Gmina Szczęśliwych Rodzin – drugą odsłoną programu Polska Szczęśliwych Rodzin
Pod nazwą Gmina Szczęśliwych Rodzin, rozpoczyna się samorządowa edycja zeszłorocznego programu Polska Szczęśliwych Rodzin. Jego długofalowym celem jest zmiana podejścia do działań wspierających polskie rodziny oraz postawienie ich w centrum zainteresowania wspólnot lokalnych. Projekt realizowany jest w ramach grantu pozyskanego w konkursie „Po pierwsze Rodzina!” Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Głównym założeniem programu Gmina Szczęśliwych Rodzin jest współpraca ze specjalistami zajmującymi się rodziną na szczeblach gminnych i wspólne tworzenie z nimi nowych rozwiązań, dzięki którym Polacy będą realizować swoje aspiracje w obszarze rodziny.
Realizatorzy projektu proponują nowe podejście do polityki rodzinnej, która często rozumiana jest jako jeden z wielu obszarów polityki samorządowej, co może prowadzić do jej uprzedmiotowienia. W zamian postulują postawienie rodziny w centrum zainteresowania. Jest to szczególnie istotne na poziomie samorządowym, który jest najbliżej lokalnych społeczności, ich codziennego życia i problemów.
W tegorocznej edycji, zaplanowano realizację ośmiu spotkań w całej Polsce z ekspertami z instytucji publicznych, samorządów i organizacji pozarządowych, podczas których zostaną wspólnie wypracowywane rozwiązania wzmacniające rodzinę. Uczestnicy podzielą się swoimi przemyśleniami i projektami, propozycjami nowych modeli współpracy organizacyjnej oraz pomysłami na skuteczniejsze komunikowanie wartości rodzinnych.
– Na spotkaniach w regionach zaprezentujemy koncepcję Sześciu Obszarów Funkcjonowania Rodzin (6OFR) i wspólnie zastanowimy się, jakie działania należy podjąć na każdej z tych płaszczyzn, by polskie rodziny stawały się coraz szczęśliwsze, dając tym samym, jak najlepsze fundamenty dla rozwoju społeczności lokalnych – powiedział Paweł Woliński, odpowiedzialny za merytoryczny nadzór nad realizacją projektu.
Jacek Sapa – prezes Fundacji Narodowego Dnia Życia, która jest organizatorem projektu dodał:
Po pierwszej odsłonie projektu, w której wzięło udział ponad 1200 osób, jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia, pomysły i wnioski. Teraz ponownie spotkamy się z liderami organizacji i instytucji działających na rzecz rodziny, aby kontynuować prace nad stworzeniem modelu międzyinstytucjonalnej współpracy, który efektywnie wspomoże polskie rodziny w funkcjonowaniu w każdej możliwej sferze życia.
O projekcie Gmina Szczęśliwych Rodzin
Polska Szczęśliwych Rodzin to projekt Fundacji Narodowego Dnia Życia, realizowany od 2020 roku w ramach konkursu grantowego „Po pierwsze Rodzina!” Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Projekt ma na celu koordynację współpracy między wszystkimi organizacjami zajmującymi się kwestiami polityki rodzinnej w Polsce: w instytucjach publicznych, w samorządach czy w organizacjach pozarządowych. Międzyorganizacyjna współpraca ma postawić rodzinę w centrum uwagi i wszelkich działań administracji na wszystkich szczeblach jej funkcjonowania.
www.polskaszczesliwychrodzin.pl
"Janosikowe" do likwidacji. Jest podpis prezydenta
Forum Local Trends. Dwa dni debat polskich samorządów w przededniu prezydencji w
Eco5tech zrealizuje projekt OZE o wartości 2,8 mln zł w Gminie Papowo Biskupie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.