Komunikaty PR

Debata panelowa nt. wspierania rodzin przeżywających wiele problemów

2023-05-16  |  10:25
Biuro prasowe

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, poza działalnością z zakresu pieczy zastępczej, wspiera także rodziny przechodzące kryzys, tak aby jak najwięcej dzieci mogło wychowywać się w szczęśliwej i bezpiecznej rodzinie biologicznej. 15 maja 2023 r. wraz z Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie zorganizowano debatę panelową dotyczącą przyszłości wspierania rodzin z licznymi problemami. Wśród gości znalazła się m.in. dr hab. Izabela Krasiejko, prof. UHP w Częstochowie, prezes OSAR, ceniona ekspertka asystentury rodziny.

Na spotkaniu on-line „Polityki publiczne wspierające rodziny przeżywające trudności życiowe” eksperci i ekspertki dyskutowali nad skuteczną metodą wsparcia rodzin z licznymi problemami, a także skutecznością lokalnych polityk społecznych. Motorem do dyskusji była prezentacja nowego modelu „Niezależni – Samodzielni”. Jest to propozycja standardu usamodzielniania/sprawnego funkcjonowania rodzin z wieloma problemami, powstała w ramach projektu „Partnerstwo dla samodzielności” realizowanego przez Stowarzyszenie w latach 2021-2023 ze środków NIW NOWE FIO. Wydarzenie zostało zorganizowane przy wsparciu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Biłgoraju oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Biłgoraju.

„Niezależni – Samodzielni” – wysłuchać tych, którym chcesz pomóc

Opracowany przez SOS Wioski Dziecięce model zakłada głębokie i podmiotowe spojrzenie na rodzinę. W jego tworzeniu, oprócz konsultacji ze specjalistami, wykorzystano także wywiady przeprowadzone z rodzinami, które przezwyciężyły liczne problemy i funkcjonują samodzielnie. Łukasz Łagód, psycholog SOS Wiosek Dziecięcych oraz współautor publikacji tak wyjaśnia jego charakterystykę:

Rozwiązanie z jednej strony zakłada bezpośrednie wsparcie rodziny z wieloma problemami – duży nacisk kładzie się tu na identyfikację potrzeb i ograniczeń rodziny, a także możliwości ich zaspokajania w oparciu o dostępne zasoby własne i środowiskowe. Drugim filarem opracowanej metody jest wdrożenie działań profilaktyki środowiskowej. To m.in ukazywanie potrzeb rodzin i dzieci, integracja lokalnej społeczności, tworzenie nieformalnych sieci wsparcia społecznego. Działania te prowadzić mają do stanu, w którym to społeczność lokalna jest w stanie udzielić pierwszego wsparcia w przypadku kryzysu w konkretnej rodzinie.

Szerokie spektrum ekspertów

Wśród zaproszonych gości znaleźli profesjonaliści pracujący z rodzicami w kryzysie, którzy podczas debaty podzielili się swoim doświadczeniem oraz dr hab. Izabela Krasiejko, prof. UHP w Częstochowie – pedagog, terapeuta rodziny, prezes OSAR, autorka licznych  książek i ponad stu artykułów, głównie dotyczących asystentury rodziny. Na spotkaniu przybliżyła kierunki tworzenia polityk publicznych z zakresu pracy z rodziną przeżywającą wiele problemów.

- Zawsze kierujemy się zasadą godności, zdrowia i życia członków rodziny. Podstawą działań jest więc upodmiotowienie osób i rodzin, np. poprzez odwoływanie się do ich własnych zasobów, czy też uznanie ich wpływu na swoje decyzje i wybory. Ważne jest również uznanie ich autorytetu w kierowaniu własnym życiem oraz umożliwienie im czynnego udziału w poprawie swojej sytuacji życiowej.  – komentuje dr hab. Izabela Krasiejko, prof. UHP w Częstochowie i jak dodaje -  Złotym środkiem jest więc zapraszanie rodzin nie tylko do współtworzenia strategii wsparcia rodziny, ale także do tworzenia lokalnych koszyków usług oraz indywidualnych planów ewaluacji działań na rzecz rodziny.

Ważne spojrzenie na problem pokazali także zaproszeni przedstawiciele rodzin usamodzielniających się, aktywnie uczestniczący w procesie powstawania zmiany systemowej. Jako eksperci przez doświadczenie (ang. experts by experience) wnieśli oni do dyskusji unikalny zestaw doświadczeń i kompetencji, którego nie sposób poznać z doświadczenia stricte teoretycznego.

W drugiej części spotkania odbył się panel, w którym wzięli udział zaproszeni goście oraz przedstawiciele instytucji partnerskich debaty panelowej, czyli pracownicy GOPS z Biłgoraju oraz MOPS w Biłgoraju, Elżbieta Poluga, która podzieliła się doświadczeniami pracy z rodzinami przeżywające wiele problemów, jak i współpracy lokalnych instytucji ze Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Ponadto, jak podkreśla Beata Kulig, koordynatorka projektu oraz doradca ds. rzecznictwa w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce -  Wielkim atutem proponowanych rozwiązań jest ich wysoka dostępność oraz ogólnokrajowy potencjał. Oznacza to, że  model może być wdrożony we wszystkich gminach, które są zainteresowane jego implementacją. Nie jest to więc ograniczone wyłącznie do lokalizacji bliskich Programom Umacniania Rodziny, gdzie SOS Wioski Dziecięce mają długie doświadczenie wzajemnej współpracy z ośrodkami pomocy społecznej.

Więcej o projekcie: https://wioskisos.org/partnerstwo-dla-samodzielnosci/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Samorządy Inwestycje w Eko Dolinie: lepszy odzysk surowców i mniej uciążliwości Biuro prasowe
2024-07-02 | 15:00

Inwestycje w Eko Dolinie: lepszy odzysk surowców i mniej uciążliwości

Eko Dolina kontynuuje inwestycje, mające na celu lepsze zagospodarowanie odpadów i większy ich odzysk przy minimalizacji uciążliwości dla otoczenia.  Spółka planuje
Samorządy Pomóż środowisku, segreguj odpady świadomie
2024-06-10 | 13:50

Pomóż środowisku, segreguj odpady świadomie

Mieszkańcy Gdyni i okolic coraz lepiej segregują odpady – z roku na rok zmniejsza się ilość tych zmieszanych na rzecz segregowanych. Na jakość odpadów komunalnych zwraca jednak
Samorządy Sortownie w gotowości czekają na wprowadzenie ROP w Polsce
2024-05-24 | 10:30

Sortownie w gotowości czekają na wprowadzenie ROP w Polsce

W Polsce rozpoczęły się zmiany w zakresie gospodarowania odpadami, dyktowane przepisami unijnymi, takimi jak ramowa dyrektywa odpadowa i SUP. Te kroki prowadzą z kolei do zmian w branży

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.