zwiększenia wydatków na obronność, Niemcy nadal są dalekie od zadeklarowanego poziomu 2% PKB przeznaczonych na cele wojskowe. Powszechne w społeczeństwie postawy pacyfistyczne utrudniają także zwiększenie zaangażowania militarnego Bundeswehry, a tego oczekują partnerzy Niemiec z NATO. Sporne są zwłaszcza kwestie związane z budową gazociągu Nordstream 2, postrzegane przez Polaków jako projekt zagrażający bezpieczeństwu Europy Środkowej i Wschodniej, dla Niemiec zaś jest to istotny element budowy transformacji energetycznej i sposób na dywersyfikację źródeł energii. Obydwa państwa dzieli także stosunek do Rosji, która przez wielu Niemców postrzegana jest jako najważniejszy partner na wschodzie, co mija się z prawdą. Patrząc chociażby na skalę obrotów handlowych, to państwa Grupy Wyszehradzkiej pełnią zdecydowanie większą rolę niż Rosja – dodaje dr Martin Dahl.

W Opolu w dniach 24-25 czerwca 2021 odbędzie się część poświęcona regionalnej współpracy gospodarczej. O jej korzyściach i wyzwaniach dyskutować będą przedstawiciele kształtujących ją firm. Ponadto eksperci oraz praktycy wymienią się uwagami na temat sytuacji Polaków w Niemczech i Niemców w Polsce.

Wszystkie spotkania transmitowane będą online poprzez Facebooka oraz kanał na YouTube Uczelni Łazarskiego. Organizatorami wydarzenia są Uczelnia Łazarskiego, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Deutsches Polen-Institut e.V.

 

Współorganizatorzy:

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej,

Fundacja im. Friedricha Eberta, Friedrich-Ebert-Stiftung

@Polsko-Niemiecka Fundacja na Rzecz Nauki,

@Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej DAAD

Więcej informacji: https://30-lat-sasiedztwa.lazarski.pl/

***

Uczelnia Łazarskiego w Warszawie została założona w roku 1993. Uczelnia Łazarskiego zapewnia najwyższy poziom kształcenia akademickiego, wspartego zajęciami praktycznymi. Celem Uczelni jest stworzenie zorientowanej na studenta wielokulturowej szkoły międzynarodowej, kształcącej polityków, dyplomatów, prawników, administratorów, ekonomistów, finansistów i biznesmenów. Uczelnia oferuje studia na sześciu kierunkach. Każdy z nich posiada bogaty zestaw specjalności, które studenci wybierają zgodnie z zainteresowaniami, jak również planami związanymi z późniejszą pracą zawodową. 




 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Samorządy Janosikowe do likwidacji. Jest podpis prezydenta Biuro prasowe
2024-10-21 | 15:10

"Janosikowe" do likwidacji. Jest podpis prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Oznacza to m.in. likwidację „Janosikowego”, czyli podatku od najbogatszych
Samorządy Forum Local Trends. Dwa dni debat polskich samorządów w przededniu prezydencji w
2024-10-08 | 13:00

Forum Local Trends. Dwa dni debat polskich samorządów w przededniu prezydencji w

„20 lat w UE: O spójność polskich miast i regionów” to hasło, które będzie przyświecać obradom jesiennej edycji Local Trends – Europejskiego
Samorządy Eco5tech zrealizuje projekt OZE o wartości 2,8 mln zł w Gminie Papowo Biskupie
2024-09-27 | 11:00

Eco5tech zrealizuje projekt OZE o wartości 2,8 mln zł w Gminie Papowo Biskupie

Gmina Papowo Biskupie (kujawsko-pomorskie) podpisała umowę ze spółką Eco5tech na projekt budowy ogniw fotowoltaicznych z magazynami energii i zmiana sposobu ogrzewania w gminnych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.